Ocenění

Rodinné zápisky tří – Fantastická zvířata podruhé

Autor | Aktuality | Čtvrtek 22 listopadu 2018 12.50

Po dvou letech o sobě opět dala vědět J. K. Rowlingová se svým světem kouzelníků, mudlů, magických škol a podivuhodných stvoření. Tentokrát nás čekal v kinosále druhý film s roztržitým Mlokem Scamanderem a upoutávky slibovaly velkolepou podívanou. Svět, který k nám přišel díky chlapci, který přežil, v sobě skrývá skutečně obrovské možnosti a události, jež dějově předcházejí slavné sáze o Harrym Potterovi, okouzlují nejen rozmanitými zvláštnostmi, ale především dobovým pozadím a postavami, které statečný chlapec studující školu v Bradavicích znal mnohdy pouze z knih či vyprávění. Očekávání vkládaná do snímku Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny byla právem značně vysoká. Nakolik se je povedlo naplnit se vám pokusíme přiblížit níže…

Grindelwaldovy-zločiny-poster

V předchozím snímku jsme měli možnost poznat dalšího z hrdinů J. K. Rowlingové, jenž dle autorčina zvyku nepostrádá nejen lidskost, ale i zjevnou zranitelnost a odlišnost. Mlok je mladík s jemnou, až poetickou duší, jehož velikou láskou je studium, ochrana a chov zvířat obdařených magickými schopnostmi. Kouzelník, který s plachým úsměvem dokáže často neuvěřitelně jednoduše zkrotit tvora na první pohled natolik příšerného, že se mu klidí z cesty i mocní magického světa. Mlok odzbrojuje nejen svými vědomostmi a důslednou přípravou, ale i pohotovým myšlením a zjevnou schopností zvířatům hluboce porozumět. Tam, kde jiní strachy couvají, se Mlok cítí sebejistý. Ovšem, jak už to tak bývá, tím méně rozumí lidem a jejich zákeřnosti.

Zatímco předchozí snímek nabízel mnoho ohromujících scén s nejrůznějšími tvory a jejich dovádění jsme si mohli opravdu užít, druhá část ohlášené pentalogie se věnuje spíše nastínění dějových i vztahových linií a více představuje ústřední zápornou postavu, temného Grindelwalda. I když se ho totiž podařilo za přispění Mloka Scamandera polapit a uvěznit, úvod druhého dílu nás nenechá na pochybách, že to zdaleka nebude stačit. Grindelwaldovi se pochopitelně podaří uprchnout, začne svolávat stoupence a vydává se také po stopě mladého obscura Credence. A aby toho nebylo málo, objevuje se i postava Brumbála a začínáme se nořit i do temných tajemství rodiny Lestrangeových. Na řadu přichází nejen rozvinutí politické a mezinárodní kouzelnické situace, ale zejména odkrývání vztahů a prohlubování už známých charakterů. A zde patrně číhá největší nebezpečí, že budete z kinosálu odcházet nejen plni rozčarování, ale možná i zklamání.

Grindelwaldovy-zločiny-plakat

Tvůrci balancují na ostří, kdy se snaží uvést co nejvíc faktů potřebných do dalších dílů, nenudit a přitom neztratit nic z kouzla, kterým oplývá díl první. Dočkáme se tedy sice Mloka Scamandera i pár zvířátek, jeho postavě ovšem zdatně sekundují další a jsou chvíle, kdy na hlavního hrdinu zapomínáte. Jeho plachost kupříkladu nemůže čelit démonické osobnosti Grindelwalda, ve které exceluje nezaměnitelný Johnny Depp. Abyste se tedy vyhnuli zklamání, je dobré přistoupit ke snímku Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny jako k filmu, který nám vše potřebné teprve nastiňuje. V opačném případě hrozí, že vás objevování ztracených i nalezených vztahů a propletenců začne nejen nudit, ale i rozčilovat. Navštívily jsme 2D verzi v původním znění, která ve spolu-recenzentkách zanechala následující dojmy:

Jedinec A – prvorozená z náctiletých dvojčat, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Grindelwald je podle mě prostě Hitler, ovšem také nesmírně chytrý muž. Dokázal zmanipulovat dav a intrikovat i v řadách nepřátel, zatímco se většina hlavních postav starala o dávno zapomenutá tajemství, rozpadlé rodiny, zpřetrhaná pouta a záhadné původy. Zkrátka Grindelwald rozhodně není vůbec špatný padouch, je skutečně mazaný a s lidmi to umí. Co mně ale vadilo, byl fakt, že jsem odešla ještě zmatenější, než jsem přišla. Pochopila jsem vše až po rodinné debatě asi hodinu potom. Asi bych shrnula dojmy tak, že na menší filmový zmatek si budeme muset počkat do dalšího dílu.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, nepohrdne ovšem ani dobrou hard sci-fi.

Děj se odehrává devět měsíců po konci prvního, v Londýně a posléze v Paříži. Grindelwald uprchl a svolal svoje stoupence. V ulicích se ale toulá i mladý Credence hledající pravdu o rodičích, kterého se snaží najít snad úplně všichni, několik uprchlých zvířat a navzdory zákazu vycestování i Mlok Scamander. Příběh plyne v příjemném tempu, děje není přespříliš, od hlavního problému se nikdy neodbočí. Nelíbil se mi ale obraz. Některé akční scény nešly zaostřit a střihy byly tak rychlé, že působily chaoticky. Asi nejsilnější postavou byla pro mě jednoznačně Leta Lestrange. Měla v sobě tolik bolesti a zažila tolik očerňování, že se dokázala na rozdíl od jiných všemu postavit. V roli ale jednoznačně nejvíc vynikne Johnny Depp. Film bych doporučila všem fanouškům potterovského světa.

Díky křehkému kouzlu prvního dílu předstupuje režisér David Yates se snímkem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny před diváky s počinem, jenž nemá jednoduchou pozici. Nakolik se mu podaří vás zaujmout, záleží bohužel i na tom, zda jste či nejste fanoušky kouzelnického světa J. K. Rowlingové. Skalní příznivci budou rozhodně nadšeni a neodpustí si diskuze o vztazích jednotlivých postav, děti (doporučujeme hranici deseti – dvanácti let) či diváci méně zapálení ale mohou velmi rychle propadnout zklamání, ba dokonce ze sálu odejít před koncem. Abyste se vyhnuli podobně nemilému rozuzlení, doporučujeme osvěžit si před projekcí první díl a dostatečně se nabažit roztomilosti Scamanderových zvířátek i komicky prekérních situací, které dokáží vytvořit.

Grindelwaldovy zločiny už hrají nejen na vážnější a temnější notu, v průběhu vyprávění se dokonce dokáží tvářit i jako film, jehož hlavní hrdinou je někdo úplně jiný, což může působit velmi zmatečným dojmem. Možná je nejvíce matoucím prvkem už i samotný název. Mnoho zločinů totiž k vidění nečekejte, zato pořádnou porci vizuálních efektů, lidských příběhů, provokativních náznaků a šokujících velmi nefér úmrtí.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

režie David Yates

scénář J. K. Rowling

hrají Eddie Redmayne, Katherine Waterstonová,

Dan Fogler, Johnny Depp, Jude Law aj.

Warner_Bros-logo

1 608 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.