Ocenění

RIP: Anne McCaffrey

Autor | Aktuality | Pondělí 28 listopadu 2011 21.45

Je to už týden, co zemřela celosvětově oblíbená autorka fantastiky Anne McCaffreyová. Narodila se 1. dubna 1926 v Cambridge ve státě Massachusetts a při studiích, jež dokončila v roce 1947, se věnovala slovanským jazykům a literatuře. Svou první žánrovou povídku sice publikovala již v roce 1953, ale fantastice se začala blíže věnovat až ve druhé polovině šedesátých let, kdy publikovala svůj románový debut Restoree (1967), ale především oslnila svými Drakeny z Pernu. Hned první dvojice povídek tohoto cyklu jí za rok 1967 vynesly ceny Hugo a Nebula, což byl úspěch, který se jí posléze bohužel nikdy nepodařilo zopakovat. Přesto se však dokázala hluboce vrýt do paměti snad všech čtenářů fantastiky po celém světě.

V roce 1970 se po ukončení svého dvacetiletého manželství rozhodla i spolu se dvěma mladšími dětmi přestěhovat do Irska, kam jí přilákal Harry Harrison příslibem tamních daňových úlev. Snad možná díky notné vzdálenosti od amerického dětí poté nezískala další nejvyšší žánrová ocenění. Ovšem nominací se jí přesto dostávalo, především pak opět díky Drakenům z Pernu. Rozsáhlý cyklus o zapomenuté vesmírné kolonii bojující se smrtelným spadem z blízké oběžnice pomocí geneticky modifikovaných draků se stal její celoživotním dílem a ještě před jejím skonem se cyklu ujal syn Todd, který už napsal několik románových pokračování. Bylo by ovšem nespravedlivé zmínit pouze slavné Drakeny, z množství dalších příběhů vyberme kupříkladu dodnes často vzpomínanou povídku „Loď, která zpívala“, která se rovněž dočkala rozšíření do románové série.

Anne McCaffreyová získala v roce 2005 titul Velmistryně žánru udělovaný organizací SFWA, rok nato byla uvedena do Síně slávy žánru science fiction a o další rok později získala Cenu Roberta A. Heinleina za inspiraci lidstva v průzkumu vesmíru. Zemřela 21. listopadu 2011 po vleklých zdravotních problémech ve věku osmdesáti pěti let. Nezapomeneme.

Nakladatelství Triton chystá další svazek její Drakení série na příští rok.

907 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.