Ocenění

Ceny Hugo za rok 2010

Autor | Aktuality | Pondělí 22 srpna 2011 12.00

Pro mě osobně je vítězem letošních cen Hugo spisovatel Robert Silverberg, alespoň jeho vystoupení během ceremoniálu by si jistě cenu zasloužilo, ovšem ani výkon Jaye Lakea a Kena Scholese v roli moderátorů nebyl vůbec špatný. Ceremoniál se jistě dá srovnávat s udílením Cen Akademie SFFH, jen kdyby časový prostor na Světě knih byl příznivější. Ceny Hugo se letos udílely na Renovation conu, 69. světovém sjezdů fanoušků science fiction, jenž proběhl v nevadském Renu ve dnech 17-21. srpna 2011. Novinkou byl živý přenos přes internetové stránky a doufejme, že se to stane tradicí (součástí článku je i záznam ceremoniálu). Bylo znát, že Američané si váží dlouhé tradice udílení cen Hugo a přitom si z nich umí dělat i neurážlivou legraci, snad se podobného přístupu dočkáme někdy i u nás.

ROMÁN:

  1. Connie Willisová: Blackout/All Clear
  2. Mira Grantová: Feed
  3. Lois McMaster Bujoldová: Cryoburn
  4. N.K. Jemisinová: The Hundred Thousand Kingdoms
  5. Ian McDonald: The Dervish House

Jak je vidět, v kategorii dominovaly ženy a favorit v podobě dvourománu přinesl Connie Willisové její už jedenáctou cenu Hugo, což je v literárních kategoriích jasný rekord (u nás z jejích oceněných prací známe kupodivu jen málo, což by ovšem měla napravit chystaná sbírka Vnitřní záležitosti od nakladatelství Triton). Willisová si za svůj dvouromán vysloužila také cenu Locus. V českém vydání se do prozatím můžeme těšit snad jen na další dobrodružství Milese Vorkosigana.

NOVELA:

  1. Ted Chiang: ‘‘The Lifecycle of Software Objects’’ (česky Životní cyklus softwarových objektů-XB-1 4/2011)
  2. Alastair Reynolds: ‘‘Troika’’
  3. Rachel Swirskyová: ‘‘The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window’’
  4. Geoffrey A. Landis: ‘‘The Sultan of the Clouds’’
  5. Elizabeth Handová: ‘‘The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon’’

Ted Chiang opět potvrdil, že je autorskou obdobou dřímajícího vulkánu. Jeho povídky sice vycházejí jen jednou ze delší čas, ale podobají se erupci, která sežehne veškerou konkurenci. Nezbývá než dodat, že i Chiangova novela si už také vysloužila cenu Locus. A co česká vydání? Chianga jsme otiskli v dubnovém čísle časopisu XB-1. Swirskyová, Landis a Handová se objeví v chystané ročence Jonathana Strahana (Handová pak ještě v antologii Neila Gaimana, kterou snad již brzy ohlásí Albatros). Reynolds by se snad mohl objevit na stránkách příštího ročníku časopisu XB-1.

NOVELETA:

  1. Allen M. Steele: ‘‘The Emperor of Mars’’
  2. Sean McMullen: ‘‘Eight Miles’’
  3. James Patrick Kelly: ‘‘Plus or Minus’’
  4. Eric James Stone: ‘‘That Leviathan, Whom Thou Hast Made’’
  5. Aliette de Bodard: ‘‘The Jaguar House, in Shadow’’

Kategorie hájící kvality tištěných periodik (všechny povídky se objevily na stránkách časopisů Asimov’s SF a Analog). Kategorii bez jasného favorita nakonec po souboji s Seanem McMullenem ovládl Allen M. Steele. O právech na vydání jeho práce na stránkách časopisu XB-1 se už jedná, držte tedy palce. Povídka Jamese P. Kellyho se v českém překladu objeví v chystané Strahanově ročence. Povídky Seana McMullena a Aliette de Bodardové by se mohly objevit rovněž na stránkách XB-1.

POVÍDKA:

  1. Mary Robinette Kowalová: ‘‘For Want of a Nail’’
  2. Kij Johnsonová: ‘‘Ponies’’
  3. Carrie Vaughnová: ‘‘Amaryllis’’
  4. Peter Watts: ‘‘The Things’’

Netradičně pouze čtyři nominace a mezi nimi opět jen jeden muž. Cenu získala sympatická autorka na počátku své jistě dlouhé literární dráhy – Mary Robinette Kowalová (mimochodem všechny oceněné práce letos vyšly nejprve tiskem, nikoli elektronicky). O vydání povídek Kowalové a Vaughnové na stránkách XB-1 se jedná. Watts se objeví v chystané ročence Jonathana Strahana.

Pro začátek ceremoniálu se přesuňte na 35. minutu záznamu.

 

Zbývající kategorie:

TITUL MIMO BELETRII:

Lynne M. Thomasová & Tara O’Sheová, eds. Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who Love It

FILM:

Christopher Nolan: Inception (česky Počátek)

KRÁTKÝ FILM:

Doctor Who: ‘‘The Pandorica Opens/The Big Bang’’

EDITOR KNIH:

Lou Anders

EDITOR KRATŠÍCH PRACÍ:

Sheila Williamsová

VÝTVARNÍK:

Shaun Tan

SEMIPROZIN:

Clarkesworld


CENA JOHNA W. CAMPBELLA PRO NEJLEPŠÍHO NOVÁČKA (nejde o cenu Hugo)

Lev Grossman

CENA BIG HEART

Gay Haldemanová

2 074 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

  1. Komentáře by PMarek — 22.8.2011 @ 19.55

    To zní skvěle! Že by příznivci povídek přeci jen mohli zatlačit už uroněnou slzu? Nesu těžce konec F&SF Magazínu, ale naopak mám velkou radost ze stále lepšího XB-1. A teď je v plánech i ročenka. Juchů!!! Doufám, že nezůstane jen u plánů. To by byla velká škoda. Těším se a doufám, že je nás dost, abychom se mohli radovat opakovaně.

  2. Komentáře by Surveyor — 26.8.2011 @ 18.16

    A co tohle? http://www.amazon.com/Alien-Contact-Neil-Gaiman/dp/1597802816
    Znáš obsah?

  3. Komentáře by Martin Sust — 26.8.2011 @ 19.00

    Sleduj blog Martyho Halperna, postupně tam odkrývá obsah této antologie – http://martyhalpern.blogspot.com/. Dost toho u nás už vyšlo, takže mě to příliš nezaujalo.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.