Ocenění

Crying Freeman – první manga od Crwe!

Autor | Aktuality | Čtvrtek 19 května 2011 9.00

Nakladatelství Crew ohlásilo vytoužený příchod prvotřídních japonských manga komiksů na náš trh. Prvním chodem z honosného menu má být japonský komiks Crying Freeman: Plačící drak, dílo slavných tvůrců Kazua Koikeho a Rjoiči Ikegamiho. Crew slibuje nelítostný akční příběh, vyprávěný v zběsile dynamickém střihu. Kriminálku, ve které se spojuje romantika s brutální nelítostností. Očekávejte japonsky přepálené emoce a osudovost ve střetu s tím, co se pohledu Evropana může jevit jako naprostá amorálnost. To vše navíc naprosto precizně vykreslené s perfektně rozfázovanými akčními scénami. Takže, ať budete brát Freemana jako akci, jako erotický příběh, jako mafiánku či jako drama, ve všech ohledech byste měli být spokojeni.

Kazuo Koike, Rjoiči Ikegami: Crying Freeman 1 – Plačící drak

brožovaná, 408 černobílých stran, 349 Kč, plánované datum vydání: 25. května 2011

Jmenuje se Jo Hinomura a je nájemným vrahem čínské mafie zvané Sto osm draků. V kriminálním podsvětí, které z něj má strach, je však známý jako Plačící drak, zabiják, který nad osudem svých obětí prolévá slzy. Mladý, krásný a citlivý umělec Jo byl svými dračími pány psychologicky naprogramován, aby zabíjel na rozkaz. Vůli svých pánů se vzepřít nemůže, oni však zase nemohou zastavit jeho slzy lítosti.

Manga Crying Freeman, kterou napsal legendární Kazuo Koike, autor série Lone Wolf and Cub (Osamělý vlk a vlče), a nakreslil nedostižný Rjoiči Ikegami, je čtením pro dospělé se vším všudy: je temná, násilná, morálně složitá a eroticky nabitá. Po celém světě je považovaná za mistrovské dílo v oblasti komiksů pro dospělé a je jedním z klenotů mezi dnes již klasickými mangami.

Crying Freeman – představení legendy slovy nakladatele

Jen těžko si lze představit sérii, která by si čestné první místo v nabídce nakladatelství Crew zasloužila více. Kombinace jednoho z nejuznávanějších scenáristů a jednoho z nejosobitějších kreslířů se ukázala být doslova smrtící. Dala vzniknout sérii, která se v mnoha směrech vymyká běžnému průměru a láme všemožná tabu a konvence.

Už samotný úvod do příběhu je poměrně netradiční a okamžitě čtenáře vtáhne. Sledujeme v něm krásnou, osamělou mladou ženu, která v podvečer svých devětadvacátých narozenin smířeně čeká, až bude zavražděna. Spatřila totiž obličej úkladného vraha, který před jejíma očima postupně zabil dva významné členy podsvětí. Spatřila obličej krásného mladíka, kterému po každém zabití tečou z očí slzy. Protože je jedinou svědkyní, která by jej mohla identifikovat, je nasnadě, že je na seznamu osob určených k odstranění další na řadě. Dívka je připravená zemřít. Na svého vraha má před smrtí jenom jednu jedinou prosbu… Jakou? To už vám neprozradím.

Série Crying Freeman je zajímavá nejenom díky nezvyklé hlavní postavě (mladý japonský hrnčíř, který je přinucen stát se zabijákem ve službách čínské mafie a který nad každou obětí reflexivně roní slzy), ale i díky nebývale odvážné kombinaci chladnokrevného násilí, nefalšované romantiky a explicitně zobrazovaného sexu (což s sebou „bohužel“ nese nezbytnou nálepku 18+). Vše je zde oholeno až na kost a podáváno v neředěné syrové podobě. Když krev, tak tepenní, když láska, tak až za hrob, když sex, tak vášnivý a smyslný. Crying Freeman se nezatěžuje žádnými obezličkami, je nekompromisně otevřený a přímočarý, skoro až na hranici jednoduchosti a přehnaného pozérství, které však – možná o to více – skvěle fungují.

Ztotožnit se s hrdinou, který zabíjí lidi, aby prosazoval zájmy zločinecké organizace, není na první pohled snadné. Jakmile to však zkusíte, zjistíte, že si podvědomě nemůžete pomoct a musíte mu držet palce. Tato pocitová rozporuplnost je další skvělou finesou, která činí tuto sérii tak výjimečnou a nezapomenutelnou.

Jména autorů tohoto pětisvazkového komiksového majstrštyku vám možná nebudou neznámá. Kreslíř Ryoichi Ikegami (v české transkripci Rjoiči Ikegami) se vyznačuje anatomicky přesnou, precizní, dynamickou, realistickou a zatraceně líbivou kresbou, nad níž je zbytečné nadále plýtvat superlativy. Kazuo Koike je zase jeden z nejvlivnějších japonských komiksových scenáristů vůbec. Dohromady tvoří velmi silnou dvojici, která nám ukáže japonskou mangu konečně v její plné, ničím neředěné síle. Crying Freeman byl jednou z prvních mang, které se v 80. letech minulého století objevily na americkém trhu a rozpoutaly tamní vlnu zájmu o japonský komiks, jež přetrvala až dodnes. Bude také první mangou, která se objeví na českém trhu s logem nakladatelství Crew, a lze předpokládat, že si své úspěšné tažení zopakuje.

Jiří Pavlovský (článek převzat z časopisu Crew v upravené formě)

1 893 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by yakuza666 — 26.11.2011 @ 13.14

    (Očekávejte japonsky přepálené emoce a osudovost ve střetu s tím, co se pohledu Evropana může jevit jako naprostá amorálnost.) To jsou kecy, hochu ty si asi nikdy nečetl žádný americký či evropský komiks, protože tam je uplně to samé. Tohle mě vždy pobaví.

  2. Komentáře by Martin Sust — 26.11.2011 @ 17.34

    No, napsat rohle Jiřímu Pavlovskému je poměrně úsměvné. Málokdo v Čechách přečetl víc amerických a snad i evropských komiksů 🙂

  3. Komentáře by Dilvermoon — 27.11.2011 @ 9.19

    Jejda. Běžný, moderním komiksem nekontaminovaný čtenář, pro kterého vrchol znamená Vzpoura mozků, si pod slovem manga představí spíše roztomile vykulené teenagery. 🙂  Jak před lety na jednom z vyhlašování Akademie na Výstavišti řekl uvádějící Roman Lipčík Jiřímu Pavlovskému, jenž na pódiu prezentoval Crew: „Uvádíš to moc zajímavě, nicméně je to hrůzné a stejně to číst nebudu“. 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.