Ocenění

China Miéville: Embassytown

Autor | Aktuality | Úterý 28 prosince 2010 10.40

China Miéville si získal srdce českých i slovenských čtenářů románem Nádraží Perdido, po kterém v rychlém sledu následovaly romány Jizva, Železná rada, Král krysa, Un Lun Dun, Město a město a nedávno také Kraken. Existuje skutečně jen málo světových spisovatelů fantastiky, jejichž dílo u nás vyšlo nejen kompletní, ale zároveň se k nám dostává s jen nepatrným odstupem po světové premiéře. Cenami ověnčené Město a město vyšlo v českém vydání pouhý měsíc po anglickém a americkém vydání, a tak jsme se mohli téměř bez prodlevy přesvědčit, proč si tato kniha vysloužila ceny Hugo, Locus, Světovou cenu fantasy, Cenu Arthura C. Clarka a Cenu Britské asociace SF. Jen malokteré knize se v historii žánru podařilo sklidit tak bouřlivý úspěch nejen u čtenářů, ale i u kritiky.

K Miévillovu dílu se u nás nesmazatelně pojí rovněž obálky mistra výtvarného řemesla Edwarda Millera (jeho galerii najdete zde).

Jak už to u autorů Miévillova kalibru bývá, každé jeho dílo je čtenáři očekáváno se značnou netrpělivostí a zvědavostí, u Miévilla je ono očekávání navíc zesíleno tím, že jde o autora, jenž se nehodlá podvolit jedinému literárnímu žánru. Naopak se v rámci fantastiky s velkou oblibou  pohybuje po celém žánrovém spektru – jeho doménou není pouze městská fantasy, se kterou je obvykle spojován, se stejnou vervou a nebývalou jistotou napsal rovněž dětskou fantasy, detektivku, mrazivý horor a připravuje se na science fiction ze vzdálené planety, na níž není lidstvo samo…

Román Embassytown by měl v zahraničí vyjít v květnu, u nás ho nakladatelství Laser-books pravděpodobně vydá s jen několikaměsíčním odstupem.

Ano, román Embassytown má být Miévillovou první klasickou science fiction. Odehrávat se bude na planete Arieka, kterou lidští kolonisté sdílejí s původní rasou tzv. Hostitelů. S těmi se umí díky složitosti jejich jazyka dorozumět jen zlomek lidských obyvatel, což samozřejmě příliš nepřispívá k harmonickému soužití. Z cest po časoprostorové spirále se na planetu vrací hlavní hrdinka Avice, kterou k Hostitelům váže zvláštní pouto. Nedlouho po jejím návratu naruší křehkou rovnováhu vzájemného soužití příchod nečekaných návštěníků a na obzoru se začne rýsovat mezidruhový konflikt…

Miévillovo dílo doslova svádí k výtvarným orgiím, takhle vypadá obálka románu Kraken v podání Vincenta Chonga.

Spojení ohromujícího talentu Chiny Miévilla s žánrem science fiction slibuje mnohé a nezbývá než si počkat, jak si s tím autor poradí tentokrát. Ať už se dílo vydaří jakkoli, je sympatické sledovat, že se Miéville neustále snaží posouvat dál, dobývat nová žánrová území a nenechává se spoutat do jedné úzké položky čtenářského očekávání. Za to mu ve světě záplaveném množstvím pokračování, remaků a nových zpracování stokrát přežvýkaných témat náleží hluboká poklona.

1 168 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.