Ocenění

Čarodějný král se vrací… (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 25 ledna 2017 12.35

V loňském roce nebyla o nové fantasy série nouze. Namátkou jmenujme začátky sérií Válka Červené královny a Kronika Netesaného trůnu či kompletní trilogii Prachmistři. Bohatou nabídku na závěr roku pak ještě rozšířil úvodní díl série Čarodějný král amerického spisovatele Chada Corrieho, v originále vydaný v roce 2014 pouze jako e-kniha. Na českém trhu jde o autorovu první vydanou práci a od začátku ve čtenáři převládá dojem, jako by šlo o přepis herního dobrodružství – společně s hrdinou objevujete neznámá místa a kráčíte směrem k mohutnému modrému sloupu, jenž je obehnán ocelovou mříží, s pocitem, že jde zřejmě o vzácný a patřičně mocný artefakt obdařený značnou mocí, kterou se můžete naučit využívat…

corrie_navrat

Všechno je i přes jednoduché podání neuchopitelné, jak se na první herní úroveň sluší, a nezbývá než doufat, že se s postupem času zorientujete v zápletce i v prostředí. A skutečně se tak postupem času děje a příběh si vás pomalu podmaní. Návrat čarodějného krále se odehrává v líbivém a místy překvapivém světě Tralodren, jenž si vyloženě říká o důkladné prozkoumání. Setkat se v něm můžeme s čaroději, gobliny, trpaslíky, rytíři a dalšími postavami, které jsou pro fantastické světy více či méně obvyklé. Zápletka se pak nijak nečekaně točí kolem záchrany světa, kterou si vzala za úkol skupina sestavená z trpaslíka, gladiátora, rytíře a čarodějky. Přestože se mnohdy zrovna nemusí, v zájmu společného úkolu dokážou odpovídajícím způsobem spolupracovat, aniž by si navzájem usilovali o život.

Kniha působí nejprve dosti nesourodě, překombinovaně a neuspořádaně. Dostává se nám popisu celé řady rychle se měnících reálií, postav, o nichž se nic moc nedozvíme a neznáme ani jejich cíle. Časem se však všechny najasné skutečnosti vysvětlují a jejich využití dostává smysl. Nezmizí však až přílišné množství nevyslovitelných slůvek, zaklínadel, podivných jmen a pojmenování, která jsou pro čtenáře až zbytečně dlouhá a povětšinou nicneříkající. Potterovské zaklínadlo „Žer slimáky” bylo jasné a naprosto srozumitelné, to si hned každý snadno představil, co se s postiženým asi tak dělo, kdežto při vyslovení „Agris larom magaalasta urik kate!” opravdu netušíte, co si představit. Jde o obecně nepříliš šťastný trend, při kterém se autoři při vymýšlení podobných rádoby originalit předhánějí a nevědomky kopírují.

Až na zmíněné jazykolamy a pozvolný, snad příliš rozvleklý a nezáživný začátek však nelze příběhu nic vážnějšího vytknout. Odhodlaný čtenář se posléze dočká napínavé a dobrodružné cesty za záchranou světa prodchnuté vtipem i akčními scénami. V rámci čistě odpočinkové, nenáročné fantasy funguje vše dle očekávání, na závěr se budete těšit na slíbené pokračování a doufat v zasloužený úspěch na českém trhu, jejž by si autor i nakladatelství Mytago zasloužili.

Chad Corrie: Návrat čarodějného krále

brožovaná, překlad Jan Č. Galeta,

obálka Victor Manuel Leza Moreno, 384 stran, 329 Kč

Související odkazy:

Tak trochu jiný návrat krále… (ukázka)

mytago_logo

1 662 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.