Ocenění

Atlas mraků: Minulost a budoucnost dle Davida Mitchella

Autor | Aktuality | Úterý 21 srpna 2012 7.20

Před pár lety se s Mitchellovým Atlasem mraků vytasil BB/art a úspěch tedy zrovna neslavil. Nakonec se kniha objevila v poličkách Levných knih, což na českém trhu často znamená smutný konec nejen knihy, ale i autora. Mitchell u nás ovšem přežil a následovaly další jeho knihy… A i když od něj nakonec dal BB/art ruce pryč, našel azyl v Mladé frontě, kde se před dvěma roky objevil román sencislo9. Zdá se, že nyní se novému nakladateli důvěra v talentovaného spisovatele vyplatila a s monumentálním snímkem sourozenců Wachovských (nadále už nelze používat obvyklé „bratrů“) přichází i druhé vydání Atlasu. Kdo by to do něj ještě před nedávnem řekl… Pokud totiž filmové zpracování využije potenciál dýchající z nedávno zveřejněného traileru, mohl by být i z knižního propadáku bestseller.

David Mitchell: Atlas mraků

vázaná, 504 stran, vydává Mladá fronta v polovině října 2012

Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků autora Davida Mitchella, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy.

David Mitchell ve svém rozsáhlém románu maže hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami a poutavým způsobem se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci i jejími možnými důsledky. Atlas mraků získal nominace na Booker Prize, James Tait Black Memorial Prize, Arthur C. Clarke Award a Nebulu.

Ačkoliv je anglický spisovatel David Mitchell relativně mladý (narozen 1969), byl již třikrát nominovaný na Bookerovu cenu a v roce 2003 se dostal na prestížní seznam Nejlepších mladých britských autorů, který vyhlašuje literární časopis Granta. Vystudoval anglickou a americkou literaturu na Universitě v Kentu. Žil na Sicílii a v Hirošimě v Japonsku, kde vyučoval angličtinu. V současnosti žije v Irsku.

České titulky dodávají traileru na srozumitelnosti i pro anglicky nemluvící…

1 231 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Cloudy — 21.8.2012 @ 9.23

    Tak to zírám, přání splněno do dvou týdnů 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.