Ocenění

Z deníku otaku – část 2. – Psycho-Pass

Autor | Aktuality | Sobota 21 listopadu 2015 9.20

Každý správný otaku by se měl naučit rozeznávat nejen slova, která u anime určují cílovou skupinu, ale měl by se dobře orientovat i v termínech, které označují žánr. Aby to ale nebylo tak jednoduché, žánry se často mísí a proplétají, v seriálech nalézáme epizody dramatické, romantické či akční, prolínají se často i fantastické světy, styly či způsoby vyprávění. Než si představíme další zajímavý anime seriál, pokusme se tedy osvětlit alespoň základní japonské termíny. Jak je totiž už zřejmé, asi nejspolehlivějším vodítkem v určování anime je zařazení do cílové skupiny. A abychom nezanedbali ani nezbytné seznamování s pozoruhodnými počiny, představíme si i další animovaný seriál…

002_psycho

Přestože se může zdát, že rozdělení anime dle cílových skupin zavání zastaralým myšlením, genderovou nerovností či předsudky, rozhodně tomu tak není. Termíny chápejme spíše jako orientační. Seriály, které jsou určeny pro nejmenší diváky, jsou nazývány kodomo, patří mezi ně například Hello Kitty či Doraemon. Už další kategorie se ovšem rozděluje podle pohlaví. A zatímco kategorie šónen je z větší části zastoupena akčním anime (Naruto) a je určena především chlapcům, šódžo označuje mladou dívku a nalezneme zde především anime romantické (Ouran Koukou Host Club). Zajímavou je potom ve světě dosti populární podkategorie mahó šódžo a mahó šónen o magicky nadaných hrdinech (Princess Tutu). Asi nejvzácnější je kategorie určená pro mladé ženy džosei (Nana, Loveless), jejímž mužským protějškem je bohatě obsazená seinen (Kovboj Bebop, Mušiši, Ghost In the Shell).

V dnešní části se budeme věnovat právě zástupci kategorie seinen, anime zasazené příběhově do blízké budoucnosti Psycho-Pass. V tomto světě takřka neexistuje zločin. Každý člověk má svůj psychometr, jenž vyhodnocuje jeho stav a sklon ke spáchání trestného činu. Pokud hodnota koeficientu zločinu překročí určitou výši, je dotyčný zadržen a vykázán mimo společnost nebo rovnou zabit. O pořádek se stará speciální tým, který je složený z dvojic vyšetřovatele a potenciálního kriminálníka, vybavený speciálními zbraněmi Dominátory. Ačkoliv tato zbraň neumožňuje zabít nikoho, jehož koeficient zločinu nepřekročil mez, často se stává, že hrdinové musí se zločincem odstranit i jeho oběť, jejíž psychometr se pod tíhou událostí nebezpečně zvýšil. Systém, kterým je takto společnost udržována bez kriminality, se jmenuje Sybil a rozhodně není nijak dokonalý. V tak složitém světě je už tak těžké přežít, ovšem nebyl by to správný příběh, kdyby se neobjevil zločinec, jehož není možné zastavit a na něhož Dominator nefunguje.

Autorem příběhu je zástupce mladé japonské tvůrčí generace Gen Urobuči a první série značně syrových příběhů měla premiéru v roce 2012. Jen měsíc po uvedení na televizní obrazovky začala vycházet i stejnojmenná manga a druhou sérii mohli japonští diváci vidět již v roce 2014. Příběhy měly tak veliký úspěch, že se tvůrci rozhodli natočit i celovečerní film Gekijouban Psycho-Pass (Psycho-Pass: The Movie, 2015). Zda se tvůrcům podařilo dosáhnout v tomto pokračování kvalit úvodní anime série už musí posoudit fanoušek sám. Pro televizní obrazovky a stříbrná plátna je to ale z tohoto světa prozatím vše a nezbývá než čekat, jestli se objeví další příběhy oblíbené dvojice hrdinů. Minulý rok bylo společností Mages oznámeno, že svět Psycho-Pass, hrdinové, nový příběh i nové postavy míří na Xbox One.

1 478 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Ronkar — 21.11.2015 @ 18.43

    Protože jsem fanda cyberpunku a P.K.Dicka, Psychopass se mi tématem i zpracováním velmi líbil.

  2. Komentáře by Slavo — 25.11.2015 @ 20.14

    Pozrel som si prvé dve časti a môže byť, uvidíme ako sa to bude vyvíjať ďalej

  3. Komentáře by ledman — 12.12.2015 @ 15.21

    Používání demografických zařazení u anime je ošidné a vznikají z toho často nedorozumění (*ehm* seinen *ehm*). Cílovka totiž vychází především z toho, kdy a kde se anime vysílá. Tj. věci pro mladší běží ráno o víkendu (One Piece, Cross Game), přes den v „prime time“ zase věci obecně populární nebo „pro celou rodinu“ (Space Brothers). Většina anime se ale vysílá v noci (cca 22-02). Zrovna Psycho-pass běžel právě ve slotu určeném ne pro typické (mužské) anime publikum 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.