Ocenění

BLEACH: Další legendární japonský komiks na českém trhu! (PR)

Autor | Aktuality | Pondělí 11 června 2012 7.30

Nakladatelství Crew už vydává Naruta – nejprodávanější a nejúspěšnější mangu světa (a možná i nejprodávanější komiks vůbec). A jelikož se ukázalo, že i u nás si našel Naruto davy příznivců, sáhla Crew po komiksu, který Narutovi tvrdě šlape na paty. Po slavné sérii Bleach! Bleach je komiksový fenomén, jehož se jen v Japonsku prodalo 72 000 000 výtisků a v Americe patří k nejprodávanějším manga titulům. Je to fenomén, který inspiroval nejen stejnojmenný animovaný seriál (je to čtvrtý nejoblíbenější anime seriál v Japonsku a v Americe se drží v první desítce) a čtyři celovečerní filmy, ale vzniklo podle něj i sedm rockových muzikálů a mnoho počítačových her, figurek, triček, plakátů a knih. Ono není divu, Bleach v sobě snoubí všechny úspěšné ingredience. Máte tu charismatického hrdinu, monumentální souboje s démonickými protivníky, sympatické postavy, silné emoce i humor. A samozřejmě, i perfektní kresbu.

Síla Bleache,“ říká redaktor Crwe Ľudovít Plata, „spočívá i v tom, že nejen, jak je pro šónen mangu typické, zachycuje růst hlavního hrdiny (lidský i hrdinský), ale soustředí se i na postavy kolem něj… a také příběhy mrtvých, které jsou často dojímavé i strašidelné. Rozhodně to není jen efektní řežba. Je to i o vyrovnávání se se smrtí a životem.“

Hlavním hrdinou je Ičigo Kurosaki. Je to celkem normální středoškolský student. Tedy, až na to, že má dvě šílené sestry, ještě šílenějšího otce, že se rád pere… a vidí mrtvé lidi. To poslední byl asi tak nejmenší z jeho problémů. Ičigo s mrtvými vycházel docela dobře – alespoň do chvíle, než se mu v životě objevila záhadná Rukia Kučiki, která mu na krk hodila nebezpečný úkol. Už nestačilo jen mrtvé vidět. Bylo třeba za ně i bojovat. Postupně se k Ičigovi přidávají i další hrdinové (i obyčejní lidé) a zjišťuje čím dál více o tom, jak funguje posmrtný život… a čím dál víc si uvědomuje, jak moc na něm záleží a jak moc se musí snažit, aby ochránil své blízké.

Galerie ukázek na stránkách nakladatelství Crew.

O Bleach usilovala Crew už nějaký čas, ale japonští partneři potřebovali nejprve vědět, jak se nakladatelství postará o Naruta… a teprve, když byli spokojeni s provedením a věnovanou péči (jak grafici, tak překladatelé byl vybráni ze znalců a příznivců mangy), byli ochotni jednat o dalším kultovním komiksu. Ale nebylo to tak úplně snadné

„U překladu jsme narazili na poměrně zásadní a neobvyklý problém,“ říká šéfredaktor Crwe, Jiří Pavlovský. „Názvy knih i kapitol jsou anglicky… a některé postavy rády prokládají své věty anglickými slovy. Nebyl by problém přeložit to do češtiny – ale byl by to velký zásah do stylu knihy. Takže jsme se rozhodli udělat komiks tak, aby co nejvíc zprostředkoval prožitek původních čtenářů a občasná angličtina zůstala.“

První díl Bleache vyšel k příležitosti komiksového srazu Crweconu… a další budou vycházet pravidelně, stejně jako Naruto, každé dva měsíce.

MANGA V ČESKU: Japonský komiks přebíjí superhrdiny

I když fenomén jménem manga (označení pro japonský komiks) vykročil na svou vítěznou cestu světem už v devadesátých letech, k nám se dostal teprve nedávno. Alespoň oficiálně. Neoficiálních fanouškovských klubů a davů příznivců je i u nás plný internet a pořádají srazy, které mají desetitisíce návštěvníků.

Pozdní příchod mangy nebyla ani tak chyba českých vydavatelů. Jak říká Petr Litoš z Nakladatelství Crew, který má na starost jednání se zahraničními partnery, u japonských vydavatelů není často smlouva otázkou peněz, ale spíše dlouho budovaných vztahů a důvěry. Také trvalo deset let navazování kontaktů, schůzek a vzájemných návštěv, než se nakladatelství CREW podařilo dostat k těm opravdu legendárním titulům. „Od začátku jsme věděli, že nechceme vydat jen tak nějakou mangu, ale jedině tu absolutní špičku. Trvalo to přes deset let a museli jsme se obrnit trpělivostí, ale troufám si říct, že se to bohatě vyplatilo,“ doplňuje Litoš.

Pokud u nás dříve něco vycházelo, byly to spíše korejské či americké „imitace“, než pravá manga, případně méně známé mangy od méně významných nakladatelství. Teprve v posledních dvanácti měsících se objevily na našem knižním trhu opravdu hvězdné tituly: Naruto, Death Note: Zápisník smrti, Crying Freeman: Plačící drak a Bleach. Mangy, které patří k tomu nejslavnějšímu a nejúspěšnějšímu z japonského komiksu. Jsou to tituly, které sice začaly svou cestu na stránkách komiksových sešitů, ale brzy se rozmáchly přes všechna média. Filmy, seriály, hudební CD, počítačové hry i knihy. Všechny tyto tituly uvedlo na trh Nakladatelství CREW a už během prvního roku vydávání mangy jasně ovládlo trh co se týče počtu vydaných titulů i počtu prodaných kusů.

Asi nejslavnějším komiksem ze všech je Naruto. V Japonsku se tohoto akčního komiksu prodalo přes 130 000 000 kusů a byť už není nejmladší, je dodnes mezi deseti nejprodávanějšími mangami. I v Americe patří Naruto k nejúspěšnějším manga sériím a v okolních zemích východní Evropy (Maďarsko, Polsko) se prodává v desetitisícových nákladech. Česká republika není výjimkou.

Mystický thriller Death Note: Zápisník smrti je podobně úspěšný. Inspiroval nejen animovaný seriál, ale i celovečerní hrané filmy a bude se natáčet i americká verze, kterou má dělat uctívaný scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Poslední skaut, Kiss Kiss Bang Bang, Iron Man 3).

Temnou a erotickou mafiánku Crying Freeman: Plačící drak napsal legendární Kazuo Koike, autor série Lone Wolf and Cub a kreslil nedostižný Rjoiči Ikegami. Po celém světě je považovaná za mistrovské dílo v oblasti komiksů pro dospělé a je jedním z klenotů mezi dnes již klasickými mangami. Plačící drak je jedním z těch děl, která počátkem devadesátých let minulého století otevřela japonským komiksům americký trh a potažmo celý svět.

Nejnovějším titulem je mystický Bleach, jehož se jen v Japonsku prodalo 72 000 000 výtisků a v Americe patří k nejprodávanějším manga titulům. Na základě Bleache vznikl nejen animovaný seriál, ale i několik celovečerních filmů, počítačových her a dokonce i sedm rockových muzikálů!

Naruto, Death Note: Zápisník smrti, Crying Freeman a Bleach. I u nás se tyhle legendární tituly setkaly s velkým ohlasem. První díly sérií Zápisník smrti i Naruta jsou vyprodané a je nutné dělat dotisky.

„Samotné nás až zaskočilo, jak velký je o komiksy jako je Naruto zájem. Ukazuje se,“ říká šéfredaktor Crwe Jiří Pavlovský, „že mladší generace se zajímá o mangu daleko více, než o klasické americké superhrdiny.  Je to hodně i tím, že zatímco superhrdinové jsou vyloženě klukovská záležitost, tak mangu, ve které je mnohem větší důraz na emoce, na dospívání i na vztahy mezi postavami, mohou číst (a čtou) i dívky. U mnoha titulů je čtenářská základna půl na půl. Kluci čtou Naruta kvůli akci, dívky kvůli vztahům.“

U japonských manga sérií je běžné, že mají třicet, padesát i více dílů. Přes padesát dílů má Bleach i Naruto. Proto je důležité, aby jednotlivé díly vycházely s kratším intervalem, než bývá obvyklé. Naruto a Bleach vycházejí každé dva měsíce, kratší série Death Note: Zápisník smrti třikrát a Crying Freeman: Plačící drak dvakrát do roka. Je toho sice hodně, ale díky nízké ceně, která málokdy překračuje 200 korun, jsou tituly bez problémů dostupné všem čtenářům.

Manga u nás vykročila na svou vítěznou pouť… a přestože nevychází dlouho, už je jasné, že se tu zjevil fenomém, který téměř nemá konkurenci.

1 092 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.