Ocenění

Ceny Hugo za rok 2010

Autor | Aktuality | Pondělí 22 Srpen 2011 12.00

Pro mě osobně je vítězem letošních cen Hugo spisovatel Robert Silverberg, alespoň jeho vystoupení během ceremoniálu by si jistě cenu zasloužilo, ovšem ani výkon Jaye Lakea a Kena Scholese v roli moderátorů nebyl vůbec špatný. Ceremoniál se jistě dá srovnávat s udílením Cen Akademie SFFH, jen kdyby časový prostor na Světě knih byl příznivější. Ceny Hugo se letos udílely na Renovation conu, 69. světovém sjezdů fanoušků science fiction, jenž proběhl v nevadském Renu ve dnech 17-21. srpna 2011. Novinkou byl živý přenos přes internetové stránky a doufejme, že se to stane tradicí (součástí článku je i záznam ceremoniálu). Bylo znát, že Američané si váží dlouhé tradice udílení cen Hugo a přitom si z nich umí dělat i neurážlivou legraci, snad se podobného přístupu dočkáme někdy i u nás.

ROMÁN:

 1. Connie Willisová: Blackout/All Clear
 2. Mira Grantová: Feed
 3. Lois McMaster Bujoldová: Cryoburn
 4. N.K. Jemisinová: The Hundred Thousand Kingdoms
 5. Ian McDonald: The Dervish House

Jak je vidět, v kategorii dominovaly ženy a favorit v podobě dvourománu přinesl Connie Willisové její už jedenáctou cenu Hugo, což je v literárních kategoriích jasný rekord (u nás z jejích oceněných prací známe kupodivu jen málo, což by ovšem měla napravit chystaná sbírka Vnitřní záležitosti od nakladatelství Triton). Willisová si za svůj dvouromán vysloužila také cenu Locus. V českém vydání se do prozatím můžeme těšit snad jen na další dobrodružství Milese Vorkosigana.

NOVELA:

 1. Ted Chiang: ‘‘The Lifecycle of Software Objects’’ (česky Životní cyklus softwarových objektů-XB-1 4/2011)
 2. Alastair Reynolds: ‘‘Troika’’
 3. Rachel Swirskyová: ‘‘The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window’’
 4. Geoffrey A. Landis: ‘‘The Sultan of the Clouds’’
 5. Elizabeth Handová: ‘‘The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon’’

Ted Chiang opět potvrdil, že je autorskou obdobou dřímajícího vulkánu. Jeho povídky sice vycházejí jen jednou ze delší čas, ale podobají se erupci, která sežehne veškerou konkurenci. Nezbývá než dodat, že i Chiangova novela si už také vysloužila cenu Locus. A co česká vydání? Chianga jsme otiskli v dubnovém čísle časopisu XB-1. Swirskyová, Landis a Handová se objeví v chystané ročence Jonathana Strahana (Handová pak ještě v antologii Neila Gaimana, kterou snad již brzy ohlásí Albatros). Reynolds by se snad mohl objevit na stránkách příštího ročníku časopisu XB-1.

NOVELETA:

 1. Allen M. Steele: ‘‘The Emperor of Mars’’
 2. Sean McMullen: ‘‘Eight Miles’’
 3. James Patrick Kelly: ‘‘Plus or Minus’’
 4. Eric James Stone: ‘‘That Leviathan, Whom Thou Hast Made’’
 5. Aliette de Bodard: ‘‘The Jaguar House, in Shadow’’

Kategorie hájící kvality tištěných periodik (všechny povídky se objevily na stránkách časopisů Asimov’s SF a Analog). Kategorii bez jasného favorita nakonec po souboji s Seanem McMullenem ovládl Allen M. Steele. O právech na vydání jeho práce na stránkách časopisu XB-1 se už jedná, držte tedy palce. Povídka Jamese P. Kellyho se v českém překladu objeví v chystané Strahanově ročence. Povídky Seana McMullena a Aliette de Bodardové by se mohly objevit rovněž na stránkách XB-1.

POVÍDKA:

 1. Mary Robinette Kowalová: ‘‘For Want of a Nail’’
 2. Kij Johnsonová: ‘‘Ponies’’
 3. Carrie Vaughnová: ‘‘Amaryllis’’
 4. Peter Watts: ‘‘The Things’’

Netradičně pouze čtyři nominace a mezi nimi opět jen jeden muž. Cenu získala sympatická autorka na počátku své jistě dlouhé literární dráhy – Mary Robinette Kowalová (mimochodem všechny oceněné práce letos vyšly nejprve tiskem, nikoli elektronicky). O vydání povídek Kowalové a Vaughnové na stránkách XB-1 se jedná. Watts se objeví v chystané ročence Jonathana Strahana.

Pro začátek ceremoniálu se přesuňte na 35. minutu záznamu.

 

Zbývající kategorie:

TITUL MIMO BELETRII:

Lynne M. Thomasová & Tara O’Sheová, eds. Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It

FILM:

Christopher Nolan: Inception (česky Počátek)

KRÁTKÝ FILM:

Doctor Who: ‘‘The Pandorica Opens/The Big Bang’’

EDITOR KNIH:

Lou Anders

EDITOR KRATŠÍCH PRACÍ:

Sheila Williamsová

VÝTVARNÍK:

Shaun Tan

SEMIPROZIN:

Clarkesworld


CENA JOHNA W. CAMPBELLA PRO NEJLEPŠÍHO NOVÁČKA (nejde o cenu Hugo)

Lev Grossman

CENA BIG HEART

Gay Haldemanová

1 113 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

 1. Comment by idle — 22.8.2011 @ 12.44

  Několik z vyjmenovaných povídek jsem už četla, takže co si tak vybavuju:

  ‘‘The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window’’ sbírá zřejmě docela úspěchy, je vcelku zajímavá, ale úplně mi nesedla. Každopádně za přečtení stojí.
  ‘‘The Sultan of the Clouds’’ – to se mi líbilo, postupně se seznámíme s poměrně originálním způsobem obydlení Venuše.
  ‘‘Plus or Minus’’ – malá posádka vesmírného plavidla a neúprosné fyzikální zákony. Vyjde to, nebo ne? Líbilo.
  ‘‘The Jaguar House, in Shadow’’ – jakási mexická říše budoucnosti. Děj samotný mě tolik nezaujal, ale libilo se mi, jak si člověk postupně dává dohromady, o co tam vlastně šlo. Až do konce.
  ‘‘Ponies’’ – masakr, odporné ve dvou protichůdných významech. Krátká, ale úderná povídka.

 2. Comment by Martin Sust — 22.8.2011 @ 12.56

  Vcelku souhlasím, u de Bodardové pomáhá přečíst z její verze budoucnosti víc povídek (chystá i román), což mi nevadí, mám rád, když si věci skládám dohromady i postupně.
  Johnsonovou a Stonea nepovažuji za vhodný materiál do XB-1, ale špatné povídky to nejsou.

 3. Comment by idle — 22.8.2011 @ 13.04

  Taky nemám nic proti tomu, když se svět skládá postupně a nebudu se bránit přečtení dalších povídek ze stejného prostředí – věřím, že pak ocením i detaily, které mě při prvním setkání míjely. Ale zatím jsem četla jen tu jednu.
  Dotaz: jak se pozná, co je vhodný materiál do XB-1? (Je mi jasné, že to je otázka spíš pro věštce, ale pokud existují nějaká vodítka, tak mě zajímají.)

 4. Comment by Martin Sust — 22.8.2011 @ 13.19

  No, řekl bych, že je to stejné jako u každého jiného časopisu. Editor by měl mít jakousi představu, kam časopis směřovat a měl by také brát ohledy na obecný vkus čtenářů. Je to opravdu otázka pro věštce či ještě lépe pro věšteckou kouli, ale u Johnsonové jsem měl prostě pocit, že tohle bych vcelku rád vydal v nějaké antologii, ale v XB-1 nikoli. Snad to jako odpověď stačí.

 5. Comment by idle — 22.8.2011 @ 13.24

  Takže čistě věc citu. OK, to beru (co mi taky zbývá, že? :)).

 6. Comment by Dilvermoon — 22.8.2011 @ 14.38

  Ten záznam je rozhodně přínos. Ono vidět zpěváky, herce a jiné celebrity je běžná věc. Ale moci sledovat autory SF v akci, to je celkem neobvyklé. :-)

 7. Comment by Julianne — 22.8.2011 @ 16.32

  A bude v XB-1 Reynolds :-)?

 8. Comment by Martin Sust — 22.8.2011 @ 16.47

  Píšu o tom v článku u kategorie novela, prozatím nemohu nic slíbit, ale rád bych :)

 9. Comment by PMarek — 22.8.2011 @ 18.11

  Můžeme se dozvědět něco bližšího o zmiňované chystané Strahanově (Laser Books ?) a Gaimanově (Albatros) ročence ? Jsou nějaké reálné plány ohledně povídkových antologií ? Martine, nechystáš něco ? Co třeba TDK 4 ?

 10. Comment by Martin Sust — 22.8.2011 @ 18.59

  Albatros chystá antologii původních prací Stories: All New Tales (2010) sestavenou editorskou dvojicí Neil Gaiman & Al Sarrantonio. Víc se o ní můžete dozvědět např. zde: http://www.sfsignal.com/archives/2010/05/toc-stories-all-new-tales-edited-by-neil-gaiman-al-sarrantonio/, ovšem prozatím je to v rámci budoucích plánů, nic bližšího nevím. Pokud jde o ročenku Jonathana Strahana, pak by Laser-books měl snad ještě letos přijít na trh s posledním, aktuálním svazkem a v případě úspěchu pokračovat každý rok s novou antologií této řady. Ovšem i zde platí, že prozatím je to vše ve stádiu příprav.
  Pokud jde o mne, rád bych konečně přiměl Laser-books k vydání antologie Prach hvězd a pokud se to podaří, na oplátku budu „nucen“ uvažovat o projektu „TDK4″, což berte jako kódové označení.

 11. Comment by PMarek — 22.8.2011 @ 19.55

  To zní skvěle! Že by příznivci povídek přeci jen mohli zatlačit už uroněnou slzu? Nesu těžce konec F&SF Magazínu, ale naopak mám velkou radost ze stále lepšího XB-1. A teď je v plánech i ročenka. Juchů!!! Doufám, že nezůstane jen u plánů. To by byla velká škoda. Těším se a doufám, že je nás dost, abychom se mohli radovat opakovaně.

 12. Comment by Surveyor — 26.8.2011 @ 18.16

  A co tohle? http://www.amazon.com/Alien-Contact-Neil-Gaiman/dp/1597802816
  Znáš obsah?

 13. Comment by Martin Sust — 26.8.2011 @ 19.00

  Sleduj blog Martyho Halperna, postupně tam odkrývá obsah této antologie – http://martyhalpern.blogspot.com/. Dost toho u nás už vyšlo, takže mě to příliš nezaujalo.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.