Ocenění

Fantazie ve třetím rozměru: Four Horsemen

Autor | Aktuality | Úterý 12 srpna 2014 8.15

O téhle skupině jsme se už zmínili v minulém článku, jenž byl věnován Toddu McFarlanemu. V devadesátých letech u něj pracovali skvělí výtvarníci, některým však začala být práce pod jeho jménem málo a rozhodli se vydat vlastní cestou. Čtyřka ve složení Jim Preziosi, Eric Treadaway, H. Eric Mayse a Christopher Dahlberg odešla společně v roce 1999, když už měli vymyšlený plán, jak získat prověřeného obchodního partnera. Zaměřili se na oživení značky Masters of the Universe od společnosti Mattel. Podobu konkrétní realizace nadhodili na schůzce s jejími zástupci a přesvědčivě je získali na svou stranu. Nové studio Four Horsemen pak vrátilo do hry svět He-Mana i další pozapomenuté hrdiny.

Pro každého ze čtveřice byla práce u Todda McFarlaneho přelomovým obdobím. Preziosi předtím navrhoval hračky pro děti a Dahlberg měl za sebou drobné zakázky pro firmu ToyBiz, zatímco Mayse a Treadaway byli naprostými nováčky, když se u McFarlaneho objevili. Za roky, které u něj strávili, zjistila tato skupina dvě věci. Za prvé, že spolu velice dobře vycházejí, a za druhé, že se jim nelíbí, kam se začala McFarlaneho firma koncem devadesátých let ubírat. Zatímco oni chtěli navrhovat hlavně akční figurky, majitel se rozhodl orientovat na sběratelské sošky (tak alespoň zní oficiální vysvětlení jejich odchodu od této světoznámé firmy). Vrhli se na Masters of the Universe (MOTU), které čekala nová interpretace jejich klasické podoby, jakási reinkarnace spočívající v kombinaci toho nejlepšího z minulých zpracování a trendů, jež v současnosti vládnou oblasti sběratelství a fantastiky. Obrovským plusem samozřejmě bylo, že na MOTU alespoň část z nich vyrůstala, že znají tento svět skrz naskrz a dokáží si pohrát i s detaily, kterých si všimne jen skutečný znalec He-Mana, Skeletora a dějových zápletek mezi touto ústřední dvojicí. První kousky z kolekce předvedli na Comic Conu v roce 2001 a podle ohlasů návštěvníků nešlo o žádný zázračný úspěch. Reakce byly spíš vlažné, na novou podobu klasických postav si i fanoušci museli zvyknout. Dnes je to ale nejobsáhlejší řada figurek, které vyrábějí a na kterých už patnáct let stojí základ jejich spolupráce s firmou Mattel.

He-Man a jeho fantasy svět s odlehčenou atmosférou oslovuje spíše užší skupinu sběratelů. I proto Four Horsemen vedle MOTU produkují další řady figurek, včetně těch k filmovým zpracováním Supermana, Batmana či Harryho Pottera. Vedle Mattela pak pracují pro DC Comics (linie DC Universe Classics), pro společnost NECA a od roku 2010 se také věnují licencovaným řadám. Obnovili například kolekci ze šedesátých let The Outer Space Men, jejímž původním autorem byl Mel Birnkrant. Retro nádech dobové science fiction znovu oslovil sběratele a způsobil na scéně menší rozruch. Four Horsemen pomalu přidávají další postavy, kterých vyšlo už ke dvaceti. Podobně přistoupili i k Power Lords od firmy Revell a třicet let starou původní řadu oživili v nové edici v loňském roce. Že jim nápady nedocházejí, dokázali v roce 2005, kdy představili první ze série vlastních figurek. Začali se Seventh Kingdom, pokračovali s Magma CORPS a nejvíc práce prozatím vložili do řady s názvem Gothitropolis, kterou také ve velkém prezentovali na posledním Comic Conu. Navázat by měla Symbiotech poté, co si vysloužila zajímavý ohlas na stránkách fanoušků Four Horsemen, a podle letošních zpráv chystají velkou novou řadu Mythic Legions.

Studio ukázkově předvádí, jak má vypadat spolupráce se sběrateli. Pod názvem Fan Ex probíhal projekt, prostřednictvím kterého mohli lidé hlasovat, co z nápadů a návrhů čtyřky autorů by chtěli vidět dotažené do konečného produktu (dnes tento systém nahradily kampaně na Kickstarteru). Také se mohou stát členy některého fanouškovského klubu, což je zvýhodňuje před širokou veřejností (např. zbytky původních zásob Power Lords nabízené prostřednictvím online obchodu v červenci se rozprodávaly prvních osmačtyřicet hodin jenom členům fanouškovské základny). Složení studia se obměnilo, když v roce 2012 odešel Dahlberg a rozšířilo se o další zaměstnance (Shane Dittsworth, Sherri Lynn Cooková a Owen Oertling). Jádro společnosti však zůstává pořád stejné a udržuje si hravý a zábavný přístup ke svým figurkám. Nadšení, se kterým se chystají na každý nový projekt, je nakažlivé a společně s kvalitním zpracováním udržuje Four Horsemen v pozici jedné z nejoblíbenějších firem v oboru.

967 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 12.8.2014 @ 8.42

    jééé He-Man toho jsem naposled viděl před 24 roky na polácích.Hezká vzpomínka.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.