Ocenění

Bratři Strugačtí vypráví Pohádku o trojce

Autor | Aktuality | Úterý 29 května 2012 7.30

Břitká satira na sovětskou byrokracii Pohádka o trojce (1967) bratrů Strugackých se ve své době setkala s odmítavým postojem ze strany vládnoucích soudruhů (irkutský časopis, ve kterém vyšla, byl zrušen a dané číslo rychle staženo z oběhu), česky pak poprvé vyšla jako součást souboru Vlny ztišují vítr v roce 1989 a nyní se chystá její teprve druhé české vydání. Samostatně vydaná novela je volným pokračováním románu Pondělí začíná v sobotu a možná vás tak trošku zamrzí, že grafická úprava se bohužel liší od posledního vydání tohoto díla právě u nakladatelství Triton. I tak se ale můžete těšit na černým humorem přetékající příběh dvou vědeckých pracovníků, kteří v obrovském mrakodrapu mají co do činění se mocichtivým aparátem vydávajícím stále nesmyslnější nařízení…

Arkadij a Boris Strugačtí: Pohádka o trojce

brožovaná, překlad Libor Dvořák, obálka Markéta Vydrová, 160 stran, 159 Kč

Satirický román bratří Strugackých Pohádka o Trojce – o souboji mladých inteligentních vědců s tupou byrokratickou mašinérií v 76. patře mrakodrapu, v němž se výtah běžně dostává jen po 13. patro – vznikl v roce 1967. Poprvé vyšel v literárním časopise Smena, ale na knižní vydání si pro svou ostře antitotalitní notu musel dalších dvacet let počkat. V současné době je neustále reeditován. Zajímavé je, že existuje ve třech variantách. Český překlad odpovídá variantě první.

1 306 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Dilvermoon — 29.5.2012 @ 9.06

    Název je narážka na skutečnou „trojku“, která v SSSR vládla v období mezi Stalinem a Chruščovem ve složení Malenkov, Berija, Molotov. Když jsem to kdysi četl, tak jsem toto nějak nevnímal, prostě to byla vtipná satira směrem k totalitě. Líbilo se mi to moc.

  2. Komentáře by Apu — 30.5.2012 @ 23.01

    Kniha je to výborná. Stejně jako Pondělí…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.