Ocenění

Fantazie ve třetím rozměru: Tim Bruckner

Autor | Aktuality | Středa 2 dubna 2014 8.30

S nápadem na klučičí obdobu dívčích panenek přišla firma Hasbro v šedesátých letech, když představila vojáka G. I. Joe. Netrvalo to dlouho a sběratelské a akční figurky se staly nedílnou součástí každého úspěšného marketingu, ať jde o filmy, seriály, komiksy nebo počítačové hry. Výtvarník a sochař Tim Bruckner patří v tomto oboru mezi absolutní špičku a inspirují se u něj i neméně známí kolegové. Do světa figurek přinesl řadu inovačních prvků, neboť se vždy snažil posunout hranice toho, co ještě jde, o kousek dál. Celý život si klade výzvy a zcela záměrně vymýšlí takové návrhy, kterými zažene sám sebe do kouta. S jejich řešením se pak morduje, dokud nepřijde na trik, jak je realizovat.

Realizace Frazettova obrazu ke knize E. R. Burroughse.

Sběratelské figurky nejsou samozřejmě čistě uměleckou záležitostí, přesto pro ně platí stejná pravidla jako pro jakékoli jiné řemeslo, tedy učit se od těch nejlepších. Bruckner sám nedá dopustit na velké sochaře minulosti, především Michelangela: Jestli se zaseknete s nějakým problémem, pak je tu velká šance, že jej už vyřešil někdo před čtyřmi stoletími. V osmnácti byl tak pohlcený odkazem renesančních mistrů, že vyráběl repliky dobových artefaktů. Jednoho dne ukázal svoje pokusy sousedovi, který vlastnil prodejnu se šperky. Ten mu hned nabídl práci. Následující dva roky tak strávil Bruckner v klenotnické dílně, což byla skvělá praktická škola. Naučil se pracovat s materiálem a hlavně pochopil, jakým způsobem má komerční umění sloužit svému účelu.

Jeho ambice ale přestalo toto zaměstnání brzy uspokojovat a zkoušel se uživit i jinak. V tomto období dokonce ilustroval přebaly hudebních alb, ovšem zásadním krokem byla spolupráce na filmu Joe Panther z roku 1976, pro kterou potřebovali repliku aligátora. Obdobnou loutku pak vytvořil i pro slavný horor Aligátor z roku 1980 o přerostlém zvířeti ve stokách Chicaga. Odtud byl jen krok ke spolupráci s firmami, které vyráběly hračky a figurky: Toy Biz, Mattel, Hasbro, Warner Bros. a především DC Direct, kde strávil celých dvanáct let. Bruckner byl tak vytížený, že jeden čas pracoval pro 11 klientů zároveň a den a noc se mu slily do jednoho nekonečného maratonu. Znamená to, že navrhl a vyrobil stovky sošek. Obzvlášť pyšný je na sérii DC Dynamics, která obsahovala známé komiksové postavy (Green Lantern, Superman, Batman, Joker, Wonder Woman). Při její výrobě dostal hodně volnou ruku, takže se mohl pokusit o něco originálního – o vyřešení problému, jak modelovat něco, co je v pohybu a nemá pevnou strukturu, například vodu nebo kouř. Ostatně jak vzniká soška z této unikátní série se můžete podívat i sami.

Bruckner ale není jen skvělý výtvarník. Spolu s dalšími kolegy se jednoho dne sešli a řekli si, že by nebylo od věci vydat knihu o sochařství, která by zasvětila jakéhokoli zájemce do tajemství výroby figurek. Vznikla publikace Pop Sculpture a protože podobný titul na trhu chyběl, stal se doslova oborovou biblí. Nedávno autor ohlásil odchod do důchodu. Po 44 letech tak opustil komerční sféru, nejen kvůli věku, ale i proto, že mu nevyhovoval současný stav v produkci figurek, který je příliš konzervativní a přinášel mu málo zajímavých zakázek. Pořád si ale nedá pokoj a pouští se do soukromých projektů. Pokud někdy skončí s tvůrčí prací, pak to bude až v okamžiku, který charakterizoval takto: Ten den, kdy se člověk podívá na sochu, kterou vymodeloval, a nemůže najít nic, co měl nebo mohl udělat lépe, by měl přestat tvořit.

1 013 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Kim — 2.4.2014 @ 8.43

    Luxus

  2. Komentáře by BeeSee — 2.4.2014 @ 11.23

    Výborné a skvělé neotřelé téma!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.