Ocenění

Fantasy na malířském plátně: Svetlin Velinov

Autor | Aktuality | Středa 5 února 2014 8.35

Svetlin Velinov je bulharským ilustrátorem a poměrně známou osobností mezi výtvarníky zaměřenými na karetní hry. V červnu loňského roku pronikl na seznam tvůrců nominovaných na Chesley Award za nejlepší herní ilustraci. Zastoupení v této kategorii většinou dobře dokládá rozložení sil na trhu. Po dvou nominacích tu měla klasická karetní hra Magic: The Gathering, po dvou digitální Legend of the Cryptids, určená pro mobily a tablety, a finální pětku doplňoval Pathfinder z vydavatelství Paizo. Zápolení nakonec vyhrál David Palumbo Ereshkigal, ale s ohledem na Velinova je zajímavější, jak dobře má rozehrané svoje vlastní karty. Pracuje totiž pro obě nejčastěji oceňované značky.

Velinov se sice dostal na Národní akademii výtvarných umění, ale záhy ji opustil, aby mohl přestoupit na studium animace na soukromé Nové bulharské univerzitě v Sofii. I když šlo jistě o těžké rozhodnutí, nakonec se mu vyplatilo. Akademická atmosféra pro něj nebyla to pravé a na nové škole mohl rozvíjet zájem o digitální média i o podřadné komiksy. Získal tu i potřebné praktické znalosti, takže se mohl snadno uplatnit v prestižní reklamní společnosti na pozici designéra. V průběhu této tříleté zkušenosti si vyjasnil, kterým směrem by se chtěl ubírat dál – k fantasy. Příležitost vyzkoušet, jak se mu bude dařit v dynamických vodách herního průmyslu, dostal u titulu pro PlayStation jménem Death Jr. II, pro který navrhoval prostředí. Požadavky nového oboru, tj. dodržování termínů a zároveň touhu se neustále zlepšovat, si úspěšně osvojil, a tak jen o několik let později už pracoval na velkých projektech typu World of Warcraft nebo Warhammer 40 000. Kromě toho, že nárazově ilustruje obálky knih (naposledy román Dana Wellse The Warcaster Chronicles: The Butcher of Khardov), věnuje se dnes především právě karetním hrám, ať už jde o rapidně expandující Legend of the Cryptids od Applibotu, nebo o nepřekonatelný Magic: The Gathering od Wizards of the Coast. V pátek 7. února oficiálně vychází nová sada MTG nazvaná Born of the Gods, na níž se Velinov také podílel.

Nesmíme zapomenout ani na výtvarníkovu celoživotní lásku – komiks. Na rozdíl od mnoha podobně naladěných výtvarníků není znalcem amerických superhrdinů a ani ho nijak výrazně neovlivnily největší kreslířské osobnosti žánru. Jeho pojetí komiksů, obálek nebo karet vychází především z bulharského a ruského klasického výtvarného umění. Od doby studií se pohyboval na scéně domácího undergroundového komiksu, než získal na svoji stranu i zaměstnavatele větší a zahraniční, především v letech 2007 a 2008, kdy se podílel na titulech Radical Studios (Hercules, Caliber), Boom Studios! (Warhammer 40 000) či Top Cow Production (The Art of Darkness, Witchblade). Přes celosvětový úspěch stále žije ve Varně, ovšem málokdy si nechá ujít možnost setkat se s fanoušky. Cestuje po celém světě a prezentuje tak svoji práci i projekty, na kterých se podílí. Nebude tedy chybět ani na nejbližším setkání Magic: The Gathering, které se odehraje příští měsíc v Pekingu.

931 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 5.2.2014 @ 9.38

    koukám křídla hlavní námět.jinak parádní

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.