Ocenění

Hrozí žánrovým časopisům na českém trhu zánik? (úvaha)

Autor | Aktuality | Sobota 2 února 2013 10.00

Ještě v roce 2010 jsme měli na českém a slovenském trhu čtyři tištěné SF/F časopisy. Dnes už neexistuje ani jeden z nich. Jako první nás ještě v roce 2010 opustil magazín F&SF ve své české edici, ihned poté následovala Ikarie, náš nejstarší časopis, počátkem roku 2011 ohlásila svůj konec slovenská Fantázia a v těchto dnech rozvířila internetové diskuse pro fanoušky zcela nečekaná zpráva o konci Pevnosti. Všechny tyto události spojuje fakt, že přišly neohlášeně. Pokud si otevřete poslední číslo kteréhokoli ze zmíněných časopisů, nečekají vás slova na rozloučenou, ale standardní texty s vírou v další fungování časopisu. Obavy o možný úplný zánik tištěných časopisů na československém trhu jsou tedy na místě a může k tomu dojít velmi rychle a takřka bez varování.

Nejlepší podporou každého časopisu je předplatné…

Nechci tu vyvolávat paniku nad možným zánikem časopisu XB-1, jenž je teď díky příkladné a snad i inspirující snaze nevzdat se a pokračovat jediným žánrovým časopisem na našem trhu. Pokud vím, náš časopis v dohledné době zánik nečeká, ovšem jeho ekonomická situace není a vzhledem k přetrvávající a neustále narůstající krizi ve vydávání literatury vlastně ani nemůže být zrovna růžová. Žánrový časopis je přirozeně věcí zaměřenou na minoritní skupinu čtenářů, přičemž už jen ona samotná skupina lidí, která dnes čte něco víc než jen zprávy na internetu, se neustále zmenšuje. Pevnost šla cestou snahy oslovit co největší spektrum zájemců o fantastiku, nejen literární, ale i filmovou a herní ve všech jejích podobách (videohry, karetní a deskové hry, LARP), nemluvě o článcích pro fanoušky historie či magie. Nabídla barevné a graficky velmi dobře zpracované stránky přetékající nápady a inovacemi, čímž k sobě nalákala množství inzerentů, které jí pomohlo po dlouhá léta fungovat, přežít a nebýt přitom prodělečná. Při snaze oslovit co největší část fanoušků však zároveň ztrácela ty, kteří měli vyhraněný zájem pouze o jednu ze jmenovaných částí žánru a nesmířili se s neustále se zmenšujícím prostorem, kterého se jim dostávalo…

Pevnost ohlásila svůj konec. Obrodí se v jiné formě nebo pod jiným jménem?

Pro velké moderní vydavatelství není časopis, který se sice finančně drží nad vodou, ovšem nijak zářivě nevydělává, ekonomicky zajímavý. Přednost dostávají zpravidla bezduché variace na genderový časopis pro čtenáře, jejichž zájmy nepřesahují vaření, kosmetiku a bydlení, respektive sport, nahé ženy a moderní technologie. Do budoucna tak bude situace v případě zájmově vyhraněných periodik dost možná přát časopisům, které vydává menší, k tématu mnohem přístupnější vydavatel. Ovšem s tím, jak klesá ekonomická síla vydavatele, se přirozeně zvyšuje pravděpodobnost nečekaného zániku periodika při jakémkoli větším finančním výkyvu… Spočívá snad spása žánrových periodik v jejich elektronické podobě, ať už mluvíme o čistě internetových magazínech či snad o verzích pro různé druhy čteček? Ačkoli jsem do budoucna v tomto směru velkým optimistou, v čemž mě utvrzuje mnoho zahraničních příkladů, zároveň mám silné pochyby, zda je na to uzpůsoben dnešní český trh. Nejde ani tak o neustále vzrůstající počty čteček, iPadů a dalších zařízení k tomu vhodných. Je těžké odhadnout, zda by takový časopis, pokud by měl mít skutečně profesionální a tudíž finančně náročnou podobu, mohl v současnosti přežít tak dlouho, aby přilákal nejen dostatečné množství čtenářů, ale také inzerentů. A právě ti jsou mnohdy klíčovým aspektem. Internet je plný levné inzerce, doslova jí přetéká a činí tak čtenáře imunním, jaký dopad by tedy měla inzerce v online/e-book časopisu? Je vůbec zajímavá pro domácí inzerenty? A naučili se domácí čtenáři v dostatečném množství platit za pouhá data? Těžko říci, chybí jakýkoli názorný příklad, anebo o něm nevím (slovenský online časopis Jupiter je na samém začátku a už musí řešit problém se ztrátou vydavatele). A přitom je internet plný snadno dostupných a především bezplatně přístupných informací.

Dočká se někdy F&SF své druhé české obrody? A je tu vůbec na čistě literární magazín místo?

Prostředky ušetřené za tisk nejsou zase tak veliké, aby vyřešily četné finanční problémy skutečně profesionálního periodika. Pokud chcete vydávat kvalitní časopis, musíte svým přispěvatelům za jejich čas zaplatit, jedině tak můžete mít nějaké nároky na kvalitu a plnění zadaných termínů. To je zároveň důvod, proč nejsou četné domácí žánrové weby ničím víc než v nejlepším případě poloamatérskou obdobou tištěných časopisů (což tvrdím se vší úctou, kterou k nim chovám a mířím přitom i do vlastních řad). Bezbřehé nadšení jejich tvůrců je sice obdivuhodné, ovšem kvalita je mnohdy značně kolísavá a jen vzácně dosahuje úrovně hodné srovnání s tišteným periodikem, nehledě na množství ekonomicko-právních problémů, které vás čekají kupříkladu při snaze publikovat zahraniční povídky a texty. A přitom právě srovnání se zahraničními pracemi je tím pravým měřítkem pro hodnocení kvality domácí tvorby! Pokud tedy přijmeme představu, že se časopis Pevnost podobně jako předtím Ikarie neobrodí v jiném formátu či snad pod jiným jménem, stále tu zůstane množství redaktorů a přispěvatelů s mnohdy nezanedbatelnými zkušenostmi, jež lze využít jinde, ať už v žánrových webech, nakladatelstvích či snad v časopisu XB-1. Ovšem pokud nebudou do budoucna motivování dostatečně zajímavým projektem, bude se jejich potenciál rychle vytrácet, což by byla ještě větší tragédie než konec samotné Pevnosti. Osobně doufám, že mnozí z nich najdou v žánru své uplatnění, pokud už ho dávno nemají a konec Pevnosti jim nedá čas pro větší nasazení v jejich osobních projektech. Naštěstí tu stále přetrvává víra v to, že se Pevnost přece jen obrodí.

Nejen naše stránky můžete podpořit formou mikroplateb služby Flattr.

Sám při pohledu na šok čtenářů, jenž mi připomíná velmi podobné situace, jež se opakují vždy po konci kteréhokoli žánrového periodika, marně doufám, že si fanoušci fantastiky konečně uvědomí vzácnost každého dosud existujícího časopisu či webu, jenž jim pravidelně přináší nové informace. Není to samozřejmost a stojí za tím mnoho finančně často zcela nevýdělečné snahy. Neváhejte své oblíbence podpořit všemi existujícími prostředky, jinak se ke svému vlastnímu překvapení brzy dočkáte dne, kdy si náhle uvědomíte, že všechny dosud tak lehce přístupné povídky, články a recenze najednou kamsi zmizely a váš komfort vzaly s sebou…

2 589 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 20 »

  1. Komentáře by fv — 4.2.2013 @ 4.37

    Precizní a výstižný rozbor, nejen s ohledem na aktuální případ Pevnosti, díky za něj.
    I když elektronická forma periodik není samospasitelná, část problému by vyřešit mohla… jenže čtenářů obecně ubývá.
     

  2. Komentáře by arwena — 4.2.2013 @ 8.55

    Cestu vidím v elektronických verzích, které jsou u nás zatím v plenkách, ale na fanovské bázi fungují velmi dobre. Viz slovenský Jupiter http://www.casopis-jupiter.sk/   anebo český hororový Howard http://www.howardhorror.cz/

  3. Komentáře by standa.e — 4.2.2013 @ 9.17

    Mě fascinuje ta potřeba původních vydavatelů být důsledný v pohřbení vlastní značky, i když to pro něj už nemá žádný význam. „Když ne já, tak nikdo!“

  4. Komentáře by Martin Sust — 4.2.2013 @ 10.23

    Bohužel, ono skvělé fungování online časopisů jsem prozatím zase tolik nezaregistroval a nebude to myslím tím, že bych tomu nevěnoval dostatečnou pozornost. Tištěné médium má stále řadu nepochybných výhod:

    1) přináší fantastiku několika tisícům čtenářů, tj. i těm internetově neaktivním, těm, co nemají čas pátrat po netu po snad lepších či aktuálních informacích a o tu „aktuálnost“ jim ani tak nejde. Náklad Pevnosti či XB-1 nelze ani zdaleka měřit s návštěvností jakéhokoli domácího žánrového webu. Čím to asi tak bude? Časopis si mnohdy koupí i ten, který nemá o fantastice ani potuchy a najednou se chytí (i kdyby jen kvůli tomu, že je na obálce Stmívání nebo Hobit).

    2) podporuje domácí fantastiku a staví ji do srovnání se zahraniční produkcí. To samo o sobě nutí autory dostát kvalitě zahraničních prací, anebo si najít vlastní cestu. Přináší jejich produkci a články o jejich dílech nesrovnatelně větší čtenářské obci než je tomu u jakékoli antologie či sbírky.

    3) shromažďuje ty nejlepší domácí publicisty a nutí je dostát větším standardům a naučit se pracovat pod tlakem termínů a zlepšovat své práce po stránce stylistické (internet snese ledacos, ale tištěné médium mnohem méně). O kvalitě publicistiky si můžete myslet, co chcete, ovšem časopisy nevyhnutelně dávají šanci těm nejlepším ke zlepšení a zviditelnění. Navíc pootevírají dveře onoho ghetta vůči světu ve spolupráci s partnery ze světa filmu, her a kultury.

    Tohle jsou věci, které dosud nemá šanci zastat jakékoli jiné médium včetně online časopisu.

  5. Komentáře by yansyc — 4.2.2013 @ 23.37

    Tištěné žánrové časopisy nemají budoucnost a brzo zmizí úplně všechny. A nepomůže tomu ani sebevíc zapálený vydavatel coby fanoušek jakéhokoliv žánru. Připravte se na elektronický papír.

    Jsem nejen knihomol, ale i fanoušek rockové hudby a tam se v oblasti časopisů děly pogromy náramné. Metal Hammer, Bang, Classic Rock, Rockshock, Hardrocker skončily před několika lety. Osobní bankroty a milionové dluhy. Rock a Pop a Spark patří mezi ohrožené druhy. Výhoda elektronického časopisu je taková, že se dá dělat z čirého fandovského nadšení i zadarmo (žádný milion na rozjezd nepotřebujete). Masivní rozšíření čteček, smartfounů, tabletů atd. způsobí, že je bude mít úplně každý a budete si moci přečíst cokoliv a kdekoliv.

    Například takovému elektronickému časopisu rockplus nesahají současné tištěné hudební časopisy ani po kotníky. Promo časopisu

  6. Komentáře by Petr Šimčík — 5.2.2013 @ 10.30

    to:Yansyc 

    nějak jsem nikde nenašel informaci o tom, jak získat to nové číslo. Což je i u ezinu docela chyba. 

     

  7. Komentáře by Bublushka — 23.2.2013 @ 15.00

    Zpráva o konci Pevnosti mě hodně zdrtila a furt nemůžu moc uvěřit tomu že si jí v trafice už nekoupím… vůbec se mi poslední číslo nechce dočítat. A dobrou ironií je, že jsem si chtěla po těch dvou letech pravideného odebírání obednat přeplatné. Složenka stále nechodila a pak se vše vyjasnilo :-(. Ale jsem ráda že jsem ted objevila právě XB-1… a určitě si ho někdy zajdu do trafiky koupit. A jinak tohle je moc pěkný článeček :-)… a doufám, že se vše nepřesune jen na elektronické čtečky protože žádnou nemám a pak bych už vážně neměla co číst…snad papírovky nezaniknou 🙂

  8. Komentáře by Martin Sust — 24.2.2013 @ 10.01

    Já bych to ještě s Pevnosti nevzdával. Samozřejmě jsme rádi, že jste si díky tomu všiml i XB-1 a snad si občas nějaké to číslo koupíte buď jak buď 🙂

  9. Komentáře by stevko — 6.3.2013 @ 11.34

    Tak to vyzerá, že Pevnost to ďalej prežije.

  10. Komentáře by Martin Sust — 6.3.2013 @ 12.26

    Osobně jsem ani chvilku nepochyboval a jsem tomu rád. Snad jim změna vydavatele prospěje stejně jako časopisu XB-1 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.