Ocenění

Čaroděj Harry Dresden přichází. Znovu.

Autor | Aktuality | Čtvrtek 22 března 2012 8.00

Harry Dresden není žádné ořezávátko, ve světě patří jeho cyklus z pera Jima Butchera k nejpopulárnějším paranormálním (městským) fantasy (neplést s romancemi, tohle je čtení, které neurazí ani zástupce silnějšího pohlaví). U nás si své příznivce jen pomalu shromažďuje a těžko říct, zda je to tím, že dosud vyšly pouze tři díly v rozmezí čtyř let, či snad nepříliš pohlednou obálkou prvního dílu… Obě zmíněná negativa hodlá už brzy změnit nakladatelství Triton. Předně opatří prvnímu dílu v jeho novém vydání (za které mimochodem nezaplatíte věru mnoho) oku lahodící a patřičně ponurou obálku z dílny Chrise McGratha a hned na to se vytasí se čtvrtým dílem série, což snad Harryho boji o popularitu mezi domácími čtenáři opět trochu napomůže. Asi nejlepším impulsem úspěchu by bylo uvedení televizního seriálu domácí televizní stanicí, ovšem toho se asi jen tak nedočkáme…

Jim Butcher: Bouřková fronta

brožovaná, překlad Pavel Toman, obálka Chris McGrath, 360 stran, 199 Kč

HARRY DRESDEN – ČARODĚJ. Nacházení ztracených věcí. Paranormální pátrání. Porady a konzultace. Ceny rozumné. NEDĚLÁM: Nápoje lásky, prokletí na věky, večírky ani jiné zábavné akce.

Harry Dresden je v tom, co dělá, ten nejlepší. No, technicky vzato, je to ten jediný, kdo to dělá. Takže když má Chicagské policejní oddělení nějaký případ, který je za hranicemi možností nebo tvůrčích schopností smrtelníků, přijdou si k němu policisté pro odpovědi. „Každodenní“ svět je totiž vážně plný podivných a magických věcí – a většina z nich s lidmi nevychází zrovna nejlíp. Pak nastupuje Harry. K tomu, abyste chytili – no, to je jedno – potřebujete čaroděje.

Letní rytíř, čtvrtý díl série vychází souběžně s novým vydáním úvodního svazku série.

Bývalý soukromý detektiv Harry Dresden se dnes živí v prostředí současného Chicaga jako čaroděj. Mezi jeho časté zakázky patří hledání ztracených předmětů, různé druhy paranormálního vyšetřování, konzultační a poradenská práce, to vše za rozumnou cenu. Občas se mu soukromá praxe příliš nevyplácí, ale nakonec se vždy objeví nějaký ten problém s duchy, upíry či jinými projevy nespokojeného nadpřirozena. Série je napsána odlehčeným, mnohdy akčním stylem a díky tomu si rychle našla vzrůstající počet příznivců. Klasické schéma americké detektivky drsné školy (kde detektiv zpustlého zevnějšku oplývá černým humorem, je věčně bez peněz a každou chvíli dostane přes hubu) se Butcherovi podařilo dovedně zkombinovat s atributy městské fantasy.

Populární románová série se v roce 2007 dočkala televizního zpracování.


969 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.