Daredevil – Muž beze strachu
„Brian Michael Bendis vytvořil komiksovou sérii, která při vyprávění Daredevilových dobrodružství ve stylu pulp-fiction využívá bohatou paletu postav a psychodrama Muže beze strachu a předkládá je čtenáři v neuvěřitelně pestrém a moderním podání. Bendis a kreslíř Alex Maleev vytvořili daredevilovskou sérii hodnou síně slávy. A po právu za ni získali Eisnerovu cenu za nejlepší dlouhodobou sérii.“ Tak se praví na anotaci k chystanému omnibusu Daredevila, dalšího superhrdiny, jenž k nám kráčí skryt pod svou maskou a přináší další příběh snahy o nastolení spravedlnosti. Ovšem je Daredevil jen dalším z nekonečné řady, nebo má jako postava potenciál zaujmout i vás?
V předmluvě k tomuto omnibusu se praví, že každý z tvůrců podepsaných pod tímto dlouhodobě vydávaným komiksem má tendenci si postavu Daredevila přivlastňovat. Ať už je to z jakýchkoli důvodu, třeba pro zdánlivou zranitelnost slepého právníka, otázka je, zda to bude fungovat i na české čtenáře. Není důvod domnívat se, že ne. Věhlas komiksového scénáristy Briana Michaela Bendise dosáhl už i k nám a na letošní rok chystaný druhý omnibus přinese drsnou verzi darevidelovské mytologie z pera Franka Millera. Řekněte, může si vůbec nějaký komiksový superhdina přát lepší garanty kvality? Odpověď jen snadná. Jen stěží.
A potom přišel Brian Michael Bendis.
Bendis byl ve světě mainstreamového komiksu drzým nováčkem, který nadchl vybíravé fanoušky hity, jako byli Sam & Twitch a Torso & Powers. Vnesl do Daredevilových dobrodružství nádech pulp fiction a věnoval pozornost rovným dílem oběma osobnostem: Mattu Murdockovi i Daredevilovi. Zkrátka nepřišel ani onen jedinečný svět, který se Daredevilovi stal domovem: jeho čtvrť, ulice potřísněné jeho krví – Hell’s Kitchen.
Na stránkách Bendisova Daredevila se čtenáři seznamují s plejádou postav, které mohou existovat jen v tomto prostředí. Se Sammym Silkem, přivandrovalcem do Hell’s Kitchen, který čirou náhodou zakopne o klíče ke Kingpinovu království. S Haroldem Driverem, agentem FBI, jenž se s Daredevilovým tajemstvím v kapse ocitne v bezvýchodné situaci. Bendis také opráší dlouholeté daredevilovské stálice: skálopevně věrného Foggyho Nelsona, přátele z ulice Luka Cage a Spidermana, ba dojde i na krátkou mezihru s Elektrou, už jenom kvůli ní se skalním fandům vyplatí koupit si tuto knihu. A co Wilson Fisk alias Kingpin? Bendis nám naservíruje strhující, výpravný příběh, který jednou pro vždy vyřeší vztah mezi Marvelovským Mužem beze strachu a mafiánským bossem, jenž vládne městu ocelovou pěstí – završený famózní scénou, která si po právu zaslouží vstoupit do komiksové síně slávy.
„Brian Michael Bendis je komiksový pokračovatel Sama Fullera, Martina Scorseseho a Quentina Tarantina… Své živé, noirové příběhy zasazuje do temných uliček a dokazuje, že zločin se vyplácí.“ – Entertainment Weekly
Pro sběratele Daredevila: sešity č. 16 až 19, 26 až 40. Předmluvu Klause Jansona najdete zde.
Rozhovor s nakladatelem Jiřím Pavlovským (Crew)
V čem je Daredevil jako komiksová postava opravdu unikátní, odhlédneme-li od jeho schopností spojených se slepotou?
Stan Lee každou svou postavu obdařil nějakou slabostí, vždycky něčím, čím se lišili od všech ostatních hrdinů. Ať už máme zakomplexovaného šprta, výstředního milionáře, osamělého vesmírného tuláka, celý rodinný klan – nebo slepce. Ten handicap je tady ústředním motivem a přináší trochu jiný pohled na věc. A navíc je ještě hrdina právník, na kterého se občas o pomoc obrátí lidi, které sám do vězení dostal.
Proč jste pro české čtenáře pro začátek vybrali právě tuhle komiksovou knihu o Daredevilovi?
Tohle nebyl čistě náš výběr, ale i BB artu. My to jen doporučili, rozhodnutí přišlo od nich. A proč tohle? Noirový styl a atmosféra. Scénář Bendise, se kterým se dostal Daredevil na vrchol čtenářského zájmu, tvrdé čachrování s hrdinovým osudem, radikální kroky, skvělé dialogy – a samozřejmě temná kresba Alexe Maleeva, která atmosféru dotahuje.
Letos se dočkáme také dalšího daredevilského alba od Franka Millera, na co se v něm máme těšit? V čem je jiný než ten Daredevil od Bendise?
Jsou to úplně jiné světy. Miller je především úvod do Daredevila, shrnutí jeho osudu, od začátků až po zlomový moment jménem Elektra. Miller je úderný, strohý, Bendis je atmosférický a postavený na dialozích. Zatímco Miller je jak rána pěstí, je Bendis spíš jako plyn pomalu stoupající ke stropu popravčí komory. Povinné jsou ale obě knihy.
867 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora