Ocenění

Ceny World Fantasy uděleny…

Autor | Aktuality | Úterý 1 listopadu 2011 9.30

Ceny World Fantasy se udílely na každoročním World Fantasy Convention v kalifornském San Diegu v neděli 30. října 2011. Pokud sledujete anglo-americkou fantastiku, jistě vám ceny World Fantasy nemusím představovat, ostatně patří k těm nejdůležitějším, a navíc hezky uzavírají sezónu udílení cen za minulé období. V loňském roce jsme mohli sledovat dramatický „souboj“ mezi nováčkem Paolem Bacigalupim a matadorem Chinou Miévillem o různá prestižní ocenění. Letos nikdo tak okázale nedominoval, ale přesto se našlo pár zajímavých titulů. Každoročně se navíc udílejí ceny za celoživotní zásluhy, což je věc nadmíru chvályhodná. Pojďme se podívat na výsledky a řekněme si, na co se můžeme těšit v nejbližší době i v českém překladu…

ROMÁN:

– Nnedi Okoraforová: Who Fears Death

NOMINACE:

– Lauren Beukesová: Zoo City

– N. K. Jemisinová: The Hundred Thousand Kingdoms

– Graham Joyce: The Silent Land

– Guy Gavriel Kay: Under Heaven

– Karen Lordová: Redemption In Indigo

Čtyři začínající nadějné autorky proti dvojici zavedených mistrů žánru… Osobně bych cenu přál Lauren Beukesové, protože její román Zoo City (vydá Laser-books) je úchvatnou směsí fantasy a science fiction v punkovém stylu a odehrává se v netradičním prostředí jihoafrického velkoměsta. Cenu by si zasloužil i Guy Gavriel Kay za román Pod nebesy (vydá Argo), jeho dost možná dosud nejvyspělejší dílo vyvěrající z čínské historie. Sympatie neskrývám ani pro Ninu K. Jemisinovou, se kterou jsme se setkali i na stránkách časopisu XB-1… I tak ale zvítězila exotika v osobě Američanky nigerijského původu, která v románu Who Fears Death zavítala do postapokalyptické Afriky. Ostatně exotiky bylo v letošních nominacích víc než dost (Beukesová je Jihoafričanka, Karen Lordová je rodačkou z karibského Barbadosu a Nora K. Jemisinová je afroameričanka).

 

NOVELA:

– Elizabeth Handová: “The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon

NOMINACE:

– Elizabeth Bearová: “Bone and Jewel Creatures”

– Michael Byers: “The Broken Man”

– Tim Lebbon: “The Thief of Broken Toys”

– George R.R. Martin: “The Mystery Knight”

– Rachel Swirskyová: “The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window”

Už čtvrtá cena World Fantasy pro Elizabeth Handovou a letos v jistě tvrdé konkurenci. Novelu budete mít možnost sami posoudit v chystané ročence Jonathana Strahana (Laser-books) a posléze v antologii Neila Gaimana a Ala Sarrantonia (Albatros), kde také původně vyšla. Ve Strahanově ročence vyjde i novela sympatické Rachel Swirskyové. Časem se jistě objeví i další, zejména pak ta Martinova, v níž autor rozvíjí dávnou historii svého slavného fantasy světa.

 

POVÍDKA:

– Joyce Carol Oatesová: “Fossil-Figures”

NOMINACE:

– Christopher Fowler:  “Beautiful Men”

– Karen Joy Fowlerová: “Booth’s Ghost”

– Kij Johnsonová: “Ponies”

– Mercurio D. Rivera: “Tu Sufrimiento Shall Protect Us”

Letošní ročník patří ženám, na muže zbyla jen cena pro nejlepšího výtvarníka a jedna z cen za celoživotní zásluhy. A je to tak víceméně dobře, mezi anglo-americkými autorkami se už ohledně cen šířily zvěsti o potřebě větší emancipace, snad je to tedy jeden z projevů této touhy po změně. V povídkové kategorii stojí za povšimnutí nominace pro Mercuria D. Riveru, jenž je znám ze stránek časopisu XB-1. Vítěznou práci si budete moci opět přečíst v antologii Neila Gaimana a Ala Sarrantonia (Albatros).

 

Zbývající kategorie:

ANTOLOGIE:

Kate Bernheimerová ed. My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me

SBÍRKA:

– Karen Joy Fowlerová: What I Didn’t See and Other Stories

VÝTVARNÍK:

– Kinuko Y. Craft

CENA ZA CELOŽIVOTNÍ ZÁSLUHY:

– Peter S. Beagle

– Angélica Gorodischerová

 

Kompletní výsledky včetně minulých ročníků najdete zde.

857 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Pepa62 — 1.11.2011 @ 16.58

    Docela by mě zajímalo, jestli ta dominance žen, je náhoda a nebo se jedná o nějaký dlouhodobější trend, kdy se v daleko větší míře začnou prosazovat ženské autorky.A je to proto, že přistupují k fantastice, tak nějak jinak,neotřele?
    A jsem zvědav, v jaké edici vyjde Zoo City.To uvedené spojení zní rozhodně zajímavě.Doufám, že má Laser v zásobě další podobná překvapení a bude i nějaké vánoční?

  2. Komentáře by Martin Sust — 2.11.2011 @ 7.40

    Ženy se ve fantastice prosazují čím dál více už dlouhodobě. V poslední době se vcelku překvapivě objevují i ženy mimoamerického původu a to je trend spojený s hledáním nových témat.
    Ediční zařazení Zoo City ještě není zcela jasné. Nevím, jestli bude překvapení, ale každopádně by mohla být kniha, kterou Laser ještě nevede v edičním plánu.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.