Ocenění

Bitevní loď – střela na E-5. Trefa? (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 30 dubna 2012 7.30

O tehdy ještě připravovaném sci-fi blockbusteru Bitevní loď jsme si v našem filmovém okénku něco řekli zhruba před třemi měsíci. Protože premiéru má už adaptace tipovací hry s tužkou a čtverečkovým papírem za sebou, můžeme se podívat na to, jak výsledek dopadl. Předem je nutno podotknout, že pokud jste o Bitevní lodi dosud neslyšeli, neděste se, že byste dvě hodiny pozorovali hru Lodě, okořeněnou o monumentální hudbu a nespočet explozí. Verze režiséra Petera Berga vás vezme na širý oceán, kde zůstane posádka torpédoborce USS John Paul James uvězněna za nepřátelskou linií a po zničení doprovodných lodí mimozemským nepřítelem se pokusí o poslední odpor. A to je vše… Tedy samozřejmě pakliže pomineme zmíněnou monumentální hudbu a nespočet explozí.

Berg se do dané látky ponořil po hlavě a musí mu být vzdán hold, protože z banálního scénáře vytvořil něco až neskutečně zábavného, co se může na poli válečních sci-fi směle řadit vedle Dnu nezávislosti (1996) k tomu vůbec nejlepšímu. Právě k Emmerichově klasice má Bitevní loď, věřte či ne, zdaleka nejblíže. Trailery totiž lžou a dělají ze snímku něco mnohem vážnějšího a duchaplnějšího. Nakonec byste tak mohli nabýt dojmu, zdali jste si náhodou nespletli sál. Čeho se vám dostane přehršel, jsou nadupané akční sekvence, patetické dialogy a spousta over the top scén. Naštěstí zde ale nikdo nehraje na seriózní strunu, o čemž vás přesvědčí prakticky už prvních dvacet minut, točících se okolo… kuřecího burrita. Je trochu škoda, že prostřední část filmu poněkud ztrácí na tempu, ale jakmile se děj přehoupne k blížícímu se závěrečnému zúčtování, teprve poznáte, co je to opravdový nářez.

Tak tohohle se ve výsledku nedočkáte…

Jestliže Den nezávislosti (1996) považujete za náborový film letectva spojených států a Světovou invazi (2011) zase námořní pěchoty, představuje Bitevní loď to samé pro námořnictvo. Správně, je tupá, nadnesená a patriotistická, ale taky pořádně nadupaná, s množstvím zapamatování hodných hlášek, zvučným hudebním doprovodem Steva Jablonského a vyplatí se ji vidět už jen kvůli pasáži, v níž hlavní hrdinové s emzáky skutečně začnou hrát lodě. Nebo kvůli té, ve které pět lidí přenáší výbušnou střelu do sto padesát metrů vzdáleného kanónu. Nebo kvůli té s USS Missouri jak… Zkrátka kvůli mnoha dalším.

1 341 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Cukýna — 30.4.2012 @ 8.27

  Naprosto souhlasím – akce, efekty, humor… výborná kombinace. Film mi utekl rychle a z kina jsem odešla spokojená.
   
  Mimozemšťané mi trochu připomínali gluma z Pána prstenů, i když tihle měli „vousky“.
   
  Jo, kuřecí burrito, to nemělo chybu.
   

 2. Komentáře by Martin Paytok — 30.4.2012 @ 18.24

  A to to jsou za dlouho dobu emzáci nejvíc podobní lidem. 🙂 Mně svým outfitem připadali, jako by vypadli z Dead Spacu.

 3. Komentáře by Eliot — 30.4.2012 @ 21.40

  Hrozný film,byl jsem na tom teď v kině a nafackoval bych si za to. Ale co no, za chyby se platí. Pokud bych uměl psát a psal filmové recenze, tak tenhle film bych strhal jak jenom by to šlo, protože je to neskutečná blbost a i když jsem se snažil během dívání vypnout, tak na mě bylo těch klišé akčních filmů, některých nesmyslů a toho špatného a špatně použitého humoru prostě až moc. Vysoké hodnocení zdejšího recenzenta nebo kohokoliv kdo není američan nechápu, ale neberu ostatním jejich názor. Tohle je nicméně film, který bych ohodnotil jako odpad na csfd, kdybych tam hodnotil, ale nehodnotím.
  To s tím kuřecím burritem, to bylo prostě stupidní a nepřišlo mi to vtipné.Měli si vymyslet jiný vtip.A hlavní herečka? Zase nějaká další rádoby hezká tvářička, která je pořádně zmalovaná a která by se místo hraní měla věnovat radši něčemu jinému.

 4. Komentáře by Martin Sust — 1.5.2012 @ 7.53

  Hm, já vlastně souhlasím s oběma názory. Ano, je to neskutečně nadupaná instant akce, kterou si leckterý návštěvník kina opravdu užije. A také je to naprostá kravina plná nepřesvědčivých hereckých výkonů, amerického nacionalismu atd. Prostě přesně to, co lze už dle traileru očekávat (v tomhle vlastně nesouhlasím s Martinem, protože já jsem dostal přesně to, co jsem dle traileru očekával, ale to je hodně subjektivní dojem, přece jen trailer může na každého působit jinak).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.