Ocenění

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2017 – část II.

Autor | Aktuality | Pondělí 26 února 2018 17.30

Pokud jste v první části našeho výběru krátkých snímků minulého roku zaznamenali zvýšený počet hororů, a přitom tento žánr zrovna nevyhledáváte, ať už je zpracován jakkoli, pak na tu správnou notu možná zahraje následující nabídka. Slovy Davida Armsbyho, jehož snímek je v této nabídce zaslouženě hned na prvním místě, jsou krátké filmy příležitostí k navození určitého pocitu a k zamyšlení nad zajímavým tématem, ale zbytek včetně odpovědí na představené otázky už nechávají na divákovi. Často ho opouští zadumaného nad otevřeným koncem. Snad se něco takového podaří alespoň jednomu z následující pětice filmů. A ještě než se zeptáte, odpověď zní ano, tohle je přesně ten typ článku, který čeká na vaše reakce v komentářích.

curve-film

Redone

Jen v loňském roce David James Armsby umístil na svůj Youtube kanál Dead Sound pět animovaných filmů a vybrat jen jeden z nich bylo vskutku těžké rozhodování. Nakonec tomuto tvůrci, jenž čerpá nemalou část inspirace ze světa videoher, budeme někdy v budoucnu věnovat samostatný článek. Prozatím přijměte pozvánku do budoucnosti, v níž malý robotický tvor zkoumá, co se to se světem vlastně stalo…

2036: Nexus Dawn

S velkou virální kampaní přišel Ridley Scott poprvé u Promethea, kdy bylo na internet vyvěšeno několik videí, jež měly diváky nalákat na prequel vetřelčí ságy. Stejnou strategii uplatnil slavný režisér i v případě filmu Vetřelec: Covenant a Blade Runner 2049, u něhož zastával pozici výkonného producenta. 2036: Nexus Dawn je prostředním z trojice krátkých filmů (další jsou Black Out 2022 a 2048: Nowhere to Run), jež se věnují významným milníkům vedoucím k událostem roku 2049.

Panacée

Možná si ještě vzpomenete na krátký film Scavengers, který se v tomto výběru objevil minulý rok. Absolventský film Julese Boulaina-Adenise Panacée je Scavengers po výtvarné a příběhové stránce velice podobný. Dvojice průzkumnic se ocitne na dosud neprobádané planetě, zcela odkázaná sama na sebe a nyní se snaží poznat svět, jenž se má stát alespoň na nějaký čas jejich domovem. Jen doplním, že „panacée“ znamená v překladu „všelék“.

Curve

Australský film Curve měl v loňském roce českou premiéru na Festivalu krátkých filmů Praha pod názvem Šikmá plocha. Dívka nad propastí bojuje o svůj život, přičemž tam dole na ní čeká možná i něco horšího než smrt. Jednoduchému tématu bylo dopřáno stejně jednoduché a čisté provedení.

H. B.

Jako odlehčení na závěr jsem vybral krátký film francouzského režiséra Gaspara Palacia, který se chopil výzvy natočit snímek nepřesahující stopáží hranici jedné minuty a nechat prověřit jeho kvality v soutěžích orientovaných právě na tento typ filmů. Pro nás je důležité, že nabízí téma blížícího se konce světa a s tím spojenou otázku, jak se v takový okamžik lidé zachovají.

Související odkazy:

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2016 – část I.

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2016 – část II.

10x fantastika v krátkém filmu za rok 2017 – část I.

1 871 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.