Ocenění

Fénixcon 2011: Zrození ve všech svých podobách

Autor | Aktuality | Středa 7 prosince 2011 8.45

Letošní Fénixcon, konající se klasicky první prosincový víkend v brněnském hotelu Slovan, měl jako své hlavní téma zrození. Zrození magie, zrození člověka, zrození mimozemšťana – ale i fandomu, XB-1, pravěké techniky či Star Treku. Toho všeho se týkaly přednášky, navzdory jedinému ústřednímu motivu velmi různorodé. Nejen díky nim, ale zejména díky samotným přítomným návštěvníkům, tak opět vznikl zajímavý a kvalitní con. Složení hostů programu bylo skutečně vybrané – Františka Vrbenská, Honza „Praotec Trekkie“ Pavlík, Zdeněk Rampas, Jiřina Vorlová, Ondrej Herec, Vlado Ríša, František Novotný, Edita Dufková a další zkušení přednášející z conů. Jednoduše známá tvář, kam se člověk podíval…

V pátek večer jsem program víceméně vynechala, viděla jsem z něj pouze polovinu pěkné přednášky Franty Novotného o mořeplavbách a historii lodí, a zbylý čas jsem strávila zejména ve společnosti dalších účastníků v restauraci hotelu Slovan. Je škoda, že pro nekuřáky, kteří špatně snášejí zakouřený vzduch, je prakticky nemožné se socializovat jinde než v restaurantu; v sálech probíhá program a chodby jsou všechny kuřácké (a přítomní kuřáci toho hojně využívají). Bohužel, pokud je Slovan pro organizátory nejpříznivějším řešením, na tomhle se asi v příštích letech nic nezmění. Hotel se těžko stane nekuřáckým po dobu pořádání conu, stejně tak tam těžko může vzniknout čajovna, která je jinak pro mnoho návštěvníků včetně mne hlavním setkávacím místem na conech.

Veledůležitá a veletajná JFK porada. Odvážný fotograf nahlížením riskoval život!

„Půlnoční překvapení“, klasické zpestření konce pátečního programu, se letos ukázalo jako zajímavá ukázka bondage, předvedená dvěma účastníky conu za pomoci sporého zaječího kostýmku, trámu, množství provazů a svíček s kapajícím voskem. Druhý den conu jsem si na conové poměry trochu přivstala na přednášku Františky Vrbenské o genezi mimozemšťana. Přednáška byla poutavá a plná zajímavých postřehů a Františka v ní prošla obrovské množství zajímavých mimozemšťanů z literatury i filmu. Jen byla trochu škoda, že čas vypršel právě ve chvíli, kdy začala od přehledu zajímavostí zacházet ještě do větší hloubky, ke kořenům jednotlivých typů příběhů a bytostí.

Fénixcon pro mě nicméně nepatří mezi cony, kam bych jezdila převážně kvůli programu. Loni jsem na něj jela kvůli vyhlášení soutěže Ikaros, letos především kvůli sérii JFK, jejíž nejnovější autorka Lucia Droppová byla na conu po slavnostním vyhlašování výsledků soutěží (jmenujme například Daidala, literární soutěž časopisu XB-1) oficiálně představena. Sobotní odpoledne jsem tak strávila převážně ve znamení zrození nových dílů JFK; v hotelové restauraci proběhla velmi zajímavá porada k pokračování série, kde jsem se setkala s již ostřílenými autory série i dalšími nováčky. Výsledky této práce jsou zatím tajné, ale příznivci série rozhodně mají na co se těšit – nikdo totiž hrdiny moc šetřit nebude, spíše naopak, a nebezpečí pro celé univerzum bude stále přibývat…

Edita Dufková se na své „pravěké“ přednášce pořádně odvázala.

Odpoledne se ale udál i druhý křest antologie Jinosvěty a představení novinky Cynické fantazie. Ondrej Herec byl při té příležitosti obdarován koláží od Darth Ziry, kde byli vyobrazeni autoři z Jinosvětů i předcházejících sbírek, k nimž právě Ondrej psal zajímavé úvody. A doufejme, že ještě napíše!

Přiznám, že jsem Fénixcon brala trochu pracovně, a tak jsem na conu jsem stihla probrat nový román, menší připravovaný projekt a povídku – ale kromě profesních záležitostí i nepřeberné množství jiných témat od skotské whisky po britské seriály. A než se člověk nadál, byly tu už téměř brzké ranní hodiny nedělní a pro ty, kteří chtěli v rozumnou dobu odjet, nastal čas se jít alespoň trochu vyspat. Po dni stráveném setkáváním se s mnoha dlouho neviděnými známými, navazováním nových přátelství, řešením profesních záležitostí a zábavou v restauraci, na přednášce i večerní slavnosti už koneckonců málokdo vydrží příliš dlouho vzhůru. Letošní Fénixcon se z mého pohledu velmi vydařil, neboť neustále bylo s kým se setkávat, co nového zjišťovat, jaké nápady testovat a co vymýšlet. Budu se těšit na příští ročník – byť jen s malou nadějí, že  se změní kuřácké prostředí conu.

Leonard Medek na Fénixconu po komornějším křtu v Marpeku pokřtil třetího Dobrodruha.

Autorem fotografií je Jaroslav Houdek.

 

1 094 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.