Ocenění

Ediční plán nakladatelství Laser-books (začátek roku 2013)

Autor | Aktuality | Středa 20 Únor 2013 7.50

Ty nejžánrovější chuťovky vymazlené spolehlivým překladem, zkušenou redakcí a zabalené do atraktivních obálek nejlepších mistrů svého řemesla vám i v roce 2013 přináší nakladatelství Laser-books, které se ne nadarmo stalo dle hlasování Akademie SFFH nejlepším žánrovým nakladatelstvím, a to každý rok v posledních pěti letech! Na začátek letošního ročníku se dočkáte směsi fantasy a science fiction, na své si přijdou fanoušci Star Treku, moderní fantastiky i té nejlepší žánrové klasiky. Samozřejmostí jsou dobře známá jména, ale i ti nejlepší nováčci, pokračování rozjetých sérií, ale i samostatné pecky. Prostě od každého něco a pro každého víc, než si myslíte. Zároveň připomínáme, že ediční plán má ještě hodně daleko do své úplnosti a množství novinek na vás ještě čeká.


Andy Mangels a Michael A. Martin: Kobayashi Maru

brož., překlad Jakub Jungmann, obálka Jakub Schejbal, 496 stran, cena 289 Kč

Nezbytností pro trvalou existenci rodící se Koalice planet je ochrana nákladních lodí. Kapitánům Hvězdné flotily Spojené Země byla nařízena povinnost střežení mezihvězdného prostoru, což znamenalo více než volat do temného vesmíru „Kdo je tam?“. Kapitán Jonathan Archer z hvězdné lodi Enterprise překypuje pocitem marnosti a láme si hlavu, jestli někdo může vědět to, co ví on. Tajemné, do sebe uzavřené, militaristické společnosti byly přesvědčeny, že jejich přežití visí na vlásku. Sousedy vidí jako hrozbu své vlastní existence. – Sparťané ze starověkého Řecka, Rusové z bývalého Sovětského svazu, Korejci za vlády Kim Il-sunga – A mají jediný cíl: Získat definitivní moc, nehledě na cenu. Málo známí a nikdy nespatření Romulané, jak se zdá, žili podle těchto zásad. Kapitán si uvědomuje, že pouto signatářů Aliační charty je křehké a pravděpodobně se přetrhne, jestliže se dostane pod tlak. On však ví, že Romulané jsou chytří protivníci, a je přesvědčen, že za útoky na nákladní lodě stojí právě oni. Bude-li požádán, nemůže Archer, bez ohrožení života svých přátel, předložit žádný důkaz. Vůči komu má být loajální: svým přátelům, své domovině, Koalici? Ať si vybere jakkoli, vždy je tu riziko, že ztratí vše. Jaké je řešení pro scénář, ve kterém se nedá vyhrát?

Andrzej Pilipiuk: Kroniky Jakuba Vandrovce

brožovaná, překlad Pavel Weigel, obálka Andrzej Laski, 256 stran, cena 249 Kč

První kniha příhod Jakuba Vandrovce – exorcisty amatéra.

Máš problémy s duchy předků? Něco ti šramotí v domě? Soused je upír? Zajdi za Jakubem Vandrovcem, nejlepším exorcistou-samoukem z celé země! Sice žije v zapadlé vesnici na východě, živí se vlastní pálenkou a vypadá jako starý pytlák, ale nedej na zdání! Ještě se nevyskytl upír, mimozemšťan, vlkodlak nebo přízrak, se kterým by si neporadil nebojácný vymítač v gumákách.“ – Jaroslaw Grzedowicz

Takový ochlasta tady nikdy nežil!“ – Vojslavický starosta

Kevin Hearne: Praštěný

brožovaná, překlad Roman Tilcer, obálka Gene Molicca, 296 stran, 289 Kč

Thór, severský hromovládce, je víc než jen chvastoun a surovec – zničil nespočet životů a zavraždil spoustu nevinných. Vikinský upír Leif Helgarson je po staletích čekání připraven se mu pomstít, a tak požádal svého přítele Attika O’Sullivana, posledního druida, aby mu s odstraněním severského postrachu pomohl. Atticus se víc než dva tisíce let řídil jednoduchou strategií pro přežití: držet se dál od chlapa, co metá blesky. Jenže v jeho domovské základně v arizonském Tempe začíná být horko. Schyluje se k upíří válce o území a přes hlavu už mu přerůstají ruští lovci démonů, kteří si říkají Kladiva Boží. Atticus a Leif se přese všechna varování a předzvěsti krutých následků vydávají na cestu do severské sféry Ásgardu, kde se spolu s vlkodlakem, zaklínačem a tlupou ledových obrů vrhnou do epického boje s drsnými valkýrami, naštvanými bohy a nakonec i Tupým Tvrďákem, co by pořád pouštěl hromy a blesky.

Clifford D. Simak: Město

brožovaná, překlad Václav Kajdoš, obálka Donato Giancola, 256 stran, 229 Kč

Hluboce lidský příběh románu Město nám v průběhu staletí a tisíciletí odkrývá v osudech rodiny Websterů nejen budoucnost člověka, ale i jeho souputníků a následníků, jimiž se jako dědicové lidského odkazu stanou psi a roboti. V osmi původně samostatně vydaných kapitolách, následně opatřených Epilogem, se seznamujeme s úžasnými proměnami lidské společnosti až k jejímu vesmírnému exodu, po kterém lidmi opuštěnou planetu přebírají jejich kdysi nejlepší přátelé. Dnes už klasická, stále čtivá a především myšlenkově bohatá kniha patří k zlatému fondu vědeckofantastického žánru a vytrvale se objevuje na předních místech v anketách o nejlepší science fiction román všech dob. Je také nejznámějším a nejčastěji připomínaným dílem amerického Velmistra žánru, jenž je našim čtenářům blízký nejen díky svému českému původu, ale také díky vrozenému humanismu, jenž překračuje lidmi uměle vytvořené hranice.

Robert M. Wegner: Šíp a vítr, dýka a moře

brožovaná, překlad Pavel Weigel, obálka Rafał Kosik, 608 stran, cena 329 Kč

Na východě meekhánského pohraničí se rozkládají širé stepi, odkud noví nájezdníci vyhnali do Říše kmen kočovníků Verdanno. U nich vychovaná dívka Kailean spolu s dalšími bojovníky mimořádných vlastností je členkou volného jízdního oddílu, kterému velí nejlepší voják Říše. Ve stepi svádějí s lupiči, nájezdníky a dalšími nepřáteli úporné boje, ve kterých přímo jiskří i magie. Na západě Meekhánu leží velké přístavní město Ponkee-Laa. Ve zdejší svatyni boha Reagwyra je uložen jeho zázračný meč. Když zmizí, kněží spolu se šéfem městského podsvětí pověří zloděje Altsina, aby jej našel. Tomu se to za dramatických okolností podaří, zaplete se však do zápasů místních předáků o politické a hospodářské ovládnutí města. Úskoky, intriky, čáry, vše je dovoleno. Nový polský mistr žánru fantasy splétá četné prameny svého poutavého příběhu do fascinujícího svazku, jenž nadchne snad všechny čtenáře.

China Miéville: Kolejmoří

brožovaná, překlad Milan Žáček, obálka Edward Miller, 424 stran, cena 329 Kč

Vydejte se do Kolejmoří, na epickou cestu pro dobrodruhy každého věku. Šam ap Súrap z vlaku Médés se s úžasem účastní svého prvního lovu na krtka. Gigantická šelma vyrazí ze země, lovci na ni zamíří harpunami, odehraje se strhující souboj, jenž je zkázou jedné strany & triumfem té druhé. Ale ať jsou cesty po nekonečných tratích kolejmoří sebeúchvatnější, Šam se nedokáže zbavit pocitu, že život mu může nabídnout i něco víc. Třebaže kapitánka jeho vlaku myslí pouze na dopadení nažloutlého krtka, jemuž se žene v patách od chvíle, kdy ji před léty připravil o ruku. Když Médés na výpravě narazí na zdemolovaný vlak, vrak se zpočátku jeví jako vítané rozptýlení. Nicméně jistá nepředstavitelná věc, kterou Šam v trosce objeví, ho vzápětí dovede do situací, jež by nejspíš oželel. Zanedlouho se sám stává štvanou zvěří, po níž pátrají piráti, vlakaři, netvoři & kdovíkdo ještě. Změna patrně nečeká jen Šamův život, dočká se jí možná celé kolejmoří… Samostatný, vzrušující román jiskřící autorovou nespoutanou fantazií & jazykovou ekvilibristikou se nese v duchu těch nejlepších dobrodružství & dýchá poetikou Miévillových slavných románů Nádraží Perdido & Jizva.

Lauren Beukesová: Zoo City

brožovaná, překlad Daniela Orlando, obálka John Picacio, 256 stran, 269 Kč

Zinzi s sebou všude vláčí lenochoda, je závislá na vymýšlení podvodných e-mailů a umí nacházet ztracené věci. Ale když jednu starou paní stihne náhlá smrt a policie jí zabaví šek s její poslední výplatou, nezbývá jí nic jiného, než vzít práci toho typu, který ji rozčiluje ze všech nejvíc – případ pohřešované osoby. Zakázka od samotářského hudebního producenta Odiho Hurona, který Zinzi pověří pátráním po mladičké popové hvězdě, by ji správně měla vysvobodit z prohnilé chudinské čtvrti jménem Zoo City, kde zločinecká spodina a jejich zvířecí společníci žijí ve stínu pekelného protiproudu. Místo toho ji však uvrhne ještě hlouběji do chřtánu velkoměsta zmítaného zločinem a magií, v němž bude muset čelit temným tajemstvím předešlých životů – včetně svého vlastního. Skvělý román talentované jihoafrické spisovatelky získal vedle celosvětového úspěchu a ovací ze strany literární kritiky rovněž Cenu Arthura C. Clarka pro nejlepší román roku.

Brian Wilson Aldiss: Helikonie – Jaro

brožovaná, překlad Hana Březáková, obálka Tomasz Maroński, 382 stran, cena 299 Kč

Na Helikonii, planetě obíhající kolem binárních sluncí, trvá Velký rok tři tisíce let pozemského času: lidská civilizace se vzmáhá zjara, vzkvétá během období léta a téměř zaniká s nástupem zimy, jež přetrvává po mnoho lidských generací. Právě přichází jaro a Helikonie se pomalu probouzí z předlouhého sevření mrazu. Kmeny rovníkového kontinentu vycházejí z úkrytů, v nichž zdecimovány na minimum přečkaly nepříznivé klima a opětovně začínají soupeřit o nadvládu nad planetou s divokými tvory chladu – fagory. A v jedné z jeho vesnic, Oldorandu, znovu objevují řemesla, obchod, zemědělství, mince i nové rozměry mezilidských vztahů. Román Helikonie – Jaro je úvodním svazkem skvělé Helikonské trilogie, monumentální ságy, která přesahuje všechno, co dosud napsal jeden z největších mistrů imaginace žánru science fiction.

Michael Jan Friedman: Star Trek – Nová generace – Smrt v zimě

brožovaná, překlad Mirka Dřínková, obálka James Wang, 336 stran, cena 289 Kč

Loď Enterprise s pořadovým písmenem E zůstala po incidentu v sektoru Typhoon (Star Trek: Nemesis) zpola opuštěná. Polovina posádky dostala nové úkoly na svých nových umístěních a kapitán Picard musí mimo jiné vybrat svého nového prvního důstojníka. Kdo mu ale schází nejvíc je jeho věrná přítelkyně a dávná láska, doktorka Beverly Crusherová. Pořádně si to ale uvědomil až v moment, kdy byla, coby nová šéfka lékařského oddělní Flotily, prohlášena za nezvěstnou. Asistovala humanitárním snahám Federace na ledovém světě Kevratas, hluboko uvnitř Romulanské neutrální zóny. Po smrti prétora Shinzona vysílá nově jmenovaná prétorka Tal’aura síly vedené komandérem Donatrou, aby potlačila snahu Kevratu opustit Impérium a přidat se k Federaci. Změnit se nevyhnutelně musí jak Romulanské impérium, tak Picardovo vnímání osobních hodnot.

Daniel Abraham: Podzimní válka

brožovaná, překlad Karel Makovský, obálka Stephan Martiniére, 392 stran, cena 319 Kč

Otah Machi, vládce města Machi, se mnoho let pokouší připravit svůj lid na budoucnost, ve které už nebude možné spoléhat se na magické andat, bytosti podporující obchod a zároveň odstrašující všechny případné nepřátele. Ale jeho úsilí nestačí a přichází příliš pozdě. Galt, rozpínavou říši na druhé straně moře, už unavily hrátky politické špionáže a nepodstatné podvratné akce. Jejich generál, nesmlouvavý veterán, přišel na způsob, jak dosáhnout nemožného – neutralizovat andat. Galtské armády nemilosrdně postupují a básníci ovládající andat vedou svou vlastní bitvu, aby zachránili své milované i svůj národ. Naděje je mizivá, ale úspěch by válečnou hrozbu mohl zastavit… Díky skvělému vypravěčství se Abrahamovi podařilo skloubit jedinečnou magii, zradu v nejvyšších kruzích a politické intriky předcházejících děl s rozmáchlou akční linkou velkolepé epické fantasy. Ve svém geniálně originálním a podmanivém debutu potěšil mnohé čtenáře fantasy dosud nevídaným způsobem. Ve volném pokračování pak načrtl tragédii tak temně osobní a plnou vášní, až se až přiblížil shakespearovskému dramatu. Nyní se ale pustil do epického díla mnohem širšího rozsahu, což jistě nadchne nejen jeho stávající příznivce, ale získá mu i mnoho dalších.

Arthur C. Clarke: 3001: Poslední vesmírná odysea

brožovaná, překlad Vladimír Svoboda, obálka Donato Giancola, 288 stran, cena 229 Kč

Začalo to před čtyřmi miliony let zářivým černým monolitem, jenž přeměnil opice v člověka a zažehl jiskru v lidském vědomí. Na úsvitu jednadvacátého století našli archeologové na Měsíci stejný černý monolit a tím začíná dobrodružství Dava Bowmana, jeho zástupce Franka Poola a superpočítače HALa. Pouze Dave přežije setkání s třetím, mnohem větším monolitem na jupiterském měsíci Europě a navždy se tak stane vesmírným dítětem. Nyní vstupuje odysea do nebezpečného konečného stádia v roce 3001. Lidstvo – ačkoliv je to neuvěřitelné – přežilo. Žije však v přetrvávajících obavách z trojice monolitů, které vládnou sluneční soustavě. Přesto však svitne naděje: kdesi v galaxii je objeveno tělo Franka Poola, kterého pokládali už tisíc let za mrtvého. Poole je oživen a připraven dokončit cestu, kterou HAL předčasně ukončil před tisíci lety. Ví, že ji nemůže podniknout bez Dava, nejdříve ale musí odhalit děsivou pravdu – co se z něj a HALA stalo uvnitř monolitu. Úchvatná vize budoucnosti lidstva od jednoho z nejznámějších autorů moderní science fiction vrcholí a spolu s tím se uzavírá rovněž jedna z kapitol vědeckofantastického žánru.

2 086 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 19 »

 1. Comment by Lamahe — 20.2.2013 @ 12.58

  Hmmm…NSO je asi v nemilosti :(  Ale na ZOO city sa tesim.

 2. Comment by Martin Sust — 20.2.2013 @ 13.29

  No jo, kdysi jsem si myslel, že touhle dobou bude mít edice NSO asi tak 30 svazků. Bohužel, dneska space opera zajímá jen velmi omezený okruh čtenářů… Takové sedmé vydání Vesmírné odysey se prodává mnohem lépe než jakákoli novinky z NSO.

  U reedice Města zmíním zajímavou předmluvu Roberta Silverberga. Tenhle román mám opravdu rád. 

 3. Comment by Karlos — 20.2.2013 @ 15.29

  Přitom je to zvláštní, kdyby byla NSO něco špeciální, artovního, pro fajnšmekry, asi by nebylo divu. Ale vždyť to je takový sci-fi protějšek fantasy ság, které se po celém světě prodávají jak rohlíky – pestrobarevné, výpravné, epické, vše, co si moderní dynamický čtenář žádá :)
  Možná je to tím, že velké mase fandů pokrývá jejich vesmírně operní potřeby Star Trek a Star Wars (nemluvě o nových IP jako Mass Effect, Starcraft, Warhammer apod.) a na něco ambicioznějšího už pak nemají chuť.

 4. Comment by Martin Sust — 20.2.2013 @ 17.21

  Věřte mi, že by Laser nejraději vydal nejméně pět NSO titulů ročně a měl v tomto směru velké plány, bohužel space opera se nepříliš dobře prodává obecně, nejen nám. Ale snad se něco podaří alespoň do druhé poloviny roku, rádi bychom co nejdříve uzavřeli trilogii J. C. Wrighta a výhledově se vrátili ke Kenu MacLeodovi a Robertu Reedovi.

 5. Comment by sicco — 20.2.2013 @ 19.55

  A co dovydání srdce světa bude letos? Jo a co ten spropadený cambell na toho se už taky čeká roky
   

 6. Comment by sicco — 20.2.2013 @ 20.14

  chtěl jsem říct pokračování srdce světa

 7. Comment by Martin Sust — 21.2.2013 @ 7.38

  Pokud jde o Srdce světa, pak jde o samostatný román a velmi volně navazující románovou dvojici jsme vlastně vydat nikdy neplánovali, na čemž se prozatím nic nezměnilo. Rovněž Zjizvená noc je samostatný román (autor sám se mi svěřil, že další svazky napsal na nátlak vydavatele, který po něm chtěl trilogii). Bohužel u druhého svazku se vyskytly problémy s překladem, respektive s jeho odevzdáním, a podle všeho budeme muset najít nového překladatele. Napjatě čekáme, zda už konečně vyjde v originále další díl skvělé fantasy série Scotta Lynche, dále čekáme na druhý díl série Johna Browna a mezitím bychom rádi dokončili úžasnou tetralogii Daniela Abrahama, letos totiž vydáme první svazek jeho skvělé nové trilogie. Mimochodem, v Podzimní válce Abrahamův cyklus téměř vrcholí a dočkáme se akčního děje a krvavých bojů…

 8. Comment by Pepa62 — 21.2.2013 @ 16.25

  Takže The Dragons Path bude už letos?Paráda!Na tuhle novou Abrahamovu trilogii se sype sláva ze všech stran.

 9. Comment by Martin Sust — 22.2.2013 @ 8.37

  Ano, román je téměř přeložen a rozhodně to stojí za to. Daniel Abraham je bezesporu jedním z nejlepších autorů moderní fantasy a i v science fiction už se mu daří nadmíru dobře.

 10. Comment by sicco — 22.2.2013 @ 19.06

  nechtěl jsem být zlý, opravdu jsem myslel, že srdce světa má druhý svazek (a ano kniha působí samostatně jako celek) a ten campbell mě ale trápí.

 11. Comment by Martin Sust — 22.2.2013 @ 22.58

  Nebral jsem to zle, jen vždy raději vše uvádím na pravou míru. Pro prodejce a tedy i čtenáře je Srdce světa „první díl trilogie“, což znamená, že si ho mnozí nemusí koupit kvůli 1) tomu, že nemají chuť na sérii nebo kvůli 2) tomu, že čekají až vyjde série celá. Trochu mě mrzí ten trend, že když tu vyjde taková kniha, nikoho v podstatě nezajímá, že jde o samostatný román, napíše se „úvodní díl série“ a zajímavé knihy pak ztrácejí čtenáře. Srdce světa spojuje s dalšími knihami pouze prostředí, jinak jde o jiný příběh s jinými hrdiny a spojení je tak jen velmi volné. Něco jiného jsou samozřejmě série propojené tak těsně jako třeba Zlatý věk od J. C. Wrighta.

 12. Comment by sicco — 23.2.2013 @ 13.30

  A květinové šílenství plánujete vydat? Nebo už ne

 13. Comment by waylander — 23.2.2013 @ 19.48

  A co Leviathan Wakes (resp. Expanse), plánuje to u nás někdo vydat?

 14. Comment by Martin Sust — 24.2.2013 @ 9.54

  Květinové šílenství výhledově, letos bohužel nikoli. Ale jeden NW by se snad mohl stihnout.

  Leviathan Wakes vydá Triton. 

 15. Comment by sicco — 24.2.2013 @ 23.27

  Myslíš jako Kolejmoří, nebo ještě jeden kousek?

 16. Comment by Martin Sust — 25.2.2013 @ 7.06

  Ne, nemyslím Kolejmoří, to bylo do NW zařazeno až nyní poté, co Milan Žáček prohlásil, že je to vcelku podobné Krobuzonu.

 17. Comment by Cloudy — 25.2.2013 @ 14.04

  Když už se tu nakousla NW edice: Jeden svazek ročně je způsoben vlivem nízkého počtu titulů v zahraničí (věnuje se tomu vůbec někdo na domácí scéně?) nebo je to podobné jako s NSO?

 18. Comment by Martin Sust — 25.2.2013 @ 15.59

  Pokud jde o new weird, pak je jistě stále z čeho vybírat a zajímavých titulů by bylo dost, ovšem nakladatelství (a stejně tak i domácí čtenáři) se už přece jen posunulo dál a edice tak bude i do budoucna jen „vyzobávat“ to, co považujeme za nejlepší.

 19. Comment by Dilvermoon — 28.2.2013 @ 15.09

  „výhledově se vrátit ke Kenu MacLeodovi“ – předpokládám, že to znamená světlo na konci již několik let zhasnutého tunelu Světelných strojů….

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.