Ocenění

Co se skrývá v lesní chatě? Naděje filmového hororu…

Autor | Aktuality | Úterý 27 března 2012 8.00

Být vámi, pak při otázce, zda znáte kultovní trilogii Smrtelné zlo (1981-1992) režiséra Sama Raimiho, bez váhání znalecky pokývnu a pokud snad nevíte, která bije, pak si při nejbližší příležitosti doplňte vzdělání. Koncepce „studenti jedou pařit do hlubokých lesů, něco se stane a oni jeden po druhém umírají“ je už dnes řádně provařené klišé a musíte být blázni, abyste si troufli na tohle téma vytvořit něco originálního. Ovšem tvůrcům filmu The Cabin in the Woods (2012), jenž má světovou premiéru už 13. dubna odvaha očividně nechybí. A aby také chyběla, stačí je jmenovat: Scénář mají na svědomí Joss Whedon (tvůrce seriálů Buffy, Firefly a Angel) a Drew Goddard (ten se podílel na Whedonových projektech Buffy a Angel či na Abramsových seriálech Alias a Ztraceni, sám má pak na svědomí filmové Monstrum).

Zatímco Whedon si užívá postprodukční práce na superhrdinských The Avengers, kolega Goddard si společně vytvořený scénář vzal na starosti i jako režisér a v této funkci slaví svůj zatraceně ambiciózní a zajímavý debut. Obě jména pak zajišťují, že tentokrát nepůjde jen o další nudnou variaci na stokrát obehranou písničku, ale o něco mnohem víc. Netřeba se bát ani Goddardovy režijní nezkušenosti, několika zahraničním kritikům  byl  už   film promítnut a reakce jsou veskrze pozitivní. Teď ještě jak zareagují diváci…

Vraťme se ale k zápletce. Že by se o ní vědělo mnoho, se zrovna říct nedá, nicméně trailer poskytuje dostatek indicií. Skupina studentů se vypraví někam na kraj civilizace, kde už na ně čekají otevřené dveře dřevěného domku, do kterého by žádný příznivec hororů nevlezl ani pro autogram Alfreda Hitchcocka. Ovšem nikdo takový mezi zúčastněnými samozřejmě není. Jakmile se dveře zase zavřou, děsivá show začíná. A to doslova. Za všemi zneklidňujícími elementy, terorizujícími hlavní hrdiny totiž zřejmě stojí banda zvrácených magorů z tajného bunkru, která veškeré dění sleduje skrze kamery. Žádné nadpřirozeno se tedy nekoná? Inu, to úplně jasné vzhledem k některým záběrům není, ale pomalu přestávám zpochybňovat odvážné tvrzení, že The Cabin in the Woods změní pohled diváka na žánr.

Víte předem, jak tohle skončí? To jste ještě neviděli to silové pole.

Z víceméně neznámého obsazení (Kristen Connolyová, Anna Hutchinsonová, Jesse Williams, Fran Kranz atd.) příjemně vybočuje Chris Hemsworth, jehož známe jako marvelovského Thora. Snímek na mě zatím působí podobně jako loňský Vřískot 4, sice se zde neobjevuje Ghostface s kudlou v ruce, ale tvůrci se nebojí vydat trochu jiným směrem než ostatní produkce, což je v součaném invenčním suchopáru strašně fajn. Teď jen, aby se našel tuzemský distributor a i my si mohli „Chatu v lese“ vychutnat pěkně v kině a v přítmí sálu se hezky klepat strachy.

P. S. Dalším zářezem do šasi Goddardova scenáristického notebooku je přepis románu Robocalypse (2013, režie Steven Spielberg) spisovatele Daniela H. Wilsona, jehož česky vůbec první vydanou knihu vám představujeme o příspěvek níže…

1 324 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.