Fantastické seriály: PENNY DREADFUL
Zajímalo vás někdy, jak by vypadal příběh, kde by někdo spojil oblíbené postavy z významných děl 19. století a vložil je do kulis temného viktoriánského Londýna s celým svým leskem a bídou? A co teprve kdyby někdo dokázal oprášit a využít všechna otřepaná žánrová klišé tak, aby znovu dokázala zaujmout? Tvůrci seriálu Penny Dreadful udělali nejen to, ale navíc vše zrenovovali do uceleného tajuplného příběhu plného napětí a akce. Zajímavý a poměrně ojedinělý počin, jehož pilot vypustila televize Showtime dne 28. dubna 2014, v sobě skloubil oblíbené hororové prvky a inspiroval se jak u gotických románů, tak i u levné četby, podle které dostal svůj název. Vyznačuje se ponurou atmosférou viktoriánského velkoměsta, kde se odehrávají příběhy plné zločinu, strašidelná dobrodružství i okultní podivnosti. Zkušení režiséři i hvězdné herecké obsazení slibují nadstandardní zážitek.
Stopy hrůzy vedou Londýnem
Britsko-irsko-americký hororový seriál v sobě mísí prvky thrilleru i drama a navíc je hustě protkán fantaskními prvky. Název odkazuje na tzv. šestákové romány, tedy typ levné sešitové publikace, která má kořeny v první polovině 19. století. Většinou šlo o hororově zaměřené příběhy určené především dospívajícím a dospělým pánům z dělnických tříd, kteří se rádi pobavili u často plytkého, nijak obsahově náročného čtiva (přizpůsobeného cílové skupině) s velkým podílem stříkající krve, napětí a nadpřirozena. Ačkoli byly tyto publikace lepší společností odsouzené jako brak, těšily se značné oblibě. Svou roli v tom hrála i cena, díky níž byly přístupné i chudším vrstvám obyvatel. Seriál přebral slavné postavy z různých typů literatury 19. století, propojil je vlastním příběhem do jednoho velkého crossoveru. Není tedy ničím zvláštním, že se setkáváme s Dorianem Grayem od Oscara Wilda, postavami ze Stokerova Draculy např. Minou Harker či Abrahamem Van Helsingem a chybět nemůže ani Victor Frankenstein a jeho monstrum z románu Mary Shelleyové. Mimo to je v seriálu nespočet narážek na další knižní postavy a události té doby.
Éra viktoriánského Londýna je sama o sobě lákavá a zajímavá a není divu, že mnoho fanoušků očekávalo, co vše jim John David Logan, duchovní otec celého seriálu a zároveň i autor jeho scénáře, nabídne. Jeho jméno si můžete spojit s prací na scénářích k hned několika velkofilmům jako Gladiátor, Poslední samuraj nebo Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street. Pod jeho taktovkou vznikl také scénář k Letci, Rangovi, Hugovi a jeho velkém objevu a v neposlední řadě k bondovce Skyfall, na níž spolupracoval zároveň s režisérem Samem Mendesem, který Penny Dreadful produkuje. Na režisérskou stoličku první série usedli mimo jiné např. J. A. Bayon (horor Sirotčinec, Nic nás nerozdělí), Dearbhla Walshová (známá hlavně prací na seriálech EastEnders, Shameless, Little Dorrit, The Tudors a Borgia) či James Hawes (podepsaný pod epizodami kultovního sci-fi Doctor Who a seriály Merlin, Mad Dogs a The Mill). S tak kvalitním týmem pochopitelně očekáváte hodně, přinejmenším, že zhlédnete něco skvostného, co se vám zapíše do paměti. Zda však budou očekávání naplněna, záleží jen a jen na vás a vašem vkusu.
Frankenstein, upíři a řada brutálních vražd
První díl nás seznámí se Sirem Malcolmem Murrayem, který se vydává do Londýna hledat svou ztracenou dceru Minu, kterou unesla jakási upírská mocnost. Doprovod mu dělá tajemná kráska Vanessa Ivesová, která v sobě skrývá nemalé nadpřirozené schopnosti zrovna jako ďábelskou posedlost. Tato záhadná dvojice sečtělého cestovatele a média si najme na špinavou práci amerického pistolníka Ethana Chandlera, který utíká před temnou minulostí a vydělává si na živobytí provozováním divadelní střelecké show. Jejich první společná noc nás zavede přímo do nehostinných míst londýnského podsvětí, kde je čekají nadlidsky silní upíři. Záhy po konfliktu se setkávají také s mladým doktorem Frankensteinem, který se nakonec rovněž nechá najmout do jejich služeb jakožto chirurg, doktor a vůbec inteligentní podpora týmu.
Ústřední příběh o hledání ztracené dcery se dále rozjíždí do mnoha vedlejších linek, kde se dozvídáme něco o motivacích postav a jejich vztazích. Dostáváme exkurzi do života Vanessy trpící výčitkami kvůli Mině, které kdysi svedla snoubence, i o posedlosti ďáblem, která ji přináší neskonalé utrpení. Setkáváme se také s Frankensteinovým monstrem snažícím se najít svého stvořitele, jenž se zděsil svého výtvoru a opustil jej. Naskýtá se nám tak možnost sledovat společnost z pohledu vyděděné zrůdy, jež se snaží najít své místo ve světě. V souvislosti s tím vidíme zničeného vědce, který se neumí vypořádat s vlastní chybou a zároveň mu je tvora líto. Do toho se nám připlétá zhýralý Dorian Gray hledající nová potěšení. Pozadu nezůstává ani Ethan, po kterém jdou lovci lidí z rodné Ameriky, jen aby ho přivedli zpátky. A nad tím vším visí podivné případy brutálních vražd, u nichž si ani policie neví rady.
Psychologický aspekt seriálu je skutečně promyšlený a jsou to právě charismatické postavy, které celou sérii táhnou. Každý z aktérů má svou vlastní motivaci stejně jako temný příběh v pozadí, jež je nám postupně odkrýváno. Herecké obsazení je hvězdné a dobře zvolené. Timothy Dalton i Josh Hartnett odvádějí skvělé výkony a jejich přítomnost jistě potěší dámské publikum. Přesto spíše sekundují Evě Greenové, která je patrně nejvýraznější herečkou seriálu, v němž se důstojně vypořádala s nevyrovnaným psychickým rozpoložením Vanessy. Ovšem ani v menších rolích nezůstávají pozadu herci jako Harry Treadaway v roli Frankensteina s jeho hledáním nesmrtelnosti a morálními dilematy či Billie Piperová, která se nám představí coby prostitutka trpící tuberkulózou.
Dokonalá řemeslná práce?
Nesporným kladem je lehce rozeznatelná péče, s níž byl seriál natočen. Vynikající kulisy, kostýmy i kamera vás okamžitě vtáhnou do temně líbivého vizuálu, jenž dokresluje hudba, za kterou byl Abel Korzeniowski oceněn cenou BAFTA. Tvůrcům se musí nechat, že spolupracují s rozmanitými odborníky, a tak divák není zaplaven fatálním množstvím historických chyb, přestože o některých drobnostech by se dalo v odborné rovině polemizovat, přece jen je seriál spíše dobovou inspirací. Atmosféra je hutná a působivá, seriálu vtiskla nezapomenutelný jedinečný rys a zároveň ho výrazně odlišila od současné produkce, ačkoli pro některé může být mínusem, že je zde na atmosféru mnohdy brán větší zřetel než na samotný děj.
Tempo příběhu je poměrně pomalé a tvůrci leckdy přetáhli únosný limit pro udržení divákovy pozornosti. Největším nešvarem bohužel zůstává scénář a nedomyšlenost některých zápletek, které se v další řadě už neobjevují a zůstávají slepými uličkami první série. S čísly epizod navíc stoupá počet nelogičností a zbytečné vaty, kterými doslova vyvrcholil konec druhé série. Samotná ústřední linka je u obou sérií poměrně slabá a málo nosná, takže je záhy odsunuta do pozadí a většina diváků bude raději prožívat soukromá dramata postav. Zdali měl být příběh tak chabý, aby připomínal šestákové romány ze svého názvu, mi bohužel není známo.
Penny Dreadful je opravdu zajímavým seriálovým počinem, mnohým připomene komiksovou Ligu výjimečných, přesto přináší množství inovativních pohledů na zpracování klasických témat 19. století. Pokud se přenesete přes pomalé tempo a postupné vykreslování charakterů postav i atmosféry a nelpíte na promyšleném příběhu, určitě si vychutnáte řemeslně kvalitně zvládnutý vizuál pochmurného londýnského dobrodružství se štědrou porcí okultismu, násilí, akce a sem tam i nějakých těch dobových erotických pikantností. Pokud ne, pravděpodobně si někdy kolem čtvrtého dílu rychle pustíte si něco jiného. V současnosti můžete zhlédnout první dvě série (třetí je plánovaná na rok 2016), které si získaly pozitivní ohlasy u kritiky i fanoušků po celém světě, a přestože se najdou věci, jež se jim bezesporu dají vytknout, stojí za to dát seriálu šanci. Podobných počinů věru mnoho nenajdete.
Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko
18×55 minut
Režie: Juan Antonio Bayona, Coky Giedroyc, James Hawes…
Scénář: John Logan
Související odkazy:
Fantastické seriály: MR. ROBOT
2 402 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Súhlasím s tým, že seriál je hlavne o atmosfére. Inak je to dosť guláš, ale pozerateľný.