Ocenění

Festival otrlého diváka 2012

Autor | Aktuality | Úterý 31 ledna 2012 9.05

V polovině února se odehraje v pražském kině Aero už osmý ročník filmového Festivalu otrlého diváka, který se věnuje bizarním, kultovním, nezávislým a béčkovým (céčkovým…) snímkům. Letošní nabídka možná kromě tradičních návštěvníků přiláká i nějaké sportovce, nejlépe celé sportovní kluby, neboť je věnována tělocviku, pohybu a prospěšným tělesným aktivitám vůbec. Festivaloví organizátoři se snaží programově mapovat snímky a režiséry, kteří jsou u nás nepříliš známí nebo kteří upadli v (ne)zasloužené zapomnění. A zdaleka již nejde jen o samotné filmy, ale tradičně k nim probíhají přednášky, besedy, performance. Také letos si tu své místo našlo několik snímků z fantastického a hororového žánru, rychlostí blesku se na některé podívejme.

Aktuální program je už zveřejněn na http://www.otrlydivak.cz.

Už startovací valentýnská Zvrhlá biologie má dost svérázné téma – odhalí podobu lásky mezi lidmi s více než nestandardním biologickým vybavením. Ztracený kostlivec z Jeskyně rozkladu uctívá staré, latexově trikové sci-fi z padesátých let minulého století a jejich klišé. Třaslavec v hlavní roli s Vincentem Pricem od Williama Castla zprostředkoval už v době uvedení do kin divákům zážitek přesahující běžné filmové promítání. Režisér se proslavil svými poťouchlými nápady, které něco z vymyšleného příběhu propojily s realitou, hrou s diváky. Třeba u snímku Macabre je nechával podepisovat pojišťovací smlouvu pro případ, že by v průběhu představení zemřeli strachy, a v prostorách kina měl pro všechny případy zdravotnický personál. Návštěvníci festivalu se tudíž můžou těšit (anebo obávat), zda jim pořadatelé zpříjemní zážitek nějakým podobným kouskem. Slasher filmy, neboli vyvražďovačky, zastupuje nejen slavný Re-animátor nebo šílenost z fitness centra Vražedný aerobic, ale třeba i první izraelský hororový snímek Vzteklina. Svoji premiéru si tu odbude český film 50°10’53.468″N, 16°33’12.266″E, který rozšíří poměrně nepočetnou skupinu domácích děl a dílek, které se do hororové škatulky dají zařadit.

Ještě nevíte, jestli je festival určený zrovna pro vás? Nechte si podstatu otrlého diváka vysvětlit v upoutávce z loňského ročníku:

1 302 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.