Ocenění

Herní hlídka aneb novinky z báječného světa her 6

Autor | Aktuality | Pondělí 26 srpna 2013 9.25

Jak jsem upozorňoval v dřívějších článcích, v americkém Indianapolis právě proběhl největší zámořský herní veletrh Gen Con 2013. Letošek označilo hned několik předních společností za zatím nejlepší a potvrzují to i rekordní čísla počtu návštěvníků – během víkendu zavítalo na veletrh 150 tisíc hráčů. Proběhla zde tradiční mistrovství v mnohých karetních, deskových i jiných hrách, vydavatelé se předháněli v představování stávajících i plánovaných novinek a v uličkách mezi stánky se tísnili lidé v normálním oblečení i ve všelijakých kostýmech oblíbených hrdinů. Jelikož bylo představeno a odzkoušeno ohromné množství her, není ani při kratším popisu možné sepsat všechny hry v jednom článku. Záplavou nových, oznámených nebo nečekaně objevených her se budeme zabývat v celkem třech herních hlídkách, a jelikož máme před sebou spousty her, dáme se raději rovnou do toho…

Argent: The Consortium

Společnost Level 99 zaměřující se na menší karetní hry představila Argent: The Consortium, ve kterém se dva až pět hráčů utká o pozici kancléře univerzity kouzel města Argent. Cílem je shromáždit své učedníky a kouzla a pomocí intrik, diplomacie i škození získat co největší vliv v radě mágů, kteří budou kancléře volit. Hra představuje kombinaci mechanismů tzv. worker placement (posílání učedníků na různá místa pro zisk určitých výhod, surovin nebo schopností) a engine-building (budování co nejefektivnějšího balíčku provázaných karet). Bohužel hry této společnosti jsou v Evropě obtížně sehnatelné, ale třeba nás některý z dovozců mile překvapí.

Among the Stars

Artipia Games, kteří se na loňském Essenu představili zdařilou budovatelskou sci-fi Among the Stars (velmi podobné 7 divům světa), přináší novou hru pro dva až čtyři hráče Archon: Glory & Machination. Království Cardis je mocné a vzkvétá, což se jeho sousedům nemusí vždy líbit a dávají to hlasitě najevo zbraněmi. Cardis se sice ubránilo všem pokusům o dobytí, ale za cenu velkých ztrát a škod. V roli šlechticů bude vaším úkolem znovu vybudovat vzkvétající říši dle pokynů krále. Opět jde o hru, kde budete muset dobře hospodařit se svými zdroji a posílat své služebnictvo na vhodná místa ve správný čas. Kdo bude nejlépe plnit vůli krále, získá náležitou odměnu ve formě vítězství.

Castellan

Steve Jackson Games, které nám přináší odlehčené hry, jakou je například karetní série Munchkin, představilo trochu netradiční novinku s názvem Castellan. Dva hráči v ní společnými silami budují hrad, k čemuž mají k dispozici více než 100 plastových věží, zdí a bašt. Cíl hry je nesmírně jednoduchý a to tvořit z hradeb nádvoří, jejichž dokončením na ně hráč může umístit věž své barvy. Kdo jich má na konci nejvíce, vyhrává. Za zmínku stojí i poměrně zajímavě řešená krabice, která ukazuje herní komponenty (což vyhovuje prodejcům), ale po rozbalení se plastový vršek může vyhodit a všechno se pohodlně vejde do spodní části (pro úsporu místa a jednodušší přenášení). Podle všeho jde o titul určený spíše mladším ročníkům nebo rodinám s menšími dětmi.

Coin Age

Malá a mnoha hráčům ještě neznámá firma Project Games odhalila Coin Age pro dva hráče s herní dobou kolem patnácti minut. Hra obsahuje jednu kartu území a několik mincí. Na začátku každého kola si hráč hodí čtyřmi mincemi (čtvrťák, niklák, pence a desetník). Pokud padne jeho strana (pana či orel) může minci umístit, přesunout, zcela odebrat nebo překrýt větší minci soupeře. Čím větší mince je na konci hry na vrchu každého regionu, tím více za ni dostane hráč bodů. Čím větší je ale mince, tím větší je i šance, že bude překryta soupeřem. Zajímavá a přitom jednoduchá hra vypadá i díky své skladnosti jako předurčena k pozici zábavy vhodné kamkoliv a hrané kdekoliv.

Dead Panic

Fireside Games se zaměřuje především na rodinné nebo dětské hry. V rámci zombie mánie podlehla i tato společnost trendům a představila Dead Panic, což je upravená variace na starší fantasy hru Castle Panic. Zatímco v té jste bránili hrad před rozzuřenými skřety, trolly a dalšími nepříjemnými nestvůrami, v Dead Panic budete coby vyděšení lidé bránit ve dvou až šesti chatu před blížícími se hordami zombií. Původní fantasy hra byla velmi dobrá a novinka s nemrtvými zatím taktéž sklízí pozitivní ohlasy. Uvidíme, kdy se dostane až do našich luhů a hájů, ale oproti jiným zmíněným kusům by neměl být problém ji v Čechách sehnat, jelikož předchozí titul byl v naší distribuci běžně dostupný.

Dread Curse

Smirk & Dagger Games, které u nás můžete znát snad jenom díky fantasy sérii Cutthroat Caverns, se vrhli do pirátských vln v Dread Curse. I když na vlny v této hře nedojde, neboť se tři až osm pirátů pohádá o kořist a také o funkce na lodi. Kategorie, do které tato hra spadá, se anglicky nazývá Push-your-luck (pokoušej své štěstí) a znamená, že se v tomto případě snažíte získat z pytlíku či od jiných pirátů co nejvíc žetonů s pokladem v co nejvyšší celkové hodnotě. Čím déle ale budete z pytlíku tahat žetony, tím větší je šance, že vám přijdou i méně příjemné kousky, než je blyštivé zlato. Herní doba stanovená na půl hodiny předpokládá rychlou a jednoduchou zábavu.

Dwarven Miner

Zajímavou hru z prostředí trpasličích dolů měla na svém stánku mladá společnost Rather Dashing Games, která je pro Evropu prakticky neznámá. V Dwarven Miner se dva až čtyři hráči stanou trpasličími horníky, kteří hodlají zemi uzmout nerostná bohatství a vyrobit z nich předměty požadované patrony. Člověk by si myslel, že takový trpaslík potřebuje jenom dobrou sekyru a zbroj, ale ne každý patron je válečník. Runový pěvec, alchymista nebo náčelník trpasličího klanu chtějí zcela odlišné věci a tak musíte získat vše potřebné k výrobě jimi vytoužených předmětů. Pokud svého patrona náležitě uspokojíte kvalitně zhotoveným výrobkem, odmění se vám nejenom vítěznými body, ale i nějakou zvláštní schopností či bonusem. Vyhrává ten, komu se jako prvnímu podaří získat třicet vítězných bodů. I přes složitější popis je herní doba opět stanovena na třicet minut a jde o lehčí hru s házením kostkami.

Freedom: The Underground Railroad

Academy Games je americká společnost, kterou bude znát pouze určitá sorta hráčů. Jedná se o tvůrce lehčí válečné série Conflict of Heroes, nebo například hry 1812: The Invasion of Canada pojednávající o méně známém konfliktu nově vzniklých Spojených států a Britů o kanadská území. Pro tohoto vydavatele netradiční plně kooperativní hra Freedom: The Underground Railroad pro jednoho až čtyři hráče zobrazuje boj amerického abolicionistického hnutí za zrušení otroctví. Vše se odehrává v časovém rozmezí od osamostatnění Spojených států až do doby občanské války. Tato naučná hra je řízena kartami zobrazujícími významné osobnosti i dobové události, které ovlivňují systém otrockých plantáží a vzmáhajícího se boje za osvobození. Značně netradiční tématika v zajímavém podání se nepochybně dostane i do rukou českých zájemců snad ještě v tomto roce.

Firefly: The Game

Gale Force Nine, LLC byla založena už v roce 1998 a zabývala se výrobou laserem vyřezávaných doplňků a figurek pro různé hry. O společnosti bychom nejspíše nevěděli dodnes, nebýt televizního seriálu Spartacus. Gale Force Nine představila na loňském Gen Conu hru na základě licence zmíněného seriálu. Na tom by nebylo nic zvláštního, podobně vzniká mnoho společenských her i videoher. Spartacus se tomuto trendu ovšem vymykal jednou věcí – hra byla dobrá, což velké množství hráčů překvapilo a z neznámé společnosti se rázem stala firma, která umí zpracovat filmovou licenci do kvalitní zábavy. Pro letošek si připravili další velké sousto a tím je kultovní sci-fi seriál Firefly. Hra s prostým názvem Firefly: The Game nabízí jednomu až čtyřem hráčům cestování aliančním i vnějším vesmírem, vlastní loď, najímání posádky, plnění rozličných misí, nákup vylepšování nebo možnost hrát hodného obchodníka stejně jako zlotřilého vesmírného piráta. Pokud patříte mezi skálopevnou fanouškovskou základnu seriálu, mohla by vás tato unikátní možnost navštívit svět kombinující prvky sci-fi s klasickým westernem z hlavy Josse Whedona zajímat.

Pro dnešek toho bylo určitě dost a dost, více novinek a oznámení objevíte v dalším dílu Herní hlídky. Pokud vás některá z her nadmíru zaujme, napište do komentářů a můžeme si o hře říct více, případně anglicky zdatnějším mohu zaslat odkazy na další články a videa.

1 395 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by idle — 26.8.2013 @ 9.43

    Hele, Firefly… to bych mohla aspoň dokoukat. 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.