Hledáme další autory, které oslovil svět re-pre!
Máte rádi science fiction a humor? Zajímá vás svět re-pre? Napište vlastní povídku a zúčastněte se nové literární soutěže! Povídky zašlete do 28. 2. 2014 na skrabak@email.cz. Z těch nejlepších sestavíme nový sborník a vydáme opět knižně. Povídky bude posuzovat porota složená z řad současných propagátorů nového žánru re-pre a dalších příznivců humoristické science fiction. Účast přijali naši přední autoři Františka Vrbenská a Jiří Walker Procházka. Všem zájemcům doporučujeme prostudovat stránky www.mush-room-system.com, kde se nacházejí další zajímavosti ze světa re-pre.
Že nevíte, co je re-pre? Nejlepší je začít od úhelné knihy, kterou je sbírka povídek Odpor je zbytečný (k dostání u Kosmasu). U této knížky se budete zaručeně smát od začátku do konce. Svým laskavým humorem pobaví prostě všechny, kdo se v dnešní době musí potýkat s moderními technologiemi. Kdo by občas nezažil, že mu zastávkuje počítač? Ten je přece dneska snad všude a ve všem! Řada kuriózních situací se tak odehrává třeba v dopravních prostředcích, na záchodě, na policii, na vysoké škole, ale i na kosmické lodi. Pětičlenný autorský kolektiv ze Spolku přátel krásného slova v Hradci Králové nazval tento svůj nový literární žánr zkratkou re-pre (z angl. real prediction neboli reálná předpověď). Re-pre je vědecká fikce, ve které hrají klíčovou roli moderní informační technologie. Aby se jednalo o re-pre, musí se povídka odehrávat v této galaxii, ve sluneční soustavě, na této zemi a ve velmi blízké budoucnosti. Tak blízké, že se fikce stává realitou v okamžiku, kdy čtenář povídku dočte. A nejdůležitější přísadou dobré re-pre je chytrý humor.
Staňte se i vy součástí pokračování tohoto projektu a přispějte vlastní tvorbou! Povídky musí splňovat tyto požadavky:
- dodržet žánrové vymezení re-pre, které je definováno jako „subžánr science-fiction, jehož příběh se vstává reálným už ve chvíli, kdy po dopsání textu ještě nestihl zaschnout inkoust na autorově brku“. Od toho se také odvíjí jeho označení re-pre, což znamená real-prediction neboli reálná předpověď.
- využívat humor (ve všech jeho polohách, od lehkého úsměvu až po ironii a sarkasmus)
- zahrnovat reálie a postavy vyskytující se v knize Odpor je zbytečný, kterou vydal Spolek přátel krásného slova v roce 2012, přičemž ale nové postavy a reálie, zapadající do poetiky světa re-pre, jsou samozřejmě vítány.
- nepřesahovat rozsahem 30 tis. znaků vč. mezer, může se jednat i o více povídek. Formát nejlépe *.doc, *.txt.
Největší odměnou autorovi je, že je čten. Nová sbírka povídek bude opět k dispozici na běžném tržním trhu. Všem úspěšným přispěvatelům také náleží čestné členství ve Spolku přátel krásného slova.
1 382 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Aleri: já to chápu, ale prostě nedokážu psát „do šuplíku“. Reakce čtenářů se hodí. hlavně když dokážou byt kritičtí ( což je problém některých blogů a „blogísků“ ) a je podle čeho zlepšovat.
Proto pro mě byl „Dopis“ obrovskou školou a vlastně pořád je…
kopapaka: Z publikování na sociálních sítích a blogu mám jen tu zkušenost, že všichni chválí i naprosté blbosti 🙂
Což mám potvrzeno, jedna povídka vychválená až do nebes na sociální síti a následně poslaná do soutěže získala krásnou nulu bodů 🙂
Kdo ví, možná mi to psaní nejde právě proto, že jsem fanficki přeskočila. Snad každý dobrý autor na ní začínal 🙂
squire: Jo? Jakým? -:))) A neboj, já taky :). Ale zase moc jsem toho nenapsala.
kopapaka: Já taky nepíšu do šuplíku, to relativně použitelné posílám do soutěží a to nepoužitelné není vhodné ani na ten blog. Ale zase je to dobré jako nápad na budoucí a vylepšené zpracování. Takové teď mám dvě. Obě jsou dokončené, ale jedna je celá taková podezřelá a ta druhá má strašně špatnej konec a potřebuje hodně překopat.
(Jo a k nule bodů – byla to první soutěž a vážím si ji, alespoň mi nepovyrostl hřebínek. V Daidalovi se nějakým zázrakem na druhou stranu trošičku zadařilo, takže si ani nemusím myslet, že jsem úplně naprosto marná:))
A jinak soutěže, to je vlastně ten opravdovej důvod, proč říkám blogům ne. Pokud už to na tom blogu/lit.serveru jednou je, tak už to nelze nikam poslat a je to zabité. Pokud pak člověk usoudí, že to vlastně bylo dobré a chtěl by to poslat, tak má smůlu:)
Jana: no já taky moc ne, ale zato ten impakt. Ještě po letech to občas, jak říkají Angličané, turns up to bite me on the arse.
Prostě jsme s kamarádkou jednou napsaly takový veselejší webcomics a on se kdovíjak dostal do Trek komunity v USA, kde si ho amatérsky přeložili z češtiny do angličtiny a měli z toho docela haló. Co na to můžu říct? Bylo mi dvacet! 🙂
squire: ukázat! 🙂
Aleri: tak to jsem to špatně pochopil. Já jsem zatím zkusil jen jednu scifi soutěž, minulý rok na PištePovídky. S poněkud rozpačitým výsledkem, ne že bych nějak počítal s umístěním, ale ten tahák bylo možné zveřejnění. V propozicích se mluvilo i o XB-1, jenže se to nějak sešlo s problémy časopisu, takže vůbec nevím jak to dopadlo. Teda, sice vím, že to nikde neuveřejnili, ale netuším, jestli to prostě jen odmítli a nebo ani nečetli. 🙁
Jinak mi taky docela pomohlo DMD a „drabblátka“, ale jestli se drabblení dá považovat za soutěž v pravém slova smyslu 🙂
Stejně mi ještě pořád dluží hrnek za sepsání drabblat na všechny zveřejněná témata… 😀