Ocenění

Continuum – desetidílné sci-fi překvapení léta

Autor | Aktuality | Středa 18 července 2012 8.00

Vědeckofantastická seriálová tvorba prožívá v posledních letech velmi krušné časy. Mnoho skvělých počinů umírá po jedné nebo dvou sériích, buď kvůli nezájmu diváků, ale mnohem častěji proto, že tvůrci vlastně vypouští do světa nedomyšlené polotovary, jakým je třeba Terra Nova. I když například geniální Flashforward, který odpadl po dvaadvaceti epizodách, moderní remake ‚Véček‘ nebo na kult navazující Stargate Universe, zrušení po dvou sériích, si na nedostatek nápadů stěžovat nemůžou. Fanoušci žánru se bohužel musejí spokojit s málem. O to větším překvapením je seriál Continuum kanadské televize Showcase (mimochodem už druhou sezónou vysílá i fantasy kousek Lost Girl), který je v současné chvíli již za polovinou z plánovaných deseti epizod.

V roce 2077 žijí lidé pod silným tlakem a nadvládou korporací, s čímž nesouhlasí zejména členové teroristické organizace Liber8 (Liberate). Po provedení několika atentátů jsou zatčeni a odsouzeni k smrti, což je ale součástí jejich plánu. Za pomoci vyspělé technologie se namísto popravy přesunou do minulosti, konkrétně do roku 2012, aby budoucímu stavu společnosti zabránili. Shodou okolností se jim ale připlete do cesty policistka Kiera Cameron (sympatická Rachel Nichols, která zazářila například v G. I. Joe), a ocitne se v současném Vancouveru spolu s osmi nejnebezpečnějšími teroristy. Za sebou nechává rodinu, přátele a většinu technických vymožeností a pouze s minimální pomocí se musí pokusit zhatit jejich plány a dostat se zpět do své doby.

Continuum je detektivkou s vědeckofantastickými prvky, která umí budovat atmosféru a vtáhne už v prvních minutách. Tomu pomáhá i moderní seriálový model, kdy do poslední chvíle není jasné, kde leží pravda. Koho jedni vidí jako teroristu, mohou jiní pokládat za bojovníka za svobodu a jakmile se do příběhu zapojí vůdce teroristické skupiny Edouard Kagame (Tony Amendola, jehož si asi nejlépe vybavíme coby Mistra Bra’taca ze Stargate SG1), veškeré domněnky se rozpadnou v novém světle. Zastupuje přesvědčená Kiera tu správnou stranu, nebo se honí za větrnými mlýny? S přibývajícími otazníky v pozadí získává seriál na atraktivitě, ale přesto nesklouzává k přehnané mystičnosti. Doufejme jen, že bude pokračovat v nastoleném tempu a nečeká jej stejný osud jako jiné skvělé sci-fi seriály. Má totiž potenciál dokázat opak.

1 177 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 18.7.2012 @ 15.19

    Na seriálu se mi líbí právě ta neurčitost ohledně morálního hodnocení a postupné rozkrývání faktu, že věci nejsou zdaleka tak černobílé. Aktuálně jsem nakloněn tomu souhlasit s motivací Liber8, ale nesouhlasit s prostředky, které používá k dosažení cíle. Určitě mohu seriál doporučit.

    P.S. Nejvíce z poslední doby lituju výtečného Stargate Universe a pak Flashforward. Awake vypadal velmi zajímavě. Terra Nova byla oddechovka, ke které jsem mohl přizvat i přítelkyni (té chybí víc než mě). Zatímco původní V mělo osobité kouzlo (tak hloupé, až krásné; navíc podtržené překrývajícím rychlodabingem), remake jen nabalil áčkové triky na béčkový scénář, toho mi líto není ani trochu.

  2. Komentáře by MaMs — 19.7.2012 @ 9.02

    Souhlasím. Jelikož je plánováno jen 10 dílů, bude brzy konec, ale myslím (doufám), že v další sezóně bude dílů dvojnásobek, stejně jako u Lost Girl ze stejné televize. Potom by se mohlo právě toto rozkrývání faktu, že věci nejsou černobílé, docela prohloubit. Jsem zvědavý, jakou roli v tom všem hraje (mladý i starý) Alec nebo Kieřin manžel. V roce 2077 museli mít teroristi výraznou pomoc, aby se dostali do minulosti. Otevřených možností je hodně (nechci zde zbytečně spoilerovat), ale rozhodně je to jedna z nejlepších příležitostí vychutnat si fajn scifi v televizi.
    Á propos, SGU mě ani tolik nemrzí, ale Flashforward (který řadím do topfive svého žebříčku) i V jsem oplakával hodně dlouho. Je škoda, že se žádné scifi byť sebekvalitnější, neudrží déle než dvě série…

  3. Komentáře by standa.e — 19.7.2012 @ 15.53

    Já osobně oplakávám britské Outcasts… Ne, že by byly dokonalé, ale první a třetí epizoda mne opravdu dostaly. A hlavně nabízeli fascinující témata k přemýšlení nad rámec samotného děje… Postupné přílety transportérů, z nichž každý přivážel pozdější a pozdější (a tedy jiný) vzorek společnosti na Zemi, otázka výběru koho zachránit a koho ne, mefistofelovské smlouvy a osobní oběti „Zachráníme tvou dceru, až když uděláš co od tebe chceme a poletíš v dřívější várce“ a následné „Opustilas mě a nechala tam samotnou“… Kde je hranice mezi osvíceným vůdcem, absolutistou, diktátorem, demokratem a bahnem žvanilů? Největší problém seriálu byly fyzikální zákony (snaha omezit létání strojů, jako by neexistovaly balóny či satelity zanechané na oběžné dráze) a že byl spíchnut tak nějak na rychlo, bez hlubšího doladění – zajímavé postavy, pokud nebyly právě hlavní, se v jedné epizodě zjevily, aby v zápětí zmizely…
    Každopádně u tohoto seriálu jsem měl opravdu stejný pocit, jako u minisérie BSG. Je to zjevení. Je to najednou něco úplně jiného!
    Pak jsem měl hodně rád zrušený „prequel“ k BSG Caprica. Pomalejší tempo mi vůbec nevadilo. Právě naopak…
    No, oba seriály useknuty po první řadě, Caprica měla aspoň to štěstí, že se ji alespoň provizorně povedlo nějak uzavřít. Outcasts potřebuje, k sakru, ještě jednu epizodu o celovečerní délce… Bohužel.

  4. Komentáře by Roman Štědronský — 20.7.2012 @ 9.47

    O Outcasts jsem se dozvěděl, až po odvysílání a ukončení. Nesporně to mělo potenciál, zajímavé prostředí, otázky a v některých případech i herecké výkony, ale scénář by potřeboval vyladit, získat více na přesvědčivosti. (Na přístupu Britů k seriálům se mi líbí dvě věci – jednak dávají přednost minisériím, kde méně hrozí rozmělnění tématu, a jednak se nebojí zkoušet něco nového nebo něco starého jinak. Ne vždy to vyjde, ale když ano, mohou vznikat věci jako Black Mirror, Sherlock, Misfits…)

    Capricu jsem dodnes nedokoukal. Když BSG začala jako hard-core science fiction a končila náboženským mysticismem, cítil jsem se podveden. A Caprica tím mysticismem začala…

  5. Komentáře by Jana Dvořáčková — 20.7.2012 @ 18.43

    Jojo, také miluji ten „britský přístup“ k minisériím :), nebo rovnou k celičkým seriálům (Torchwood, třeba).
    Outcasts se mi docela zamlouvali, Capricu jsem ještě neviděla.
    A co se krátkých seriálů týče, tak naprosto vůbec nechápu a nikdy tvůrcům neodpusím likvidaci „Firefly.“ Dobře, nebylo to britské, ale bylo to sakra dobré :).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.