Ocenění

Asimovova robotická klasika znovu na českém trhu

Autor | Aktuality | Středa 12 září 2012 8.10

Zatímco se nakladatelství Argo a Triton chystají dokončit Asimovův cyklus Nadace v novém překladu (na příští rok jsou připravovány oba romány, které cyklus předcházejí a tím by měla být sedmidílná série na českém trhu opět kompletní), nezapomínají ani na další romány autorovy obsáhlé vize robotické budoucnosti. Ve stejný den jako námi dříve ohlášené Ocelové jeskyně vychází také dvojice románů Roboti úsvitu a Roboti a impérium (román Nahé slunce, jenž s trojicí úzce souvisí bude brzy poté následovat). Český čtenář se tak v dohledné době dočká další významné části ságy v jednotném vázaném vydání, jak se na tak slavnou součást dějin žánru science fiction sluší. I přes záplavu moderní science fiction je tak znatelně vidět, že i klasika SF má v srdcích českých čtenářů stále své pevné místo.

Isaac Asimov: Roboti a impérium

vázaná, překlad Jan Pavlík, obálka Mike Laszko, 480 stran, 298 Kč, vychází 17. září 2012

Lidstvo stojí znovu na rozcestí. Od doby, kdy Elijáš Baley vyřešil případ „vraždy” humanoidního robota Paneela, pomohl doktoru Fastolfovi zvítězit ve volbách na Auroře a tak umožnil Zemi osídlit nové světy, uplynula dvě století. Draví a rychle sílící pozemšťané vtrhli do vesmíru a Vnější světy pomalu přicházejí o svou sílu a převahu nad Zemí. Mohou ještě zvrátit rovnováhu sil – tím, že Zemi úplně zničí. Vesmířanka Gladia a roboti Daneel a Giskard jsou vrženi do víru událostí, které začínají krystalizovat v osudový konflikt, na jehož výsledku závisí celá budoucí existence lidstva. Jak se konflikt vyostřuje, jednají Giskard a Daneel po svém. Postupně analyzují nadcházející krizi, především se však snaží aplikovat První zákon robotiky na celé lidstvo a definovat tak Nultý zákon. Tím by se jim totiž usnadnila jejich úloha, jíž je samozřejmě ochrana všech lidských bytostí. Boj o bytí či nebytí budoucího Galaktického Impéria může začít.

Isaac Asimov: Roboti úsvitu

vázaná, překlad Karel Čermák, obálka Tonis Pan, 496 stran, 298 Kč, vychází 17. září 2012

Lidstvo je na pokraji katastrofy. Elijáš Baley se při řešení svého nového – a posledního – velkého případu dostává přímo na hlavní z vesmířanských světů – Auroru. Případ je to velice neobvyklý. Byl zničen humanoidní robot Jander Paneel, dvojče Elijášova kolegy Daneela a hlavním podezřelým je vesmířanský robotik a politik dr. Han Fastolfe, kandidát na funkci předsedy Rady Aurory.

Hlavním motivem příběhu je Baleyho snaha prosadit po staletí přerušené obnovení kolonizace Galaxie lidmi. A Fastolfe je jedním z mála, kdo podporuje myšlenku, aby se nové kolonizace mohla zúčastnit i Země. Uvědomuje si, že současný stav vede k zániku. Vesmířanské světy s jejich dlouhověkými a do sebe zahleděnými obyvateli stagnují a pozemský systém nevyhnutelně směřuje ke zhroucení. Jen nová expanze umožní lidstvu další vývoj. Snaha o propojení se světem Nadace je zde již zřejmá. Není nutno zdůrazňovat, že se Baley ze všech svých sil zasazuje o vytvoření společnosti, která se bude později nazývat Galaktickou říší.

688 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.