Ocenění

Do lesa s Kingem v batůžku (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 9 dubna 2013 7.45

Představovat Stephena Kinga je jako nosit vzrostlé smrky do lesa – každý z nás ho zná jako krále hororové prózy a autora mnohasetstránkových románů. Nakladatelství Beta ale v řadě znovu vydávaných děl připravilo knihu, která danou definici příliš nesplňuje, a to sice krátký román z roku 1999, který není ani hororem, ani svým rozsahem o mnoho nepřekračuje pouhopouhých dvě sta stran. To ale nemění nic na faktu, že mezi řádky je stále a stejně silně cítit mistr, který hrůzu vyždímá i z nevinné procházky lesem.

Devítiletá Trisha je městské dítko, které po rozvodu rodičů spolu s bratrem skončilo v matčině péči. A ta udělá vše, aby byly její děti spokojené a šťastné, každý víkend tedy věnuje rodinným výletům i přesto, že končí hádkami s pubertálním synem, které Trisha vždy sleduje zpovzdálí. Tak je tomu i při výpravě do Bílých hor v Maine, kdy se při jedné hádce matky se synem Trisha vzdálí o kousek dál od stezky, aby se mohla vyčůrat. Jeden špatný nápad stíhá druhý, a proto se rozhodne zkrátit si cestu lesem a zbylým členům rodiny nadběhnout. Jak je již každému jasné, Trisha nakonec v lese zabloudí. A bloudí a bloudí několik dlouhých dní. Potom si i devítileté dítě uvědomí, že svět má zuby a může nás pokousat. A tak i Trisha nakonec přijde na to, že když se lidé ztratí v lese, může se jim něco stát, mohou dokonce zemřít.

Celá kniha je postavena jako metafora baseballového utkání a vůbec má sportovní nádech – jen zde není sportem nic menšího než běh o život. Po nějaké době v pustém lese se Trishiným společníkem stane její oblíbený sportovec, baseballista Tom Gordon, a je jen otázkou, zdali jde o halucinaci, boží vnuknutí, nebo něco dočista jiného. King se v tomto díle vyhýbá nadpřirozeným prvkům – a de facto i takřka všem hororovým – a tvoří zajímavý psychologický thriller o boji se samotou a touze po přežití. Jak je u Kinga dobrým zvykem, Trisha je hrdinka, kterou můžeme s klidným srdcem potkat na ulici, obyčejná mladá slečna se svými problémy a radostmi, která musí v několika málo hodinách dospět natolik, aby z nekonečných lesů vyšla živá. Pro Kingovy fanoušky jistě povinnost, ale Holčička, která měla ráda Toma Gordona je především zajímavou sondou do myšlení dítěte a v neposlední řadě vhodnou četbou pro všechny, co se chystají na túru do neprobádaných borů českých. Za blbost se totiž platí.

Stephen King: Holčička, která měla ráda Toma Gordona

brožovaná, překlad Linda Bartošková, obálka Michal Kuba, Beta Dobrovský, Praha 2013

868 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by petata — 11.4.2013 @ 16.32

    Podľa stručného opisu by sa zdalo, že je to nuda o ničom a blbosť, ale jedná sa o výbornú a napínavú knihu, ktorú doslova hltáte až kým ju nedočítate (ako asi každú od pána Kráľa) a na konci budete plakať ako holčička, čo má rada Stephena Kinga.
    A nový obal je o dosť lepší ako ten starý, ale aj ten bol fajn.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.