Ocenění

Anders & Strahan: Meče a temná magie, co chtít víc?

Autor | Aktuality | Čtvrtek 24 března 2011 10.00

Jako člověk, kterého k fantastice přivedla Conanova nespoutaná dobrodružství, jsem měl vždy slabost pro příběhy ve stylu „meč a magie“. Klasika jako Conan, Fafhrd a Šedý Myšilov, Elrik z Melniboné a další varianty Věčného bojovníka pro mě byla vždy o chlup lákavější než epické cestopisy v Tolkienově stylu. Bohužel, příběhy v tomhle subžánru to neměly v blízké minulosti lehké, a až poslední dobou se jim s příchodem silné nové generace spisovatelů fantasy znovu začíná dařit. Odtud je už samozřejmě blízko k nápadu uspořádat skutečně reprezentativní antologii, kde by se sešla velká jména minulosti s žhavými talenty současnosti. A tak tu najdete hvězdy kalibru Michaela Moorcocka, Glena Cooka, Roberta Silverberga, Michaela Shey či C. J. Cherryhové vedle relativních nováčků typu Stevena Eriksona, Scotta Lynche, Joea Abercrombieho, Gregory Keyese, Gartha Nixe, Caitlín R. Kiernanové, Tima Lebbona, Jamese Engeho či K. J. Parkerové. A věřte, co jméno to skvělý talent, ať už je u nás známý nebo na svůj „objev“ teprve čeká.

Samozřejmě, ne všechny povídky spadají do nějakého cyklu, vlastně je to tak hrubým odhadem půl na půl, počítat se mi to nechce a navíc to ani nemá smysl, vždyť ty, co do nějaké série patří, můžete snadno číst i bez znalosti „širšího kontextu“. A tak tu Michael Moorcock znovu přichází s příběhem bledého prince Elrika, nositele meče Bouřenoše, jenž je jeho spásou i prokletím. Glen Cook se znovu vrací ke své Černé legii, Robert Silverberg opět navštíví exotický svět Majipooru a Michael Shea nabídne naději Umírající Zemi známé z díla Jacka Vanceho (i když byste možná čekali, že se Shea blýskne spíše dalším dobrodružstvím zloděje Niffta, bohužel tenhle slavný hrdina si na český překlad ještě počká, ovšem ani cyklus z Umírající země tu ještě trestuhodně nevyšel). A podobně budete doufat hned několikrát, např. svérázný kouzelník Morlock Ambrosius z literární dílny Jamese Engeho by svou častější přítomností v českém překladu rozhodně nikoho nezarmoutil. Ovšem Cherryhová, Erikson, Lynch, Keyes, Nix a další nabídnou samostatné příběhy, nebo tak na mě alespoň jejich povídky v každém směru působily. Bohužel nedovedu posoudit, zda se Erikson odhodlal k rozšíření svého Malazského cyklu, ale pochybuji, přesto je jeho povídka ze samotného úvodu knihy rozhodně zábavným startem. Téměř westernová scéna příjezdu pěti unavených, válkou ošlehaných veteránů do vesnice, v níž už tamní hrobník s ponurým předstihem kope pětici hrobů je nezapomenutelná. A co teprve Scott Lynch, jenž se skutečně vyznamenal příběhem několika studentů, jejichž závěrečnou ročníkovou zkouškou má být jednoduše vrátit knihu na správné místo v magické knihovně… Skutečně památných textů tu jistě najdete víc včetně toho od Joea Abercrombieho, jenž se opět podíval do Kruhu světa, aby dle svého naturelu pořádně zatopil partě žoldáků pověřených nanejvýš svízelným úkolem. Ne, nečekejte žádná přelomová díla fantastické literatury, ačkoli je antologie podivuhodně vyrovnaná (vysloveně mě zklamala snad jen povídka Genea Wolfa, ale i ta si možná najde svého čtenáře), ne všechny povídky sednou všem, na to jsou příliš rozmanité. Antologie Meče a temná magie nabízí především hodiny dobré zábavy a různorodé přístupy k subžánru, v němž o kouzla a krev není nouze (ačkoli zde se spíš kouzlí, než seká chladnými zbraněmi).

Jak už je jeho zvykem, Jonathan Strahan si vybral výborného parťáka, přece jen Lou Anders dnes patří k nejvýznamnějším knižním editorům a umí to i s antologiemi. Strahan už několikrát dokázal, že mu to ve dvojici jde víc než dobře, ať už to bylo Charlesem N. Brownem v reprezentativním Locusu nebo s Gardnerem Dozoisem ve vesmírných dobrodružstvích pod značkou New Space Opera. Každý fanoušek fantasy by se měl mít tentokrát na pozoru…

Jonathan Strahan & Lou Anders eds. Meče a temná magie
Laser-books, brožovaná, překlad kolektiv, obálka Ken Kelly, 424 stran, cena 349 Kč

Antologie Meče a temná magie je fantastickou žánrovou událostí sestavenou dvojicí předních editorů žánru. Sedmnáct dosud nevydaných příběhů meče a magie z pera mnoha mistrů starých i nových. Čelní představitelé fantasy se vracejí k příběhům, které si zamilovaly generace oddaných čtenářů. Setkáte se s Elrikem z Melniboné, prožijete další dobrodružství Černé legie a navštívíte planetu Majipoor… A vedle hrdinů a světů dobře známých se v příbězích talentovaných nováčků představí řada postav a zemí dosud nikdy neviděných. Jde o příběhy možná drobné, ovšem o svižnou akci, drsné násilí, nelítostné netvory a úžasné poklady nebude nouze, chybět ovšem nesmí ani krvavé souboje s mečem a dalšími zbraněmi. Žádný milovník meče a magie by si neměl nechat ujít antologii desetiletí, literární posvícení, které přijala s nadšením nejen kritika, ale i celé zástupy čtenářů. Představí se vám Steven Erikson, Glen Clook, Michael Moorcock, Robert Silverberg, Garth Nix, Scott Lynch, Joe Abercrombie, Gene Wolfe, C. J. Cherryhová a mnozí další.

Profily editorů

Američan LOU ANDERS patří v současnosti k nejvlivnějším postavám světové fantastiky. Začínal v polovině devadesátých let jako publicista specializující se na fenomén televizních seriálů Star Trek a Babylon 5. Na přelomu tisíciletí se stal editorem online projektu Bookface.com, jenž se specializoval na placené publikování povídek a knih. Výsledky těchto snah shrnul ve své první antologii Outside the Box (2001). O dva roky později se podílel na vzniku nepříliš dlouho existujícího magazínu Argosy. Ve stejnou dobu na sebe upozornil úspěchem antologie Live without the Net (2003). Ve své snaze oživit fantastiku svěžím přístupem přijal místo redakčního ředitele nakladatelského imprintu Pyr, který řídí od jeho vzniku v roce 2005. Nepřestal se věnovat rovněž sestavování antologií, což dokazují tituly Futureshocks (2006), Fast Forward 1 (2007), Sideways in Crime (2008), Fast Forward 2 (2008), Swords and Dark Magic (2010, spolupráce s Jonathanem Strahanem, česky Meče a temná magie/Laser-books 2011) a Masked (2010). Za svou editorskou činnost byl v posledních letech opakovaně nominován na Hugo a další ceny.

Australan JONATHAN STRAHAN je v současnosti patrně nejvýraznějším sestavovatelem antologií fantastiky. V roce 1990 se podílel na založení australského science fiction magazínu Eidolon, za nímž stál v roli spolueditora a spolunakladatele až do roku 1999. Od roku 1997 spolupracuje s teoretickým časopisem o fantastice Locus, od roku 2002 v něm zastává pozici editora recenzentské rubriky. Uznávaná je rovněž jeho publicistická činnost. Jako editor sestavil množství antologií původních i reprintových kratších prací a řadu autorských sbírek. Ve spolupráci s Gardnerem Dozoisem získal opakovaně cenu Locus za antologie New Space Opera (2007, česky New Space Opera/Laser-books 2008) a New Space Opera 2 (2009, česky New Space Opera 2/Laser-books 2010). Dále sestavil řadu antologií Eclipse (2007-2010) a po několika výběrech nejlepší science fiction a fantasy spojil oba žánry do společné řady antologií Best Science Fiction and Fantasy of the Year (2007-2011). Ze samostatných antologií jmenujme tituly The Locus Awards (2004, česky Locus: To nejlepší z fantasy a science fiction/Laser-books 2007) či The Starry Rift (2008) a z poslední doby Godlike Machines (2010) a Engineering Infinity (2010). Jako editor je pravidelně nominován na cenu Hugo, v roce 2010 získal za svou činnost Světovou cenu fantasy.

1 317 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Erunamo — 4.4.2011 @ 17.24

    Tak jsem si týhle knihy všiml v knize a nevypadá vůbec špatně. Asi si ji koupím.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.