Ocenění

Ediční plán nakladatelství Laser-books (leden-červen 2011)

Autor | Aktuality | Středa 9 února 2011 10.30

Také nakladatelství Laser-books odkrývá svůj ediční plán, tentokrát na první pololetí roku 2011. Jak už je u Laseru zvykem, na své si přijdou čtenáři science fiction i fantasy. Chystají se nové knihy Williama Gibsona, Andrzeje Pilipiuka, Daniela Abrahama, Orsona Scotta Carda, Elizabeth Bearové, Scotta Lynche, M. Johna Harrisona, Poula Andersona a Alana Campbella. V nových vydáních se objeví česky již publikované knihy Orsona Scotta Carda, Alfreda Bestera, Roberta Silverberga a Isaaca Asimova. A jako velké překvapení se chystá nová antologie Meče a temná magie věhlasné editorské dvojice Jonathan Strahan a Lou Anders.

♦ ♦ ♦

William Gibson:  Všechny párty zejtřka (All Tomorrow’s Parties, 1999)
Vyšlo jako třicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Tomáš Richtr, obálka Tomasz Maroński, 344 stran, cena 249 Kč

Colin Laney, citlivý na informační vzory jako nikdo jiný na Zemi, žije v lepenkové krabici v tokijském metru. Zmítá jím horečné blouznění, ale jeho mysl se žene po nových trasách a Colin ví, že se něco chystá. Ovšem ne v Tokiu; nemůže na to tedy dohlédnout sám. K čemusi velkému se schyluje v San Francisku… Do hry tak znovu vstupuje Berry Rydell, kterého v Los Angeles právě vyhodili z práce a nic mu tedy nebrání, aby se přesunul do San Franciska. Sanfranciské mlhy snadno utají ledacos, pokud je utajení to, co si přejete, a dokonce se zdá, jako by zde realita byla nestálá. Mlhou se elegantně pohybuje nenápadný muž, v jehož stopách zůstávají mrtvá těla, takže na jeho přítomnost Laneyho upozorní příliv prázdnoty. Chlapec jménem Silencio nemluví, ale umí létat sítí kyberinformací při hledání jediného předmětu, jenž si podmanil jeho představivost. A Rei Toei, japonská idoru, dál studuje vše lidské. Sama není člověkem, ne tak docela, ale pracuje na tom. A kdo vlastně může v tento vzácný okamžik historie určit, co je a co není možné…

Andrzej Pilipiuk: Princezna (Księżniczka, 2004)
Vyjde jako čtyřiadvacátý svazek edice Podíl.
brožovaná, překlad Pavel Weigel, obálka Dorothea Bylica, 240 stran, cena 199 Kč

Trilogie Sestřenky, díl druhý. Upír kolem sebe vytváří specifickou atmosféru. Cosi subtilnějšího než vůně. Cosi, co lovec upírů vyciťuje šestým smyslem, smyslem pro lov.  A tento smysl přivádí do Krakova hned dva lovce najednou. Je možné získat zlato i jiným způsobem než alchymií, dokonalou vědou? Ano. Ale cena je vysoká. Mistr Sedzivoj jej zná, zná i tajemství Bratrstva Druhé cesty. Bude muset zahynout?

Pokračování příhod tří vpravdě neobvyklých dívek – Stanislavy, Kateřiny a princezny Moniky. Stejně jako v předchozích Sestřenkách se i zde vypravěčský talent mistra polské fantastiky zaskví v plné síle a snad vynahradí i dlouhá léta čekání na pokračování nezapomenutelného příběhu.

Orson Scott Card: Vykoupení Kryštofa Kolumba (Pastwatch, 1996)
Vyjde jako jednatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Andrea Peprlová, obálka Jan Patrik Krásný, 350 stran, cena 269 Kč

Vykoupení Kryštofa Kolumba sice není nejznámějším Cardovým dílem, ale mnozí ho pokládají za jeho nejvyzrálejší a možná i nejlepší román. Každý ví, jak zničující účinek mělo objevení Ameriky na tamní domorodé obyvatelstvo. Představte si tedy, že vědci z budoucnosti tuto tragédii pečlivě prostudovali a rozhodli se tok dějin změnit. Nejdříve je však nutné zjistit, co vlastně pohánělo Kolumba tak silně v jeho objevitelské snaze… A to je úkol pro dvojici pozorovatelů, manželský pár a později i pro jejich dceru. Kolumbus se v jejich očích proměňuje z dobře známé historické postavy v charismatického vůdce, hluboce věřícího člověka a muže mnoha předností i slabostí, které korespondují s dobovým chápáním světa. Zcela samostatný román Vykoupení Kryštofa Kolumba patří díky pečlivě a věrohodně vystavěným charakterům k vrcholným dílům science fiction s motivem cest v čase.

Daniel Abraham: Zrada v zimě (A Betrayal in Winter, 2007)
Vyjde jako sedmá kniha z řady Moderní díla fantasy.
brožovaná, překlad Karel Makovský, obálka Stephan Martiniére, 320 stran, cena 289 Kč

Stíny v létě byly vynikajícím, originálním a podmanivým debutem, nyní však přichází ještě silnější pokračování, tragédie tak temná, osobní a plná násilí, že se až blíží klasickým divadelním dramatům. Jako chlapce vyhnali Otaha od jeho rodiny, vládnoucího rodu městského státu Machi. O mnoho let později byl svědkem i součástí převratných událostí, které změnily svět. Přesto se do rodného města dosud nikdy nevrátil. Nyní, když jeho otec – Khai (neboli vládce) Machi – umírá a nejstarší bratr byl zavražděn, si Otah uvědomuje, že se do Machi vrátit musí, z důvodů, které ani jemu samotnému nejsou docela jasné. Tradice určuje, že se synové umírajícího Khaie mají navzájem pobít, aby zůstal pouze jeden, jenž se stane otcovým nástupcem. Jenže v Machi se přihodilo ještě něco horšího. Rozpínavá Galtská říše se spojila s kýmsi ve městě, aby vládnoucí rod svrhla. Vina pak padne na Otaha, dlouho ztraceného bratra s velmi zjevným motivem k vraždě. Se stejně delikátními nuancemi a dovedností, se kterou Abraham stvořil svůj úvodní román, vytváří i nyní mistrovské dílo plné nezvyklé magie, napínavý příběh milostné zrady a machiavelistických intrik.

Elizabeth Bearová: Zjizvená (Scardown, 2005)
Vyjde jako pátá kniha z řady Moderní díla science fiction.
brožovaná, překlad Tadeáš Pelech, obálka Jan Doležálek, 350 stran, cena 265 Kč

Píše se rok 2062 a Jenny Caseyová je po letech strávených na útěku zpátky v kanadských ozbrojených silách. Z bývalých nepřátel se náhle stali spojenci. Ve svých padesáti letech byla Jenny pečlivě vybrána pro jeden z nejnáročnějších úkolů. Stojí před ní důležitá mise, pro kterou se její uměle zrekonstruované tělo báječně hodí. Země dokáže lidstvu poskytovat podmínky nutné pro život už jen dalších sto let. A právě Jenny musí jako pilotka hvězdoletu Montreal objevit nové světy vhodné ke kolonizaci. Jenny se tak proti své vůli zapojuje do zoufalé bitvy, v níž se staré spory stanou důvodem ke zradě a spravedlnost nalezne ty nejkrutější formy naplnění. S pomocí vždy pohotové umělé inteligence, bývalého šéfa gangu a muže, kterého miluje, má Jenny přece jen při záchraně světa šanci na úspěch. Pokud ovšem svět mezitím nezanikne.

Jonathan Strahan & Lou Anders eds. Meče a temná magie (Swords and Dark Magic, 2010)
Vyjde jako osmá kniha z řady Moderní díla fantasy.
brožovaná, překlad kolektiv, 550 stran, cena 369 Kč

Antologie Meče a temná magie je fantastickou žánrovou událostí sestavenou dvojicí předních editorů žánru. Sedmnáct dosud nevydaných příběhů meče a magie z pera mnoha mistrů starých i nových. Čelní představitelé fantasy se vracejí k příběhům, které si zamilovaly generace oddaných čtenářů. Setkáte se s Elrikem z Melniboné, prožijete další dobrodružství Černé legie a navštívíte planetu Majipoor… A vedle hrdinů a světů dobře známých se v příbězích talentovaných nováčků představí řada postav a zemí dosud nikdy neviděných. Jde o příběhy možná drobné, ovšem o svižnou akci, drsné násilí, nelítostné netvory a úžasné poklady nebude nouze , chybět ovšem nesmí ani krvavé souboje s mečem a dalšími zbraněmi. Žádný milovník meče a magie by si neměl nechat ujít antologii desetiletí, literární posvícení, které přijala s nadšením nejen kritika, ale i celé zástupy čtenářů. Představí se vám Steven Erikson, Glen Clook, Michael Moorcock, Robert Silverberg, Garth Nix, Scott Lynch, Joe Abercrombie, Gene Wolfe, C. J. Cherryh a mnozí další.

William Gibson: Rozpoznání vzorů (Pattern Recognition, 2002)
Vyjde jako dvaatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Pavel Bakič, obálka Tomasz Maroński, 370 stran, cena 269 Kč

Cayce Pollardová vládne intuicí, ze které jde mráz po zádech, ale která jí zajišťuje pohodlné živobytí marketingové konzultantky. Na pracovní cestě do Londýna je tajně vyslána na stopu záhadných filmových útržků, vynořujících se na Internetu – krátké videoklipy daly vzniknout celé subkultuře nejzarytějších fanoušků a tvůrce, který si své publikum dokázal tak pevně podmanit, by pro Cayceina klienta znamenal zlatý důl. Teprve poté, co se jí kdosi vloupá do bytu a nabourá do počítače, si Cayce uvědomí, jak choulostivý úkol přijala. Tvrdohlavou kuráž tváří v tvář nebezpečí ale zdědila po Winu Pollardovi, někdejším bezpečnostní expertovi a pravděpodobně i agentovi CIA, pohřešovaném od chvíle, kdy jedenáctého září 2001 nastoupil do taxíku ke Světovému obchodnímu centru. Cayce od něj stihla pochytit něco z metod tajných služeb a je to i stesk po otci, co ji při plnění tajuplného úkolu žene do Tokia a odtud do Ruska. Na cestě za původem klipů se dočká nečekané pomoci, stejně nečekané zrady i novinek o Winově životě a zmizení.

Scott Lynch: Rudá moře pod rudou oblohou (Red Seas Under Red Skies, 2007)
Vyjde jako devátá kniha z řady Moderní díla fantasy.
brožovaná, překlad Roman Tilcer, obálka Benjamin Carré, 640 stran, cena 389 Kč

Locke Lamora, někdejší Trn z Camorru, spolu s Jeanem Tannenem opustil na útěku před Nájemágy své rodné město. Na lodi dorazí do městského státu jménem Tal Verrar, kde zakrátko začnou připravovat dosud největší loupež; za cíl si vyberou nesčíslné poklady přepychové herny známé jako Hříše. Z té si nikdo jaktěživ neodnesl jedinou minci, kterou by tam nevyhrál u stolů nebo při jiných hazardních hrách, jež Hříše nabízí. Jenže pravý zločin jde jako po másle jen zřídkakdy a Locke a Jean se záhy připletou do pokusu vykonat spravedlnost na pirátské flotile nechvalně proslulého Zamira Drakaši. Skvělý úkol pro zloděje, jež u galéry nerozeznají ani příď od zádě. A Nájemágové celou tu dobu chystají bezpodmínečně nutnou pomstu muži, který je přesvědčen, že je může ponížit a přežít to; Lockemu Lamorovi.

Orson Scott Card: Zrada (Treason, 1988)
Vyjde jako třiatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Petr Kotrle, obálka John Harris, 300 stran, cena 249 Kč

Právo Lanika Muellera jako dědice nejmocnějšího vladařského rodu na planetě Zrada nemá být nikdy naplněno. Je totiž „radikál“, radikální regenerát. Zrůda mezi lidmi, kteří si dovedou regenerovat zraněné tkáně a prodávat nadbytečné části těla despotickým vesmířanům za železo. Na planetě bez tvrdých kovů a bez možnosti úniku totiž železo znamená moc v závodě, kdo dřív postaví kosmickou loď. Železo je příslib svobody, který, jak Lanik zjišťuje při odhalování zrádného, nepředstavitelného spiknutí, se možná nikdy nenaplní. V úloze dobyvatele a ve vyhnanství Lanik spřádá odvážný a nebezpečný plán: plán, který může konečně přetrhnout řetěz soupeření a prolévání krve, který obyvatele Zrady zotročuje tak, jak by to vesmířané nikdy nedokázali. Připravte se na nepředstavitelné, přichází Orson Scott Card ve svém raném, nejsilnějším období.

Alfred Bester: Hvězdy, můj osud (The Stars My Destination, 1956)
Vyjde jako čtyřiatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Milan Žáček, obálka Chris Moore, 300 stran, cena 229 Kč

Představte si společnost, v níž je teleportace nedílnou součástí života. Na pozadí kulis a podmínek pro nás naprosto podivuhodných se odehrává klasický příběh křivdy a odplaty. Gully Foyle, rebel a lhář, ale přesto člověk vzbuzující sympatie, je hnán pomstychtivou posedlostí, která ho v průběhu děje změní v nejpozoruhodnějšího člověka ve Sluneční soustavě. Román je srovnáván s klasickým dramatem a vzbudil velké nadšení jak u čtenářů, tak i u kritiky ve všech zemích, kde za ta dlouhá léta vyšel. A přestože se po Besterovi mnozí k tématu telepatie a teleportace vrátili, žádná z jejich postav už nedokázala čtenáře fascinovat tak, jako Gully Foyle. Hvězdy, můj osud patří do zlatého fondu světové science fiction a u nás vycházejí již podruhé, tentokrát ve zcela novém překladu.

M. John Harrison: Viriconium (Viriconium, 2000)
Vyjde jako jednadvacátý svazek edice New weird.
brožovaná, překlad Milan Žáček, obálka Edward Miller, 550 stran, cena 329 Kč

Viriconium od Michaela Johna Harrisona přispělo k rozvoji žánru nekonvenčním spojením science fiction a fantasy již v původním románu Pastelové město (1971). Jako celek předstihla série soudobou fantastiku svým jedinečným stylem, jenž se nebojí sáhnout až k mlhavým okrajům žánru. Příběh sám ukazuje neradostnou budoucnost umírající Země, v níž je město Viriconium pod vládou královny Methvet Nian zobrazeno jako nepřátelským okolím obklopená bašta umírající civilizace. Román byl později doplněn tituly Bouře křídel (1980) a Nestálí bohové (1982). Celá trilogie je dnes plným právem považována za autorovo stěžejní dílo a také za jednu z nejoriginálnějších sérii v historii žánru. Pocit blížícího se konce reality se odráží také v kratších pracích ze souboru Noci Viriconia (1984). Revidované vydání z roku 2000 pak v jednom svazku obsahuje veškeré svazky série a právě tento soubor připravujeme k vydání.

Poul Anderson: Vítězové (Winners, 1981)
Vyjde jako pětatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad kolektiv, obálka Michael Whelan, 350 stran, cena 289 Kč

Poul Anderson patřil k největším postavám science fiction dvacátého století. Za svou téměř padesátiletou kariéru napsal bezpočet románů i kratších prací, které si po celou dobu uchovaly bezpříkladně stabilní vysokou kvalitu. V roce 1998 získal po zásluze titul Velmistra žánru, nejvyšší žánrové ocenění. Během své kariéry se mu rovněž podařilo sedmkrát získat cenu Hugo a třikrát cenu Nebula. A ne náhodou vždy v kategoriích kratších prací. Všechny oceněné povídky shrnuje námi vydávaný soubor. Většina z nich je českému čtenáři známa, ovšem zde vůbec poprvé vycházejí pohromadě. Těšit se tedy můžete na sedm oceněných prací – Nejdelší plavba, Není smíru s vládci, Sdílení těla, Královna vzduchu a temnot, Bláznova píseň, Lovcův měsíc a Saturnská hra. Nenechte si ujít jedinečný soubor shrnující jedny z nejlepších SF povídek dvacátého století!

Alan Campbell: Železný anděl (Iron Angel, 2008)
Vyjde jako desátá kniha z řady Moderní díla fantasy.
brožovaná, překlad David Záleský, obálka Dominic Harman, 528 stran, cena 349 Kč

Hluboká brána, město nad propastí, bylo po zničující bitvě poraženo. Většina řetězů, na kterých stálo, je zpřetrhaná, z hořících trosek stoupají jedovaté zplodiny a chrám, v němž přebýval všemocný presbyter, visí vzhůru nohama nad kdysi neznámou a neprobádanou hlubinou. Vítězná Legie zavedla stanné právo a bez skrupulí pronásleduje a trestá všechny, kdo by se pokusili uprchnout. Do panující vřavy se navracejí dva zajatci. Loď přiváží mladého anděla Dilla, zoceleného válkou, a zrádnou vražedkyni Rachel Haelovou. Oba jsou uvězněni v pomalu se rozpadajícím chrámu, kde očekávají svůj osud. Z propasti pod nimi vylétají duchové, protože smrt boha Ulcise otevřela brány pekla. Na svět se však vydává Cospinol, bůh moře a mlhy, který na rozkaz svých božských bratří putuje do Hluboké brány, aby vstup do pekla uzavřel. Pomalu, neodvratně se blíží k městu, které čeká a kymácí se na pokraji zkázy. A všude – od kontinentu Pandemeria po samotná Nebesa – se rozebíhají plány plné krvavé pomsty. Mocné síly se dávají do pohybu a nadcházející bitva mezi bohy hrozí zničením celého světa lidí.

Isaac Asimov & Robert Silverberg: Příchod noci (Nightfall, 1990)
Vyjde jako šestatřicátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.
brožovaná, překlad Luboš Makovský, obálka Don Dixon, 350 stran, cena 249 Kč

Příběh o světě, kde nikdy není noc… Tedy nikdy – tento svět má šest sluncí a jednu neviditelnou planetu – tu která jednou za 2049 let připraví obyvatelům Kalgaše noc. Noc s velkým N. Jednou za tuto dobu způsobí planeta zatmění posledního slunce v dané době na obloze, nastane noc a civilizace na Kalgaši zanikne – lidé se vrátí do věku barbarství… A do dalšího zatmění zbývá posledních pár měsíců…

Spojení dvou mistrů science fiction sebou přináší nezapomenutelný příběh z planety věčného slunečního svitu.

1 760 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Apu — 9.2.2011 @ 13.59

    Jen mi tu chybí něco z edice NSO. Každopádně se těším na Scotta Lynche a předpokládám, že antologie Meče a temná magie je tím „vánočním“ překvapením.

  2. Komentáře by SiriusChico — 10.2.2011 @ 1.31

    Jsem zvědavý na Železného anděla, první díl byl takový trochu rozporuplný. Je to hodně zajímavý svět, ale občas mi to přijde jako fantasy pro mládež. No nechám se překvapit…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.