Ocenění

Mycelium v uších a össenský vpád do vinárny

Autor | Aktuality | Úterý 7 října 2014 9.55

Zleva: Martin Pilař, Jitka Škápíková, Vilma Kadlečková,

Jaroslav Plesl, Kristýna Frejová, Šárka Nováková.

Audioknihy dobývají poslední dobou srdce českých čtenářů, a ti se ve zvukové podobě mohou dočkat stále většího množství známých domácích i zahraničních románů. Výjimkou není ani úspěšná science fiction série Vilmy Kadlečkové, Mycelium, jejíž první díl pod názvem Jantarové oči právě vyšel jako audiokniha u nakladatelství OneHotBook. Jak tento příběh funguje v audio podobě, kde se herci střídají podle úhlu pohledu svých postav v jednotlivých scénách, a jak zakročila össenská církev proti jeho šíření na křtu audioknihy? Na všechny tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v reportáži z velkolepého akce, na kterou, světe div se, přišly i živé houby! A samozřejmě nejen ony…

Jana Stryková na nás čekala s konvičkou össenského čaje.

Obsazení bylo zvoleno šikovně a hlasový projev představitelů jednotlivých rolí se k postavám hodí velmi dobře. Někteří herci mi zpočátku nesedli (Kristýna Frejová jako Fiona), ale v dalších pasážích jsem si na ně zvykla a postupně si je oblíbila, jiní mi připadali jako skvělá volba od samého počátku – zejména Klára Issová, jejíž holčičí a sladký, ale nepřeslazený projev k Pinkertině Wardové pasuje dokonale. Výborný kontrast k ní představuje Jana Stryková jako Kamëlë, která zvládá veškeré polohy této postavy bravurně a obzvláště její opovržlivé komentování Pinky střídané přímo s Pinkertininými pasážemi funguje skvěle. A ač si některé scény u různých postav čtenář představoval čtené jiným tónem, než jaký zvolili herci, nikde to pro mě nepředstavovalo jakýkoli zádrhel – mnohdy naopak. Příjemně překvapil i hudební doprovod, který není rušivý a dovedně zdůrazňoval atmosféru. Jediná pasáž, kdy mne vytrhl z poslechu, byly hudební vložky kolem šestnácté kapitoly, které se mi jednak k textu příliš nehodily a jednak mi samy o sobě připadaly dost nepříjemné. Všude jinde se však doprovod vydařil a hlavní hudební téma se ke knize hodilo vskutku přesně. Jako audiokniha tak Mycelium: Jantarové oči funguje nad očekávání dobře – střídání herců mu prospělo a doslova přivedlo příběh k životu ještě víc než při čtení knihy, hudba převážně podtrhuje atmosféru a délka jednotlivých stop umožňuje pohodlný poslech i na jednodušších zařízeních, která si nepamatují čas pozastavení stopy.

Sešla se velká část obsazení:

zleva Jitka Škápíková, Jaroslav Plesl, Jana Stryková a Kristýna Frejová

V pondělí 29. září proběhl v karlínské vinotéce Veltlín a sousední čajovně Tea Mountain křest audioknihy. Jeho hosty byli autorka Vilma Kadlečková, zástupci OneHotBook (Martin Pilař, Šárka Nováková a Jitka Škápíková, která audioknihu režírovala a četla prolog, epilog a názvy kapitol) a část obsazení: Jaroslav Plesl (Lucas Hildebrandt) a Kristýna Frejová (Fiona Fergussonová) krátce po zahájení akce podnikli společné čtení. Ukázka byla skvěle zvolená vzhledem k napětí mezi oběma postavami a dokonale ilustrovala, jak může zapojení více herců vnést do textu zcela nový rozměr. Průběh večera byl však vzápětí narušen vpádem příslušníka össenské církve, který celé osazenstvo zavedl do vedlejší čajovny a přiměl okusit čaje z posvátné Pětice. Nemáme doklady o tom, že by kdokoli přišel k újmě, ač prý několik otřesených účastníků muselo zapít následky trëighrü pořádnou dávkou vína po bezpečném návratu do Veltlínu. Zásah církve možná zmírnila i přítomnost Jany Strykové alias Kamëlëmöernü, která nám přečetla pasáž o své dřívější návštěvě jiné össenské čajovny – a neopomněla při tom ani jízlivě okomentovat manýry Pinkertiny Wardové.

Nechyběla ani malá houba…

Na závěr křtu proběhla i zábavná soutěž o několik CD Jantarových očí. Malá muchomůrka roznesla listy na zapsání odpovědí, Martin Klíma (už bez össenské hlavy) četl rozličné kvízové otázky. Jak se jmenuje zbraň össenských gleewarinů? V jakých seriálových SF se vyskytují organické vesmírné lodě? Jak zní název össenského modlitebního hudebního nástroje? Možnosti leckdy vzbudily vzrušený hovor, krčení obočí i salvy smíchu. Příjemné ukázky, pokřtění audioknihy, zábavný kvíz, výborné víno, čaje a drobnosti k snědku – co více si může návštěvník přát?

Mycelium I.: Jantarové oči

2× CD MP3, délka 12h 54m, režie Jitka Škápíková, vydavatelství OneHotBook

obsazení: Jaroslav Plesl, Klára Issová, Jana Stryková, Jan Vlasák, Valerie Zawadská, Kristýna Frejová, Jan Meduna, Dana Pešková, Jitka Škápíková

Související články:

Nejdůležitější věci se odehrávají vskrytu (audiokniha)

994 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.