Ocenění

Candide podle Jerieho, tak trošku jinak… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 19 listopadu 2013 9.00

Steampunkových komiksů je jako šafránu. A ještě méně těch českých. V hledáčku fanoušků subžánru se tak jakékoliv podobné dílko vyhlíží a očekává prakticky samo. Karel Jerie, jakožto člověk známý svými komiksovými kraťasy, nám zalezl do podvědomí ilustracemi v albech jako Oidipus Rex, Stín minulosti a v neposlední řadě v historickém albu Šifra mistra Hanky. Jeho dílka se specifickou, humorem protkanou kresbou upoutala nejednoho fanouška, přičemž se dlouhá léta věnuje také ilustracím žánrových povídek. Jeho posledním výplodem je komiks Candide, kde se pustil do uceleného příběhu na motivy slavné satirické novely francouzského filosofa Voltaira. Zadal tak zrod nové trilogii a první kniha s podtitulem Král Bulharů nyní spatřila světlo světa.

Candide je zahradník, který vyrostl a žije na tom nejhonosnějším zámku v kraji (v původním námětu ve Vestfálsku). A kvůli lásce si neváhá natropit hromadu problémů. Zámek plovoucí na nebesích je totiž domovem urozené a sličné Kunigundy, dcery místního barona Thunder-ten-Troncka, a Candide beznadějně propadne jejímu kouzlu. Náš hrdina je za tuto opovážlivost ze zámku vyhoštěn (vlastně doslovně vykopnut) a dobrovolně naverbován do bulharské armády, protože jako voják ošlehaný bitvou snad má šanci ucházet se o Kunigundinu ruku. Bulhaři jsou národ barbarský, vedený nikým jiným než králem Bulharů a lehkomyslný Candide, jenž prožívá drsný výcvik, se díky své naivitě a jednoduchému pohledu na život brzy stává významným důstojníkem.

Steampunkový příběh s barokním nádechem představuje kompletně reorganizovanou historickou linii vystavěnou na známých dějinných základech. Představte si technický svět, kde se mimo používané parní mašinérie na loukách pasou dinosauři a politika jednotlivých národů si pohrává s úsměvnými představami rozmanitých systémů velení v zemích Evropy osmnáctého století. Jerie zde naplno využívá excelentní smysl pro humor, jejž ještě podtrhuje svým fantastickým stylem kresby a celou řádkou odkazů. Jako filmový fanoušek jsem se neskutečně bavil nad hromadou narážek, které z komiksu přímo vyvěrají. Scénář nám sice představuje drsný spor dvou národů, avšak množství autorových eufemismů úžasně uvolňuje atmosféru. Když se však na příběh podívám jako na celek, pak postava Candida vytvořená s lehkou nadsázkou z celého systému spíše vyčnívá a vybočuje. Místy – podobně jako známý Tintin – zažívá různá drobná dobrodružství a i tady jakýkoliv byť malý úspěch může být velkou výhrou. Ovšem komiks je tak bohatý na zajímavé charaktery, až samotného Candida místy bohužel trošku opomíná. Přál bych si, aby hlavní postava byla krapet výraznější, ale i tak jsem se skvěle bavil.

Knihu vydalo nakladatelství BB/art ve dvou verzích. Klasickou vázanou a sto kusy limitovanou verzi pro nadšené sběratele, kteří se nebojí si výrazně připlatit. Avšak ani v klasické verzi není o kvalitní obsah nouze a krom zajímavého prologu a epilogu lze v knize nalézt i množství Jerieho kreseb. Samotný formát o něco větší áčtyřky s pevnými deskami jen podtrhuje kvalitní zpracování a cena okolo třech kileček neurazí. Naopak, díky velice precizní kresbě, příběhu, který se jen tak nevidí, a neotřelému steampunkovému námětu bych Candide doporučil všem, skýtá totiž královskou zábavu. Důkaz o tom, jak to Karel Jerie myslí s tímto dílem vážně, je výstava, jež se váže právě k tomuto komiksu a proběhne od 20. listopadu do 19. prosince v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Pokud máte cestu kolem, nebo jste Jerieho fandové, rozhodně se zajeďte podívat. Ať už tak nebo tak, všichni budeme pečlivě očekávat dvojku, která ponese podtitul Velký inkvizitor a na kterou se já rozhodně těším.

Karel Jerie: Candide 1 – Král Bulharů

vázaná, obálka Karel Jerie, 64 stran, 299 Kč, vydá nakladatelství BB/art dne 23. října 2013

Související odkazy:

Voltairova Candide jako barokní space opera! (ukázka)

Jerie candiduje na nejlepší komiks v Ústí nad Labem (pozvánka)

1 308 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by skepsi — 19.11.2013 @ 21.25

  Tak trochu si nejsem jistý zda se jedná o recenzi a nebo o propagaci… každpádně díky 🙂

 2. Komentáře by Kim — 20.11.2013 @ 8.21

  Reklama?

 3. Komentáře by Martin Sust — 20.11.2013 @ 8.28

  Pokud ano, tak rozhodně neplacená 🙂

 4. Komentáře by Martin Sust — 21.11.2013 @ 15.08

  Tak reklama vyloučena. Včera jsem byl na vernisáži výstavy Candide, zakoupil od mistra výtisk se slevou a hezkou kresbou s věnováním, přečetl a nadšeně musím souhlasit s recenzí 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.