Bacigalupiho dechberoucí Dívka na klíček
Když u nás v minulém roce vyšla sbírka Čerpadlo 6, bylo to pro některé jedince jako blesk z čistého nebe, mluvilo se o naprostém překvapení a geniálním autorovi, který se tu objevil zčistajasna. Jsem rád, že se knize podařilo takto zazářit, i když ti znalí vědí, že Paolo střádal kratší práce po řadu let a většina z nich (až na debut a závěrečnou povídku mimo fantastiku) se tu objevila dávno před sbírkou. Nyní se své knihy dočkají i znalci, kterým sbírka neukázala mnoho nového. Přichází románový debut jednoho z nejtalentovanějších autorů současnosti a za sebou vleče opravdu vysoká očekávání podpořená nejen značným úspěchem předchozí knihy na českém trhu, ale i plejádou cen včetně Huga, Nebuly a Locusu. Otázkou je, dokáže vůbec kdokoli ustát tak vysoká očekávání? Pokud někdo, tak právě Bacigalupi!
Paolo Bacigalupi: Dívka na klíček
vázaná, překlad Richard Podaný, obálka Milan Malík, 384 stran, 389 Kč
Jsme v mrazivé blízké budoucnosti, kdy svět ovládají kalorické korporace, ropný věk pominul a vedlejší dopady bioinženýrských chorob řádí po celém glóbu. Co se bude dít, když se kalorie stanou měnou? Když se bioterorismus stane nástrojem velkých korporací a když jeho následky naženou lidstvo do éry posthumánní evoluce?
Nadějný nový autor Paolo Bacigalupi napsal jeden z nejlépe hodnocených science fiction románů poslední doby. Dívka na klíček získala hned pětici významných žánrových ocenění včetně Huga a Nebuly. Je to svižný dystopický thriller, ale i vize ponuré blízké budoucnosti, ostrá jako žiletka.
Záložka prozradí trochu víc:
Anderson Lake pracuje pro společnost AgriGen v Thajsku jako kalorik. Navenek je ředitelem továrny, ale nenápadně pročesává bangkocká tržiště, hledá potraviny, o kterých se myslelo, že už vyhynuly, a doufá, že se zmocní bohatství ztracených kalorií minulosti. Potom ale potká Emiko…
Emiko je dívka na klíček, zvláštní a překrásné stvoření. Není to lidská bytost, patří mezi Novolidi; je uměle vytvořená, vypěstovaná v líhni. Naprogramovali ji tak, aby uspokojovala dekadentní rozmary jistého obchodníka z Kjóta, ale teď skončila na ulicích Bangkoku.
Román z děsivé budoucnosti po ekonomickém, energetickém a ekologickém zhroucení civilizace, v níž lidem jako hlavní zákon zbylo holé přežití, potvrdil postavení Paola Bacigalupiho na špičce soudobé světové science-fiction.
Paolo Bacigalupi
Americký autor narozený 6. srpna 1972 v Colorado Springs. Studium čínského jazyka na univerzitě v Oberlinu ve státě Ohio dokončil v roce 1994 a během studií strávil nějaký čas v Číně, kam se posléze vrátil jako konzultant pomáhající zahraničním firmám při vstupu na tamní rychle se rozvíjející trh. Po návratu do Spojených států pracoval ve firmě zabývající se tvorbou internetových stránek a po návratu do domovského městečka Paonia v západním Coloradu pracoval jako novinář pro internetovou sekci čtrnáctideníku High Country News. Dnes je spisovatelem z povolání.
V roce 1998 se oženil s dívkou indického původu, jíž věnoval svůj románový debut Dívka na klíček (česky Argo 2011), ponurou vizi světa ovládaného potravinářskými megakorporacemi. K románové tvorbě se propracoval díky úspěchu několika kratších prací, jež následně shrnul do pozoruhodné povídkové sbírky Čerpadlo 6 (česky Albatros 2010). V současnosti se věnuje především románové tvorbě pro mládež, z níž doposud vydal romány Plenitel lodí (česky připravuje Albatros) a Potopená města. Za svou tvorbu získal řadu prestižních literárních ocenění.
2 798 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Grafická úprava je výborná. Obsah bude jistě také skvělý.
Kdy má vyjít? Na tohle se moc těším. Společně s Doomsday Book od Connie Willis nejočekávanější knihy blízké budoucnosti…
Podle všeho ve druhé polovině listopadu.
„Potopená města“ ale ještě nevyšla ani v angličtině, ne?
Ne, ovšem hlásil, že už jsou dopsané.
Dle nových informací vyjde kniha už 8. listopadu 2011.
Konečně koupil a přečetl.Výborná věc. Čerpadlo 6, se mi líbilo sice o chlup víc, ale asi proto, že výborné povídky těžo překoná už z podstaty sebelepší román.Myslím tempo příběhu, pointu a podobně, někdo přece jen povídky nerad, že…Jsem rád, že obě Bacigalupiho knihy mají stejnou, výbornou grafiku, obal.Jak už někde někdo napsal,nevím už v jaké recenzi, z e světa který je tu skvěle vylíčený, jde mráz po zádech, protože člověk cítí, že přesně tam směřujeme.A pokud ne do této budoucnosti, tak do velice podobné.Fakt hustý, jak se teď říká.