Ocenění

Noc hrůzy je povedený remake, no fakt!

Autor | Aktuality | Pondělí 19 prosince 2011 9.00

Napadlo vás někdy, co byste dělali, kdyby se do domu vedle vás nastěhoval čtyři sta let starý upír a začal postupně vysávat vaše vrstevníky? Inu, asi ano, pokud jste tedy viděli hororovou komedii Noc hrůzy z roku 1985, ve které se teenager Charley, společně s hercem a televizním moderátorem Peterem Vincentem, musel vypořádat s podobným problémem. Po bezmála třiceti letech jsme se dočkali remaku, za kterým stojí mimo jiných i režisér a scénárista původního filmu, což se znatelně podepsalo na kvalitě snímku. Samozřejmě jen v dobrém slova smyslu. Tom Holland si je zdá se dobře vědom toho, jak by měla vypadat moderní upířina a ne, rozhodně v jeho očích nejde o variaci na třpytící se rádoby vampíry ze Stmívání. Krvesaj Jerry, jakkoliv hrozné je to jméno pro upíra, je naštěstí úplně jiná liga.

A jinou ligou jsou vlastně všichni zúčastnění i oproti originálu. Hlavní hrdina Charley je „vyléčený“ nerd, jenž randí s pěknou holkou a plně ignoruje svého kdysi nejlepšího kamaráda Eda, Peter Vincent je tu o dvacet let mladší, samozvaný odborník na temnou magii, okultismus a kdoví co ještě, vystupující na jevišti v Las Vegas… Snad jen Charleyho matka a výše zmíněný Jerry si zanechávají jisté charakterové vlastnosti. Dokonce i tempo vyprávění a směr ubírání příběhu doznaly značných změn. Odkazy na první film jsou povinností, ale veskrze vzato se celkové vyznění dost mění. Nejdůležitější ani tak není fakt, že nová Noc hrůzy je dějově znatelně nabytější a mnohem lépe odsýpá, ale zároveň je atmosféričtější, temnější, akčnější a více tíhne k hororu. Vtipné hlášky zde sice padají (nejvíce v závěru) a humorné situace také nejsou výjimkou, ale poměr hororu a komedie je asi 85:15. Nutno podotknout, poměrně dobrý tah.

Tím ostatně bylo i obsazení. Anton Yelchin hraje klasicky dobře, Tonny Collette jakožto jeho matka, je sázka na jistotu, ale největší pozornost na sebe bez debat strhává excelentní Colin Farrell, v roli upíra Jerryho. No a nakonec ani David Tennant, známý ze seriálu Pán času (2005), alias Peter Vincent, není špatný. Právě naopak. Zamrzí jen někdy možná až příliš zbytečné používání digitálních triků, jež, přestože jsou ucházející, z nějakého důvodu hodně ruší. Ale to je koneckonců jen malá vada na kráse. Osazenstvo Hollywoodu ať se učí, takhle má vypadat pořádný remake!

Fright Night USA, 2011, 106 min

Režie: Craig Gillespie, hrají: Anton Yelchin, Colin Farrell, Toni Collette a další.

 

946 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.