Ocenění

Atlas mraků – když převládne originalita…

Autor | Aktuality | Čtvrtek 9 srpna 2012 7.30

Kapitánův deník z plavby napříč Pacifikem z poloviny devatenáctého století, dopisy hudebního skladatele svému příteli, chladnokrevná vražda v atomové elektrárně, pobyt vydavatele v sanatoriu, vzbouřený klon z futuristické Koreje a příběh o přežití na Havaji v postapokalyptické budoucnosti – veškeré tyto motivy umně spojil dohromady spisovatel David Mitchell v působivém románu Atlas mraků, který u nás vydalo nakladatelství BB/art v roce 2006. Už 22. listopadu bude v tuzemských kinech uvedena jeho doufejme neméně působivá filmová adaptace z režie sourozenců Wachowských (Matrix), kteří tentokrát spojili síly s Tomem Tykwerem (Parfém: Příběh vraha). Látka to k převedení na stříbrné plátno není vůbec jednoduchá, což nahrává experimentování a hledání nových způsobů vyprávění.

Bez alespoň malé revoluce, co se týče zprostředkování všech dějových linií divákovi, by Atlas mraků nejspíš ani natočit nešel. Máme tu šest paralelních příběhů, které se vzájemně proplétají a ovlivňují, skáče se v čase i prostoru, střídají se žánry, přemýšlí nad příčinou a následkem, filozofuje nad usměrňováním toku času, všechno souvisí se vším… Pokud si pamatujete Dormaelovo sci-fi Pan Nikdo (2009), zkuste si ho představit v mnohem, ale opravdu mnohem komplexnější a extrémnější podobě. A navíc vzhledem k trojici iniciátorů projektu zabalené v naprosto bezkonkurenčním audiovizuálním kabátu a nesčetném počtu adrenalinových akčních scén.

Pětiminutový trailer sám o sobě zanechává hluboké dojmy.

Scénář napsali Wachowští s Tykwerem a Mitchell jim ho požehnal, takže adaptaci snad ocení i čtenáři knihy. Prostor k nespokojenosti nenajdete ani pokud jde o obsazení – příčesek oprášil Tom Hanks a po jeho boku uvidíme například Hugo Weavinga, Halle Berry, Hugha Granta, Susan Sarandonovou, Bena Whishawa, Keitha Davida, Jamese D’Arcyho nebo Jima Sturgesse. Podtrženo sečteno, leží před námi kandidát na film roku. I když tenhle počin má rozhodně ambice mnohem vyšší.

1 071 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Cloudy — 9.8.2012 @ 10.41

    Podle úkazky by ten film měl mít aspoň pět hodin, snad se do kin nedostane jen nějaký producentský sestřih. Peter Jackson by Atlas mraků rozškubal minimálně na pět filmů. Wachowští ale většinou do kin protlačí svoji původní vizi, i kdyby mělo jít o boxoffice propadák (Speed Racer), a je to jedině dobře. K uvedení filmu u nás by to chtělo ještě přidat dotisk knižní předlohy (nejlépe s původní obálkou, žádnou filmovou fotku prosím).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.