Ocenění

Když zkřížíte Sherlocka Holmese a agenta CI5… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 26 ledna 2017 18.35

Kdyby se mohl Sir Arthur Conan Doyle setkat s Julesem Vernem a Quentinem Tarantinem, možná by společně vymysleli hrdinu brilantního v akci i v analytickém myšlení. Jeho případy by byly prosycené atmosférou globalizovaného velkoměsta a dekadence a zároveň by vzdávaly hold pokroku. Protože to ale není možné, musel se toho chopit Bryan Talbot. Stvořil inspektora Archieho LeBrocka, mimochodem jezevce, a poslal jej do Grandville, Paříže, jež je pukajícím pupkem světa. Přestože hrdinové jsou představitelé zvířecí říše, komiks zdaleka není určený dětem. Dospělí ocení například karikované narážky na symboly Francouzské revoluce, Muchovy plakáty nebo zobrazení lidí jakožto krajně podivných tvorů. I aluze na současná politická témata.

Grandville_01

Názvem grafického románu se britský tvůrce odkazuje na karikaturistu Jeana Ignaca Isidora Gérarda (1803–1847), který se pod pseudonymem J. Grandville proslavil sérií obrazů figur s lidskými těly a zvířecími hlavami. Talbot také cituje Alberta Robida (1848–1926) a jeho vědeckofantastické vynálezy, jejichž koncept by mohl dojít naplnění až v současnosti.

Ve velmi omezeném nákladu znovu vydaný komiks Grandville je první (byť samostatně fungující) knihou série, jejíž pátý, závěrečný díl Bryan Talbot právě dokončuje. České vydání „Grandville 1“ bylo vůbec první na světě, britský tvůrce se tak odvděčil svému tuzemskému nakladateli Comics Centru za mimořádnou péči, kterou věnovalo restaurování a digitalizaci jeho předchozí práce. Nyní se konečně chystá vydání celé grandvillovské série. V rámci edice Na přání si už nyní můžete objednat druhý svazek s podtitulem Mon Amour. Zájemci mají tři týdny na to, aby si objednali titul, ve kterém inspektor LeBrock pátrá po uprchlém sériovém vrahovi. Platba předem není nutná, akce končí 12. února 2017. V případě dostatečného počtu objednávek pak kniha vyjde 21. března 2017.

Grandville_02

Bryan Talbot: Grandville 1

vázaná, překlad Jan Kantůrek, 104 stran, 599 Kč

Paropunkový vědecko-romantický thriller, ve kterém detektiv inspektor LeBrock ze Scotland Yardu řeší záhadnou vraždu diplomata. Ta ho zavede na stopu velkého spiknutí. Strhující tempo, bravurní kresba a neotřelá zápletka vás po přečtení donutí říct jen jedno: Chci ještě!

Bryan Talbot: Grandville 2: Mon Amour

vázaná, překlad Jan Kantůrek, 104 stran, 399 Kč

Odsouzený psychopatický vrah a fanatický extremista Edward „Vzteklý pes“ Mastock těsně unikne ostří gilotiny v londýnském Toweru a opět začíná terorizovat Britskou socialistickou republiku. Po jeho krvavých stopách vyráží jeho dlouholetý protivník a nemesis, inspektor Archie LeBrock. V rozporu s rozkazy Scotland Yardu chce ukončit Mastockovo hrůzné vražedné řádění jednou provždy. S pomocí svého přítele a kolegy detektiva Krysmyše LeBrock sleduje stopu do Paříže, jinak známé jako Grandville, největšího města ve světě ovládaném Francouzskou říší, a primárního cíle Mastockova sadistického terorismu. Dokáže LeBrock zastavit Vzteklého psa dřív, než stačí vykonat svou pomstu, nebo LeBrockova vlastní cesta za vykoupením přivede zpět démony z jeho minulosti?

Jezevec je zpátky! Děj knihy Grandville Mon Amour se odehrává šest týdnů po událostech první knihy Grandville. Výtvarník a scenárista Bryan Talbot nám opět přináší alternativní secesní svět zaplněný inteligentními zvířaty, lidskou spodinou, robotickými automatony a pokročilou parní technologií, která pohání vše od drožek po ocelové létající stroje.

Ukázka z prvního svazku:

Ukázka z druhého svazku:

comicscentrum_logo

1 057 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.