Ocenění

Falling Skies – Když nám nebe spadne na hlavu

Autor | Aktuality | Pondělí 20 srpna 2012 7.55

Science fiction seriálů na televizních obrazovkách v současnosti bohužel mnoho nenajdeme, počtem je válcují ostatní fantastické seriály a nemusí jít zrovna o veleúspěšnou Hru o trůny. I takový True Blood (Pravá krev), pokud máme zůstat u HBO, Supernatural (Lovci duchů) nebo Vampire Diaries (Upíří deníky) se s krásnými ratingy drží několik sezón a jasně určují trend, po němž dnešní publikum prahne. A po mimozemšťanech a vyspělých technologiích dnes skoro ani pes neštěkne. A proto, když už se slušné sci-fi přece jen objeví, je třeba mu věnovat patřičnou pozornost, protože nikdy nevíte, jaká perlička se z něj vyloupne. Příkladem budiž kanadské Continuum. Stojí ale za váš čas rovněž seriál Falling Skies, který letos dospěl ke konci druhé sezóny?

Seriál se rozhodně profiluje jako jeden z těch kvalitnějších, o čemž vypovídá i jméno Stevena Spielberga na producentské židli. Zápletka přitom až tak zářivá není, jak by se slušelo na počin takového velikána. Na Zemi přistanou lodě s mimozemšťany, kteří jako by byli ukradeni z Hvězdné pěchoty nebo spíše Starcraftu, a lidstvo se, jak je dobrým zvykem, nestihne ani zvednout z postele, aby invazi zabránilo. Tak si šestinozí, zelení a slizcí cizáci přisvojí náš svět, dospělé zlikvidují a děti si zotročí. Poslední obrannou linií se stávají osamělé skupinky převážně civilistů, žen i dětí, kteří nikdy nedrželi automatickou pušku a mezi nimi i profesor historie Tom Mason (Noah Wyle nejsilněji spojen se seriálem Pohotovost), který se snaží uchránit své tři syny před osudem, jaký si pro ně přichystali dobyvační mimozemšťané.

Je třeba říci, že seriál má obrovský potenciál, ale jak už to tak bývá, tvůrcům se ho nedaří zcela naplnit. Pozadí a zápletka jsou podobné televiznímu zpracování The Walking Dead (Živí mrtví), kde se však divák dočká mnohem lépe zvládnuté dramatické stránky, rozvoje postav a jejich vzájemných vztahů, lásky i nepřátelství – to vše je zde přirozené, živé a bez zbytečné přeslazenosti. To u Falling Skies, v němž tvůrci pouze zombíky zaměnili za mimozemšťany (a z hororu je rázem sci-fi), je tomu přesně naopak. Seriál se zdá zbytečně a navíc účelově předramatizovaný, aby divákovi chtě nechtě ukápla slzička a všichni si mohli postěžovat, jak to  mají odvážní hrdinové těžké. Vyznívá tak uměle a spíše se vcítění do postav vzdaluje, i když se zarputile snaží o opak. A tak je i akce, které je tu naprosté minimum přesto, že je v hlavní roli armáda a každý má za opaskem pistoli, vytlačena dialogy o citech, o tom, co je správné a o tom, že i když je válka, musíme být k sobě ohleduplní. Svět je pustý a prázdný, neosobní a vlastně se v něm vůbec nic neděje (i když zuří jedna z největších krizí lidstva); daleko živější je tak paradoxně svět, v němž kráčí Živí mrtví.

Seriál si jistě své příznivce najde, o tom svědčí i připravovaná třetí série, ale je to bohužel dáno nedostatkem alespoň ucházejících televizních sci-fi seriálů. Kdyby byla konkurence větší, Falling Skies zapadne po třech dílech. Pusťte si raději The Walking Dead a užijete si tak poctivou filmařskou a scenáristickou práci.

1 113 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 10 »

 1. Komentáře by Roman Štědronský — 20.8.2012 @ 10.47

  Souhlasím – taky se koukám, protože aktuálně v daném žánru toho moc v nabídce není.

 2. Komentáře by Martin Sust — 20.8.2012 @ 12.04

  Viděl jsem pilot a musím říct, že mě to nevzalo. Chybí tomu jiskra, kterou kupříkladu u zmíněných Walking Dead nepostrádám… Ale je fakt, že podobně mě nechytilo ani Continuum a tam tomu ještě asi dám šanci, i když času je proklatě málo.

 3. Komentáře by Roman Štědronský — 20.8.2012 @ 12.49

  Třetí série The Walking Dead začne v říjnu, tak se už můžeme začít těšit.
  Jo, to je iné café… 

 4. Komentáře by MaMs — 20.8.2012 @ 13.31

  A to jsem si myslel, že mě tady každý zpranýřuje jako kacíře, za to co jsem napsal. Ale je fakt, že Falling Skies za to nestojí… Ale Continuum je myslím hodně kvalitní, já času u něj rozhodně nelituju (je potřeba počkat, až se trochu rozjede zápletka a finále je naprostá lahoda).

 5. Komentáře by Martin Sust — 20.8.2012 @ 13.54

  No, mě bohužel seriálová SF tvorba posledních let povětšinou zklamala. Je prostě vidět, že se bojí přitvrdit nebo vyjít vstříc fanouškům a cílí to na co nejširší obecenstvo, což bohužel ve výsledku seriály rozmělní tak, že to není vhodné pro nikoho. Viz Terra Nova, která se ne a ne rozhodnout, jestli bude pro děti a mládež, nebo bude cool seriál, kde o boj a predátory nebude nouze. No a pak Battlestar, což by bylo něco naprosto úžasného nebýt dementní snahy z toho udělat pseudonáboženskou nudu.

 6. Komentáře by MaMs — 20.8.2012 @ 14.08

  To absolutně souhlasím! Ale jak už jsem kdysi říkal, nejsem moc na sci-fi, a i přesto jsem si Continuum užil a teď jsem stejně nadšený z Alphas. Ale objevují se skvosty – Flashforward, V, SG Universe, atd. Jen je jich hrozně málo.

 7. Komentáře by Cukýna — 20.8.2012 @ 14.15

  Mě seriál baví (ostatně jako celou mojí rodinu), ale nám se líbila i výše zmíněná Terra nova. Na Walking Dead se sice taky dívám, ale víc mě baví Falling skies. Normálně bych nenapsala, ale pak jsem si řekla, ať je tu aspoň jeden kladný ohlas:)
   

 8. Komentáře by Martin Sust — 20.8.2012 @ 14.18

  Jsem rád, že se ozvou i lidé s opačným názorem, on tady nikdo samozřejmě nemá patent na rozum a osobní vkus je mrška proradná, každému se prostě líbí něco jiného 🙂

 9. Komentáře by MaMs — 20.8.2012 @ 16.28

  Svatá pravda…

 10. Komentáře by Jana Dvořáčková — 21.8.2012 @ 11.51

  Dala jsem šanci první řadě, dál jsem se nedostala. První mi přišla hrozně utahaná, nudná a i když nápad zajímavý, nepovedlo se.
  Možná tomu dám druhou šanci za pár let.
  BSG mě bavila hodně, SGU skončil dřív, než se mohl rozjet. Jako by diváci chtěli SF seriál a když se začnou řešit věci, na které by měli mít alespoň minimum fantazie, začnou to sabotovat.
  Proto si ráda čtu.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.