Ocenění

Z deníku otaku – část 26. – Adžin

Autor | Aktuality | Pátek 23 června 2017 9.00

Dospěle vyhlížející anime se v těch haldách barevných vlasů, obrovských očí a přehnaně bujných tělesných proporcí žen často ztrácí a zapadnou. Proto je dobře, že vlajková loď nevelkého studia Polygon Pictures, která vyplula roku 2016, na sebe strhla dostatek pozornosti, aby bezpečně dorazila do přístavu. Tvoří ji dvě třináctidílné série a tři samostatné OVA a hlavní hrdina během této krátké doby stihne zemřít tolikrát, že to brzy přestanete počítat. Řeč je o seinenovce Adžin, v níž se v průběhu posledních šestnácti let začali po celém světě postupně objevovat nesmrtelní lidé. Zatím se jejich potvrzený počet vyšplhal na čtyřicet šest. Tzv. adžiny společnost okamžitě začne pokládat za hrozbu nelidského původu. Standardní postup? Chytit a prozkoumat…

adzin-plakat

Sedmnáctiletý student Nagai Kei se o adžiny nezajímá. Jeho jediným cílem je stát se spořádaným člověkem, a to cestou nejmenšího odporu. Takže když ho srazí kamion a on neumře tak, jak by se od spořádaného člověka slušelo a patřilo, docela mu to zkazí plány. Žádná škola, žádná práce, žádná rodina, nyní po něm bez nadsázky pátrá celý svět, protože odhalení adžina je vždy velká událost, doprovázená vyhlášením opravdu tučné odměny za jeho dopadení.

Neumíráš? Přesvědčíme se…

Lidská rasa má vždy tendenci šťourat do toho, čemu nerozumí – je tedy jasné, že do adžinů šťourá hodně. Nožem, vrtačkou, čímkoli, co je po ruce. Adžin rozhodně není pro slabé povahy. Nedá se sice zařadit po bok gore anime, na to jsou tvůrci k divákovi až příliš shovívaví a neukazují mu všechno, ale ne, že by to moc pomohlo. Výzkumník kráčející adžinovi vstříc se zapnutou vrtačkou v ruce a mluvící o jeho zubech nedává moc prostoru pro fantazii. Bodné a střelné rány dnes už sice za srdce nikoho nechytnou, ale to největší násilí nechává Adžin na představivosti samotného diváka.

Zobrazení chování většinové společnosti je zde po všech stránkách až bolestivě realistické. Nejen co se týká odlidštění adžinů (kteří do chvíle odhalení vlastní nesmrtelnosti žili jako běžní lidé a sami o své identitě nemohli mít ani tušení) za účelem lékařských pokusů, ale i z hlediska mezinárodní soutěživosti na téma „Kdo zjistí víc a dřív a líp?“. Adžin se snaží ukázat pohled na problematiku nadpřirozených lidí ze všech úhlů – jak se k Nagaiovu prozrazení staví jeho rodina, ostatní adžini, výzkumné skupiny, policie či běžní lidé? Adžin je navzdory poměrně malému rozsahu bohatý na množství poskytnutých hledisek, aniž by působil neuceleně.

Hrdina? Ani náhodou!

Nagai Kei se rozhodně neřadí po bok těch protagonistů, kteří trpí dušínovským komplexem. Celkem brzy se ukazuje jako apatický člověk, který se o své okolí vlastně vůbec nezajímá a hledí si hlavně svého. Ne, že by byl zlý člověk – ale jeho rezervovanost a nezájem občas průměrně empatického člověka zarazí a lehce připomíná později chladně logický přístup Šin’ičiho Izumiho z Kiseidžú: Parasyte. Mimochodem, samotný termín adžin se do angličtiny sice překládá jako demi-human, doslovně by se však překládal spíš jako špatný nebo falešný člověk (což až podezřele koresponduje s Nagaiovou osobností).

Boj o animaci

Navzdory všem kladným aspektům tohoto supranaturálního dospělého anime se řada diváků nepřenesla ani přes první epizodu. Na vině je kontroverzní plná CGI animace, na poli anime používaná jen zřídka. Kdykoli se k ní tvůrci uchýlí, vyvolá ve fanoušcích stejnou reakci – část ji nenávidí, část ji zbožňuje. S podobným odmítnutím, respektive přijetím se setkala i v případě dlouho očekávané nové série populárního Berserk nebo během jedné scény, kdy byla použitá v druhé sérii Šingeki no Kjodžin (Attack on Titan). Rozdíl oproti klasické animaci je totiž vidět okamžitě a ne všichni si na ní navyknou. CGI v Adžin šlo udělat lépe. V některých scénách působí animace trhaně a nepřirozeně, v jiných se však její potenciál a výhody naplno projeví (především ve výborně zvládnutých akčních scénách bohatých na slow motion). Její velkou výhodou je i to, že se v ní prakticky nevyskytují (v anime bohužel nadužívané) statické obrazy.

Za každým protežovaným japonským filmem hledej anime. Móda adaptací dostihla i Adžin, jehož live action se chystá na září 2017. Pokud se aspoň trochu povede, určitě přitáhne pozornost zpět i k povedenému anime a ukončené desetidílné manze. Podporovat podobně riskantní projekty v Japonsku se tentokrát rozhodně vyplatilo, bylo by škoda si to ještě jednou nepřipomenout.

1 825 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.