FanCity 2012 ve všech časových rovinách (reportáž)
Letošní podzimní festival fantastiky FanCity propojil dvě nejlepší linie do jedné skutečně nabité, a v ní umožnil nahlédnout do překladatelských tajů, budoucnosti českých žánrových webzinů, minulosti vzducholodí i současnosti kosmických letů… a samozřejmě zdaleka nejen toho… FanCity jsem nakonec oproti plánu zúčastnit se od začátku téměř do konce navštívila pouze na den a půl, nepočítáme-li mou čtvrteční přítomnost jen na vlastní pořad, neboť kvůli nemoci jsem si ještě počátkem týdne nebyla jistá, zda budu vůbec schopná přednášet. Nebyla jsem zdaleka sama, kdo se potýkal s nachlazením; sychravé počasí zajistilo, že to bylo spíše pravidlem než výjimkou. Navzdory tomu nebyla na conu o zábavu nouze!
Jaroslav Kousal vysvětluje rázovou vlnu při překročení rychlosti zvuku…
Příjemné bylo, že se dvě dle mého názoru nejlepší linie – vědecko-technická a literární – sloučily do jedné. Pořady, které mne zajímaly, se tak až na výjimky z jiných linií nekryly. Na Festivalu fantazie by podobný krok byl při množství přednášek o vědě spíše na škodu, protože by omezil jejich prostor, ale na kratším, méně nabitém a trochu jinak zaměřeném FanCity to bylo jedno z mnoha plus. Pro mnohé návštěvníky byli tím největším kladem zřejmě zahraniční hosté – herci Alaina Huffmanová, Gary Graham a Gareth David-Lloyd a zpěvačka Marian Callová. V pátek jsem se prakticky nehnula z linie Fanzine. Po mém aktualizovaném pořadu o vzniku řeči měl Jaroslav „Archimedes“ Kousal poutavou přednášku o žhavých koncích kosmických letů – vstupu návratových kapslí, modulů, raketoplánů a pouzder zpět do atmosféry. O hypersonice toho sice ještě mnoho nevíme, ale o to zajímavější je snažit se hranici našich znalostí posouvat. Ještě dlouho jsme diskutovali o postupně vypustitelných balonech s ablativní vrstvičkou a dalších možnostech, jak návrat na Zemi usnadnit.
I přednáška Petra Tomka o vzducholodích byla zajímavá – jen škoda, že se o ní nedoslechla většina steampunkerů přítomných na conu. Propříště by si přednáška také zasloužila dvě hodiny času, aby se pořádně stihly i pasáže o ovládání vzducholodí a příhody z historie vzduchoplavectví. Petra následně vystřídal další Petr – překladatel Petr Kotrle, který se podělil především o zážitky z překládání série Čaroděj Zeměmoří a s nímž jsme mohli diskutovat o hranicích zásahu překladatele do autorova díla, překládání vlastních jmen a dalších stále aktuálních tématech. Odskočit si na hodinu z programu na večeři se ukázalo jako nesmírně nebezpečný podnik, neboť Tereza „Tess“ Kovanicová obcházela přátele s předmětem hromadného ničení. Na webu nalezená kniha byla tak špatná, až byla jistým zvráceným způsobem úžasná, a tak měl člověk co dělat, aby se nezadávil kraFFburgerem, když Tess ze svého nejnovějšího úlovku předčítala. Tess má na podobné nálezy díky návštěvám stránek pro fanfiction a amatérské povídky štěstí – nebo možná spíše smůlu? Doufejme ale, že více než pročítání špatných děl z internetu se bude věnovat vlastnímu psaní, které je naopak velmi dobré.
V šest hodin nastoupili Martin Šust, Jan Pechanec, Pavla Lžičařová a Martin Caha na besedu o budoucnosti hlavních českých SFFH webzinů – stránek časopisu XB-1, Sardenu, Fantasy Planet a MFantasy. Pořad byl nejen zábavný díky vzájemnému špičkování besedujících, ale i informačně zajímavý – pro čtenáře se chystají online komiksy, verze pro čtečky (kterou již má spuštěnou a plně funkční Sarden přes kindly.cz) a další novinky. Za sebe musím říct, že se na budoucnost všech probíraných webzinů těším! Páteční večer po českých webzinech nabídl ještě online besedu s americkým spisovatelem Davidem Weberem, který letos v létě osobně navštívil Festival fantazie. V sobotu hovořili Vlado Ríša s Františkou Vrbenskou v linii „To NEJ z FanCity“ o steampunku, jeho atributech a zajímavých dílech a publikum si zároveň mohlo zasoutěžit o novou steampunkovou antologii Mrtvý v parovodu, která vychází 5. listopadu. František Novotný v rámci linie Fanzine mluvil o svých bezmála třiceti letech psaní fantastiky a podělil se mimo jiné se zábavnými příhodami z psaní cyklu Valhala. Po jeho přednášce následovala beseda s redakcí Pevnosti, která byla bohužel nejméně podařenou součástí programu; nedostatek dotazů z publika způsobil dlouhé chvíle trapného ticha střídané spíše výplňovým hovorem, teprve ke konci se debata trochu rozproudila. Všichni přítomní jinak dokážou přednášet opravdu poutavě, ale tentokrát se zjevně spoléhali na posluchače a moc se jim to nepovedlo.
Ani tentokrát na festivalu nechyběly nejnovější hry.
Poslední pořad, kterého jsem se zúčastnila, byla beseda s mladými autory fantastiky – Janem „Johnakem“ Kotoučem, jehož nápad tato beseda byla, Mílou Lincem a mnou. Pořad výborně moderoval Boris Hokr a snad poprvé se mi stalo, že by hodina spisovatelské besedy utekla jako nic, aniž by nastala jakákoli chvilka ticha nebo prázdného tlachání z nedostatku témat. Zdálo se, že se výborně bavíme nejen my, ale i celé publikum, a na konci se málokomu chtělo odcházet. Ale co naplat, přetahovat se nesmí. Příště se snad podaří dohodnout dvouhodinovou besedu – alespoň pokud ji bude moci opět moderovat Boris. Jak už je zvykem, ještě několikrát jsem se na odchodu zasekla rozhovory s dalšími návštěvníky festivalu, a tak jsem domů vyrazila až bezmála dvě hodiny po konci besedy. Nachlazení se za necelé dva dny conu mírně zhoršilo, ale FanCity za to stálo – jak díky pořadům, tak díky setkávání s lidmi; byl to veskrze podařený con.
Autorem doprovodných fotografií je Petr Tomek.