Ocenění

Brinova Existence je oknem do budoucnosti (ukázka)

Autor | Aktuality | Úterý 27 ledna 2015 16.00

Americký spisovatel a vědec David Brin byl jedním z nejpopulárnějších autorů science fiction osmdesátých let a u nás svůj vrchol zažil v letech devadesátých, kdy mu v českém překladu vedle mnoha kratších prací vyšly rovněž úvodní svazky románové trilogie Pozvedání: Sluneční poutník (česky 1995), Hvězdný příliv (česky 1999) a Válka Pozvednutých (česky 2001) či samostatné romány Praktický efekt (česky 1993) a Pošťák (1998), známý rovněž díky filmovému zpracování. Později jsme se dočkali ještě dvou svazků z druhé trilogie z vesmíru Pozvednutých a Brinova příspěvku do světa Nadace. Domácím čtenářům se připomenul ještě povídkami na stránkách časopisu XB-1, ale až nyní je tu jeho nový ambiciózní román…

David Brin: Existence

vázaná, překlad Jakub Němeček, obálka Rashevskaya, 696 stran, 499 Kč

Svět roku 2048. Telefony jsou zabudované přímo v implantovaných čipech a ovládané ťukáním zubů o sebe. Inteligentní aiwarové brýle zobrazují svět, překrytý vrstvami virtuální reality. Rozpoznají a pojmenují každou osobu, kolem které projdete, a prozradí vám na ni všechno. Telepřítomnost. Umělá inteligence na postupu, věda nenáviděná i zbožňovaná, moč jako žádaná komodita na burze, vyčerpané zdroje, stoupající hladiny moří. Propastné sociální rozdíly, část světa po atomové katastrofě a milióny uprchlíků migrujících po planetě. Globální vesnice o deseti miliardách duší, obávajících se konce…

Gerald Livingstone, sběrač smetí na oběžné dráze kolem Země, čistí stoletý nepořádek po předchozích generacích a potká podivný mimozemský objekt. Pcheng Siang Bin je obyvatel příbytku na kůlech v moři u čínského pobřeží. Sbírá recyklovatelný odpad v opuštěných domech zaplavených stoupající hladinou oceánů. Pod jedním sídlem objeví tajnou skrýš s pokladem a varováním: obydleno démony. Tor Povlovová je reportérka nové éry s geniálním talentem pro vyhledávání vzrušujících a srdceryvných zpráv na webu i v ulicích, která přináší svému publiku jedinečný pocit – teď jste osobně u toho! Netuší, že se spolu s milionovým davem svých online pomocníků ocitne v zajetí největšího příběhu ze všech.

Ukázka z knihy:


2 029 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by PMarek — 29.1.2015 @ 7.51

    Tak na tohle se moc těším, anotace vypadá velmi lákavě. Na Brina jsem osobně dlouho čekal, pojí se mi s prvním číslem původní Ikarie, Vzpomenete si taky na výborné Křišťálové sféry ? V rozhovorech na mě působí trochu arogantně, ale u knihy to – zdá se – může být ku prospěchu věci.
    Zažíváme raketový nástup, namísto obvyklého lednového mrtva je tu Anno Dracula, teď Existence, velmi brzy má být Weirův Marťan, Sandersonovo Ocelové srdce, u Arga jsou již zapracovány v přehledu „chystáme“ i nedávno tady prezentované novinky z edičního plánu. A několik jich má být hned v prvním kvartálu. Paráda.

  2. Komentáře by PMarek — 22.2.2015 @ 20.32

    Existence je skvělá ! U mě velké nadšení. 

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.