Ocenění

Březen, měsíc knih Guye Gavriela Kaye

Autor | Aktuality | Pátek 18 února 2011 15.30

Není to tak dávno, co byl Kay na českém trhu pozapomenutým spisovatelem fantasy. Dnes je jedním z nejvydávanějších a nadcházející měsíc to opět potvrdí. Chystají se hned dvě jeho nové knihy a obě shodou okolností uzavřou dva z jeho románových cyklů… Nejprve se patrně objeví třetí díl Fionavarské tapiserie – román Nejtemnější cesta, který chystají nakladatelství Argo a Triton ve spolupráci a pod hlavičkou edice Fantastika. Poté nakladatelství Talpress vydá druhý díl Sarantské mozaiky – román Pán císařů. V prvním případě jde o klasickou fantasy z počátku autorovy literární kariéry, v tom druhém jde o pro Kaye již tradiční historickou fantasy. Ať tak či tak, v obou případech mohou Kayovy příznivci slavit další velkolepý návrat svého oblíbeného autora.

Guy Gavriel Kay: Nejtemnější cesta

(vydávají nakladatelství Argo a Triton, překlad Linda Bartošková, obálka John Howe, vázaná, 368 stran)

Utrpení a četná dobrodružství prožitá v magické zemi zocelilo skupinu mladých hrdinů z našeho světa. Nyní musí všechnu svou takto nashromážděnou sílu a moudrost využít ku pomoci armádám Světla v jejich konečné bitvě proti zlovolnému bohu a jeho temným hordám. A mezitím se Darien, v jehož nitru se sváří mocnosti Světla i Temnoty, vydává na nejtemnější cestu jakou kdy podniklo jakékoli dítě před ním i po něm. Osud Fionavary je na vážkách a všechna dobrá vůle nemusí k vítězství stačit.

V závěrečném svazku trilogie Fionavarská tapiserie se naposledy setkáme se skupinou sympatických studentů, kteří přispěchali na pomoc v nouzi nejvyšší. Chybět nebudou ani početní přátelé a spojenci, jež si na svých cestách Fionavarou vytvořili. Všichni se pak svorně postaví temnému bohu, jenž netouží po ničem jiném, než po jejich definitivní zkáze. Každé vítězství, ať už malé či velké, si na straně dobra vyžádá nepředstavitelné oběti, na které nelze zapomenout. Stejně jako na Fionavarskou tapiserii, která se už po čtvrt století od svého vzniku stále těší neutuchající celosvětové oblibě.

Guy Gavriel Kay: Pán císařů

(vydává nakladatelství Talpress, překlad Milena Poláčková, obálka Milan Dubnický, vázaná, 480 stran, 389 Kč)

Druhá kniha Kayovy Sarantské mozaiky pokračuje opět plavbou do Sarantia, která vnáší do příběhu nového aktéra, bassanského doktora Rustema. Jakmile vstoupí do města, je stejně jako Crispin okamžitě vtažen do složitých intrik kolem dvora a s nimi souvisejícího nebezpečí a do závratného tempa, kterým se události dají do pohybu. Valeriovy plány na válečná tažení proti Crispinovu i Rustemovu domovu, ambice členů císařského dvora a antajské královny z Rhodia, která je v Sarantiu v exilu, nevysvětlitelné požáry, které v sarantských ulicích noc co noc vypuknou, to všechno zasahuje do osudů velmi přesvědčivě vykreslených postav kolem Crispina, bývalé otrokyně Kasie, vozatajů na císařském hipodromu, vojáků, obyčejných lidí i císařské rodiny, a ústí v dramatické vyvrcholení.

811 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.