Ocenění

Cesta králů zahajuje nový cyklus Brandona Sandersona

Autor | Aktuality | Úterý 28 února 2012 8.00

Pokud se podíváte pod pokličku tvorby Brandona Sandersona, možná zjistíte, že jeho plány jsou opravdu dalekosáhlé, kam se hrabe Steven Erikson… Trilogie Mistborn by se měla dočkat dalších dvou navazujících trilogií a několika volně souvisejících knih. Pokračování čeká i na Elantris a Vyjednavače. V plánu je sedmidílná série Dragonsteel a několik samostatných románů. A pak je tu desetidílná série Archivy Bouřné záře, kterou se v českém překladu chystá zahájit nakladatelství Talpress románem Cesta králů se vskutku vydařenou obálkou mistra Michaela Whelana. Ovšem trik je v tom, že všechny tyto romány patří do společného univerza nazvaného „Cosmere“, kam ve výsledku spadá 36 plánovaných či už vydaných svazků. Autor jen tak mimochodem příští rok zakončí sérii Kolo času po zesnulém Robertu Jordanovi…

Brandon Sanderson: Cesta králů (První kniha Archivu Bouřné záře)

vázaná s přebalem, obálka Michael Whelan, 912 stran, cena u nakladatele 454 Kč, vyjde v březnu

První kniha plánovaného desetidílného cyklu je vstupní bránou do světa Rošáru. Rošár je kamenná země zmítaná bouřemi, jimž se přizpůsobila příroda (rostliny rostou z kamene a v bouřích se zatahují do země, zvířata se ukrývají do ulit a tvrdých schránek) i lidé (města se staví podle přesných schémat v místech mezi skalami). Při bouřích se uvolňuje zvláštní energie, bouřná záře, kterou je možné nabít polodrahokamy a ty potom využít třeba k pohonu fabriálů (důmyslných zařízení, která lidem zjednodušují život). Předurčení jedinci dokáží pomocí bouřné záře znásobit své síly a získat mimořádné schopnosti. Tento svět čelí dvěma hrozbám: periodickým obdobím katastrofálních spouští, z nichž ta nejhorší a poslední má teprve přijít, a odvěkému nepříteli, pustonošům, proti němuž lidstvo v dávné minulosti bránily rytířské řády paprsku, než záhadně zmizely ze země. Lidem po nich zůstaly jenom střepkordy a střepláty, mystické zbraně, které mění obyčejné lidi v neporazitelné válečníky. Není jich mnoho a platí se za ně královstvími. V tomto světě se odvíjejí na pozadí poněkud absurdní války aletů proti paršendům osudy tří hlavních hrdinů, zprvu samostatně, postupně se v náznacích začínají prolínat.

Jasnopán Dalinar Kholin, bratr zavražděného aletského krále a vojenský velitel, usiluje o návrat k dávným rytířským ctnostem podle staré knihy Cesta králů, což vyvolává nesouhlas širokého okolí. Za bouří trpí halucinacemi a to všechno ho postupně připravuje o autoritu. Mladá dívka Šalán po smrti svého otce usiluje o studium u Dalinarovy neteře Jasny Kholinové, známé badatelky a kacířky. Šalán k tomu ovšem nevede zdaleka jen touha po poznání, potřebuje Jasnin fabriál. Lékařův syn Kaladin se vzdává kariéry, aby mohl chránit svého malého bratra, který je povolán do války. Shodou nepříznivých okolností upadá do otroctví a stává se ochráncem těch nejubožejších, kteří už dávno rezignovali.

Všechno se začíná zaplétat. události se vyvíjejí velmi rychle, a ačkoliv kniha svým rozsahem působí jako čtivo na dlouhé zimní večery, dlouho rozhodně nevydrží. Čte se jedním dechem.


2 725 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Pepa62 — 28.2.2012 @ 19.36

  Minimálně na Amazonu panuje z knihy veliké nadšení.

 2. Komentáře by BoriHokr — 29.2.2012 @ 10.53

  Sanderson nám zraje. Klasicky zajímavý svět, kde je vidět, že to
  tentokrát chtěl udělat opravdu echt fantastický, ale hlavně opravdu skvělé
  postavy a jejich problémy. Bude zajímvé, čím naplní ty další díly, ale jednička
  je ze všech jeho věcí podle mého zatím nejlepší, nejvyváženější a v
  dobrém slova smyslu nejepičtější. A hlavně nejtragičtější – co se děje třeba
  Kaladinovi, to je hodně potěšující. Také se to oprostilo od pocitu,
  který jsem přes všechny komplikované zápletky a akci, měl u jeho starších
  věcí, že to vlastně v pohodě směřuje ke šťastnému konci a svatbě… Mám
  pocit, že jak už před tím místy psal jako Jordan, tak mu ta práce na Kolu
  času pomohla upřesnit si svůj vlastní styl a dát mu větší hloubku.

 3. Komentáře by Pepa62 — 29.2.2012 @ 17.28

  Knihu plánuju rozhodně koupit, ale přesto jsem k plánovanému rozsahu dost skeptický.Čím by chtěl dalších devět špalků naplnit? S čím novým by chtěl přispět?Jak se ubránit, podle mě,nevyhnutelnému srovnávání s Eriksonem?Nebo snad, když se naděloval talent, byl dvakrát?Nevěřím.

 4. Komentáře by Pipin — 2.3.2012 @ 16.06

  Mno, jestli si to někdy koupím, tak asi v AJ. Třeba to nebude přeložené špatně, ale „střepkordy“, „střepláště“ a „Jasnopán“ mě vysloveně tahá za oči…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.