Ocenění

Hledáme další autory, které oslovil svět re-pre!

Autor | Aktuality | Sobota 8 Únor 2014 11.05

Máte rádi science fiction a humor? Zajímá vás svět re-pre? Napište vlastní povídku a zúčastněte se nové literární soutěže! Povídky zašlete do 28. 2. 2014 na skrabak@email.cz. Z těch nejlepších sestavíme nový sborník a vydáme opět knižně. Povídky bude posuzovat porota složená z řad současných propagátorů nového žánru re-pre a dalších příznivců humoristické science fiction. Účast přijali naši přední autoři Františka Vrbenská a Jiří Walker Procházka. Všem zájemcům doporučujeme prostudovat stránky www.mush-room-system.com, kde se nacházejí další zajímavosti ze světa re-pre.

Že nevíte, co je re-pre? Nejlepší je začít od úhelné knihy, kterou je sbírka povídek Odpor je zbytečný (k dostání u Kosmasu). U této knížky se budete zaručeně smát od začátku do konce. Svým laskavým humorem pobaví prostě všechny, kdo se v dnešní době musí potýkat s moderními technologiemi. Kdo by občas nezažil, že mu zastávkuje počítač? Ten je přece dneska snad všude a ve všem! Řada kuriózních situací se tak odehrává třeba v dopravních prostředcích, na záchodě, na policii, na vysoké škole, ale i na kosmické lodi. Pětičlenný autorský kolektiv ze Spolku přátel krásného slova v Hradci Králové nazval tento svůj nový literární žánr zkratkou re-pre (z angl. real prediction neboli reálná předpověď). Re-pre je vědecká fikce, ve které hrají klíčovou roli moderní informační technologie. Aby se jednalo o re-pre, musí se povídka odehrávat v této galaxii, ve sluneční soustavě, na této zemi a ve velmi blízké budoucnosti. Tak blízké, že se fikce stává realitou v okamžiku, kdy čtenář povídku dočte. A nejdůležitější přísadou dobré re-pre je chytrý humor.

Staňte se i vy součástí pokračování tohoto projektu a přispějte vlastní tvorbou! Povídky musí splňovat tyto požadavky:

 1. dodržet žánrové vymezení re-pre, které je definováno jako „subžánr science-fiction, jehož příběh se vstává reálným už ve chvíli, kdy po dopsání textu ještě nestihl zaschnout inkoust na autorově brku“. Od toho se také odvíjí jeho označení re-pre, což znamená real-prediction neboli reálná předpověď.
 2. využívat humor (ve všech jeho polohách, od lehkého úsměvu až po ironii a sarkasmus)
 3. zahrnovat reálie a postavy vyskytující se v knize Odpor je zbytečný, kterou vydal Spolek přátel krásného slova v roce 2012, přičemž ale nové postavy a reálie, zapadající do poetiky světa re-pre, jsou samozřejmě vítány.
 4. nepřesahovat rozsahem 30 tis. znaků vč. mezer, může se jednat i o více povídek. Formát nejlépe *.doc, *.txt.

Největší odměnou autorovi je, že je čten. Nová sbírka povídek bude opět k dispozici na běžném tržním trhu. Všem úspěšným přispěvatelům také náleží čestné členství ve Spolku přátel krásného slova.

1 079 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 27 »

 1. Comment by Aleri — 8.2.2014 @ 16.23

  Na to se dá říct jediné. A to jediné se dá říct pouze GIFem: http://i.imgur.com/Gw6zf.gif :-)
  Humor, to bych ještě možná zvládla. Ten termín… No, dejme tomu, já bych teoreticky nemusela dělat nic moc jiného. Ale na soutěžení s Františkou Vrbenskou a JWP si raději pár let počkám, nemusím mít své pochroumané sebevědomí ještě pochroumanější :) Ovšem sbírka mě vážně láká :)
   

 2. Comment by squire — 8.2.2014 @ 18.10

  Aleri: Z toho textu jsem pochopila, že Františka Vrbenská a TWP přijali účast v porotě, ne v soutěži… i když napsáno je to, pravda, ambivalentně:)

  Mně zas přijde likvidační ten požadavek, aby tam vystupovaly postavy a reálie z jiné knížky. Kterou jsem navíc nečetla:) To už je v podstatě soutěž ve fanfikci.

  Takže, když zvážím své další soutěžní možnosti … http://media.giphy.com/media/jJvrbYObM9hkc/giphy.gif 

 3. Comment by Jana Dvořáčková — 8.2.2014 @ 18.35

  A je to v pytli. Jako… říct mi dvacet dní před uzávěrkou, abych teoreticky napsala povídku v žánru, o němž čtu teď poprvé a ještě na základě knihy, kterou mi při objednání ihned dodají tak do dvou týdnů je… v rámci žánru, o němž to tady celé je. Takže nevím, jestli mě to má pobavit, nebo naštvat. Ale jako dobrý marketingový tah to beru :). Příště by to chtělo dát případným autorům alespoň čas.

 4. Comment by Aleri — 8.2.2014 @ 19.26

  squire: Pravda, to dává trochu větší smysl :)
  A k tomu pravdilu o postavách a reáliích z Odpor je zbytečný už jsem se nedostala, tak to určitě ne, mno :)
  Ale já stíhám sotva napsat něco do těch starých dobrých soutěží, nějak se mi poslední dobou nedaří nic dokončit, ten krátký termín by však jednoho mohl donutit k nějaké větší aktivitě :)

 5. Comment by squire — 8.2.2014 @ 20.48

  Aleri: O tom dokončování mi povídej. Co se nám narodil třetí potomek, zvládám dopsat tak akorát nákupní seznamy:)

 6. Comment by p.urban — 8.2.2014 @ 22.50

  Výzva k účasti v této soutěži mi nedávno přišla mailem. Nevím, kde vzali mou adresu, a vůbec jsem nepochopil, co má být re – pre :-) 

 7. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 0.09

  Tak jsem si po přečtení první podmínky pomyslel, že to snad pasuje na moji povídku „Like it!©“, ale dvojka a trojka… Sice jsem začínal ( ehhh, vlastně začínám ) psaním FanFiction, ale tohle… 

 8. Comment by Aleri — 9.2.2014 @ 0.17

  kopapaka: Proč dobrovolně začínat psát fanfiction, když už máš očividně napsané jiné věci? OK, beru, že je to na naučení dobrý, ale nikdy jsem nepochopila, proč by měl člověk chtít krást cizí světy, když si může vymýšlet svoje.
  Nehledě na to, že jsem celkem posedlá kánonem, takže všechnu fanfikci  považuji za nesmírné rouhání :)
  (A Disney úpravy ve SW kánonu mi asi pěkně zamotají hlavu. Asi je budu ignorovat, hlavně jestli budou hrabat na Ravena, Bane a tak dále).
   
  p.urban: Mě nedávno přišla pozvánka na jakýsi  literární server typu písmák, při tom když už někde o literárních serverech píšu, tak spíš negativně. Také nechápu, kde mohli vzít můj mail.

 9. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 0.29

  Aleri: aktuálně píšu svoje věci ( jen mi nějak nechce jít dokončování :), ale začínal jsem u HP FF. Ale tu „svou“ FF jsem nedokončil a docela mě to štve. Hlavně když zbývá už jen pár kapitol… 

  Ke kánonu, toho jsem se právě docela držel.  Takové dopisování nenapsaného… 

 10. Comment by Aleri — 9.2.2014 @ 0.50

  Z HP jsem kdysi dvě, tři četla. A také vlastně z Buffy. Ale to jsem byla mladá a posedlá :)
  Koukám, že máme všichni podobný problém…  :) Jen squire k tomu má řekla bych opravdové důvody. Tři děti.. Nedovedu si představit  ani jedno :) Natož u toho ještě psát :)
  Jo, z HP a Buffy jsem kdysi dávno v pubertě nějaké ty fanfikce i přečetla.

 11. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 1.01

  Aleri: Já se k HP dostal dost pozdě, vlastně až když ta největší smršť končila a po přečtení pár HP FF jsem to zkusil taky. Měl jsem v té době pár zveřejněných článků na Palbě a HP FF jsem bral jako takové procvičení. Jenže pak se to zvrhlo a „Dopis“ má ( zatím ) třicet sedm kapitol :) Jak říkám, snad to někdy dopíšu. Teď zkouším scifi. Pár věcí mám rozepsaných, jednu se pokouším trochu přepsat a jedna kraťoučká mě visí kdesi na netu.

  Času je málo…

 12. Comment by p.urban — 9.2.2014 @ 1.16

  Nejdivnější  je věta: „Největší odměnou autorovi je, že je čten.“ To je omyl. Největší odměnou autorovi jsou peníze :-)

 13. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 1.18

  p.urban: no, vzhledem k tomu, kolik lidí publikuje na netu bez nároku na odměnu… Osobně bych si netroufl za to chtít prachy. tak dobrý ještě nejsem :) Ale bodly by, op tom žádná.

 14. Comment by Aleri — 9.2.2014 @ 1.46

  kopapaka: Nojo, ale v jaké kvalitě :)
   

 15. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 1.53

  Aleri: no jasně, vždyť sám vím, jaké věci jsem napsal :) 
  Ale vážně, dokonce i v HP FF se dají najít dobré věci, třeba moje beta píše výborně a tak jen na net i když u jejích povídek se nedá říct, jestli to ještě pořád je HP FF.
  Nebo když si vzpomenu na DMD ( Duben Měsíc Drabble ), taky spousta výborných drabblátek a jako odměna pár komentářů… 

 16. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 1.55

  Ehhh, múza si asi dnes vzala volno :/

 17. Comment by Aleri — 9.2.2014 @ 2.30

  Tak já píšu rozhodně hůř než spousta lidí, kteří mají povídky volně na blozích a literárních serverech. Ale raději se chci zlepšovat v kruhu svých betačtenářů a až se zlepším, tak být publikovaná ať už zadarmo nebo za peníze třeba právě v XB-1, než na nějakém blogísku nebo literárrním serveru. Asi je to  u mě otázka nějaké „prestiže“ – na blogu a literárním serveru může publikovat každý patlal (a znovu zdůrazňuji, že moje povídky jsou mnohem, mnohem horší než ty na internetu), a já chci být PANÍ SPISOVATELKA!!! Ne jeden z milionů blogových pisálků.
  A až se jí stanu, pak budu klidně publikovat zadarmo na  blogu :) (Jojo. Logika. Má jediná slabina…:)
  Ale zlepšení se, to ještě potrvá. A timhle tempem asi tak do smrti.
  Doufám, že to nezní nějak povýšeně, to fakt nechci. Jeden z důvodů, proč teď dlouho nepíšu je i ten, že si uvědomuju, jak strašné to se mnou je, a prostě se bojím, že se už nezlepším.
  (Detox od sociálních sítí  má jednu zjevnou nevýhodu – akorát se rozkecávám tam, kde se to nehodí:D)

 18. Comment by squire — 9.2.2014 @ 8.33

  Aleri: Proti fanfikci nic nemám, jako takové. Začínala jsem ve Star Trek fanfikci a napsala jsem hezkých pár tisíc slov pro BBC Sherlock. Ale to je pro zábavu, publikované na free serverech, spíš pro radost ostatním fanouškům, kteří to ocení. Taková uzavřená komunita. 

  Jenom dělat soutěž na fanfikci mi přijde trochu přízemní:) 

 19. Comment by Jana Dvořáčková — 9.2.2014 @ 11.52

  Já jsem kámoš se ST fanfikcí. Četla jsem toho dost, pár věcí i napsala a většina ze čteného byla i hodně vtipná. Zkrátka autoři se na tom správně vyřádili a byla radost to číst. Fanfiction soutěž pořádalo CZ Kontinuum a byla hodně v pohodě. Soutěže fanfiction mi nevadí a i mám dojem, že je kolikrát fajn nemuset si všechno vymýšlet. Jenom tady mi to prostě děsně drhne.
  Úmysl může být dobrý, třeba jsem jenom přecitlivělá :).

 20. Comment by squire — 9.2.2014 @ 15.42

  Jana: Začínám se bát, že jestli jsi četla hodně ST fanfikce… ještěže jsem tenkrát jela striktně pod pseudonymem:)))

 21. Comment by kopapaka — 9.2.2014 @ 15.55

  Aleri: já to chápu, ale prostě nedokážu psát „do šuplíku“. Reakce čtenářů se hodí. hlavně když dokážou byt kritičtí ( což je problém některých blogů a „blogísků“ ) a je podle čeho zlepšovat. 
  Proto pro mě byl „Dopis“ obrovskou školou a vlastně pořád je… 

 22. Comment by Aleri — 9.2.2014 @ 18.14

  kopapaka: Z publikování na sociálních sítích a blogu mám jen tu zkušenost, že všichni chválí i naprosté blbosti  :)
  Což mám potvrzeno, jedna povídka vychválená až do nebes na sociální síti a následně poslaná do soutěže získala krásnou nulu bodů :)
  Kdo ví, možná mi to psaní nejde právě proto, že jsem fanficki přeskočila. Snad každý dobrý autor na ní začínal :)

 23. Comment by Jana Dvořáčková — 9.2.2014 @ 18.17

  squire: Jo? Jakým? -:))) A neboj, já taky :). Ale zase moc jsem toho nenapsala.

 24. Comment by Aleri — 9.2.2014 @ 18.22

  kopapaka: Já taky nepíšu do šuplíku, to relativně použitelné posílám do soutěží a  to nepoužitelné není vhodné ani na ten blog. Ale zase je to dobré jako nápad na budoucí a vylepšené zpracování. Takové teď mám dvě. Obě jsou dokončené, ale jedna je celá taková podezřelá a ta druhá má strašně špatnej konec a potřebuje hodně překopat.
  (Jo a k nule bodů – byla to první soutěž a vážím si ji, alespoň mi nepovyrostl hřebínek. V Daidalovi se nějakým zázrakem na druhou stranu trošičku zadařilo, takže si ani nemusím myslet, že jsem úplně naprosto marná:))
  A jinak soutěže, to je  vlastně  ten opravdovej důvod, proč říkám blogům ne. Pokud už to na tom blogu/lit.serveru jednou je, tak už to nelze nikam poslat a je to zabité. Pokud pak člověk usoudí, že to vlastně bylo dobré a chtěl by to poslat, tak má smůlu:)

 25. Comment by squire — 9.2.2014 @ 22.02

  Jana: no já taky moc ne, ale zato ten impakt. Ještě po letech to občas, jak říkají Angličané, turns up to bite me on the arse. 

  Prostě jsme s kamarádkou jednou napsaly takový veselejší webcomics a on se kdovíjak dostal do Trek komunity v USA, kde si ho amatérsky přeložili z češtiny do angličtiny a měli z toho docela haló. Co na to můžu říct? Bylo mi dvacet! :)   

 26. Comment by Aleri — 10.2.2014 @ 2.43

  squire: ukázat! :)

 27. Comment by kopapaka — 10.2.2014 @ 18.35

  Aleri: tak to jsem to špatně pochopil. Já jsem zatím zkusil jen jednu scifi soutěž, minulý rok na PištePovídky. S poněkud rozpačitým výsledkem, ne že bych nějak počítal s umístěním, ale ten tahák bylo možné zveřejnění. V propozicích se mluvilo i o XB-1, jenže se to nějak sešlo s problémy časopisu, takže vůbec nevím jak to dopadlo. Teda, sice vím, že to nikde neuveřejnili, ale netuším, jestli to prostě jen odmítli a nebo ani nečetli. :(

  Jinak mi taky docela pomohlo DMD a „drabblátka“, ale jestli se drabblení dá považovat za soutěž v pravém slova smyslu :)
  Stejně mi ještě pořád dluží hrnek za sepsání drabblat na všechny zveřejněná témata… :D 

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.