Ocenění

Co se skrývá za zdmi mikrobiologické laboratoře? (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 30 září 2013 7.15

Od nečekané smrti Michaela Crichtona, spisovatele, jenž celosvětově proslul především jako autor románových předloh k filmům Kmen Andromeda a Jurský park, uplynulo už pět let. Jako už to u úspěšných spisovatelů bývá, po jejich smrti se z autorských archivů můžeme leckdy dočkat příjemných překvapení ve formě dosud nevydaných prací. V Crichtonově případě šlo o romány Pirátská odysea (2009) a Mikro (2011), jichž jsme se v českém překladu dočkali s dvouletým zpožděním. Aktuálně vydávaný román Mikro byl v Crichtonově pozůstalosti nalezen jako pouhý náčrt, jehož rozvinutí dostal na starost americký spisovatel Richard Preston (mimo jiné autor předlohy k filmu Smrtící epidemie).

Michael Crichton & Richard Preston: Mikro

vázaná, překlad Michal Prokop, obálka Soňa Šedivá, 416 stran, 349 Kč

vydává Knižní klub v knižní i elektronické podobě

V Jurském parku vytvořil děsivý nový svět. Nyní v románu Mikro Michael Crichton odhaluje vesmír příliš malý na to, abychom jej viděli, a příliš nebezpečný, než abychom ho mohli ignorovat…

Skupina sedmi mimořádně nadaných studentů z Cambridge se nechá zlákat vidinou průkopnické práce pro velkou mikrobiologickou společnost, podnikající revoluční výzkumy v oblasti mikroorganismů a bakterií. Vyrážejí do tajné laboratoře ukryté v deštných pralesích na Havaji, tam se však stanou oběťmi technologie radikální a nespoutané síly. Octnou se ve smrtelném nebezpečí nepřátelské divočiny, odkázáni pouze na vlastní vědecké znalosti, důvtip – a pud sebezáchovy. Aby přežili, musí zkrotit základní síly samotné přírody.

Román Mikro, tak jako všechny technothrillery bestselleristy Michaela Crichtona a vědeckého vizionáře Richarda Prestona, mistrně spojuje přírodovědecká fakta s napínavou fikcí – výsledkem je dokonale propracované a navíc mimořádně zábavné dílo.

Ukázka z románu:

O AUTORECH

Chicagský rodák MICHAEL CRICHTON (1942–2008), celosvětově známý spisovatel (ale i scenárista, režisér a producent), proslul zejména v žánrech sci-fi a tzv. techno-thrillerů, napínavých a akčních příběhů z vědeckého či lékařského prostředí (mj. Kmen Andromeda, Koule, Kořist, Říše strachu, Příští), na svém kontě má však i několik próz s historickou tematikou. Řada z jeho knih – celkem bylo po celém světě prodáno přes 200 milionů výtisků – se dočkala rovněž úspěšných filmových zpracování, k nejznámějším patří adaptace románů Jurský park (1990) a Ztracený svět (1995). Po autorově náhlé smrti byl v jeho pozůstalosti objeven dobrodružný román Pirátská odysea (2009, česky 2011) a náčrt techno-thrilleru Mikro.

Cambridgeský rodák RICHARD PRESTON (1954) se do širšího čtenářského povědomí dostal knihou Zákeřná Ebola (1994), v níž popisuje skutečné události spojené s problematikou existence smrtících virů (na její motivy byl natočen snímek Smrtící epidemie). Čtyři roky nato publikoval Případ Kobra, thriller o spojení biologického výzkumu s terorismem, a v roce 2002 non-fiction titul The Demon in the Freezer o bakteriálních chorobách coby hromadných zbraních. Důkladný vhled do těchto problematik a schopnost je poutavě čtenářsky zpracovat patrně stály za rozhodnutím dědiců autorských práv Michaela Crichtona, aby Prestona oslovili s žádostí o rozvinutí Crichtonova náčrtu techno-thrilleru Mikro do podoby, jejíž český překlad držíte v ruce.

764 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.