Ocenění

Hvězdné války – business ad absurdum (úvaha)

Autor | Aktuality | Středa 18 Duben 2012 7.30

35 let po uvedení prvního filmu jsou Hvězdné války více než kulturní fenomén. Dosáhly pozice extrémně úspěšného obchodního artiklu a jejich tvůrce George Lucas může dnes přemítat o svých dalších filmařských snech na Skywalkerově ranči kousek od San Francisca, za který dal 100 milionů amerických dolarů. Ve své době znamenal jeho přístup k marketingovým aktivitám kolem oblíbené ságy naprostý přelom. Představitelé 20th Century Fox si zřejmě později trhali vlasy na hlavě, protože mu nechali kompletní licenci na značku Star Wars. Úspěch, který měly hračky představující hlavní postavy a další suvenýry v roce premiéry (později dostal snímek v sérii jméno Nová naděje) v době vánočního nákupního šílenství, překvapil i samotné prodejce a obchodníky.

I když se o Hvězdných válkách vždy mluvilo jako o pohádce pro dospělé, intenzita zaměření na dětského diváka byla patrná už v počátcích obchodní strategie Lucasova týmu a hračky se prodávaly jako na běžícím páse. Prodej licencí nabyl obzvlášť ve Spojených státech nebývalých rozměrů, takže se hrdinové ságy dostali nejen na klasická trička a plakáty. V některých ohledech fantazie obchodníků dosáhla bizarních hranic – akvárium v podobě R2-D2, toastovač Darth Vader, kuchařky, lampy, spacáky nebo jeden z vrcholů nevkusu, růžový světelný meč Hello Kitty.

Lucas se rozhodl, že už žádný další film ze série Hvězdných válek nenatočí. To však nebrání tomu, aby se starší snímky nerecyklovaly a nevydělávaly další a další peníze. Příkladem je nedávné vydání v Blue-ray formátu nebo Skrytá hrozba ve 3D, která na začátku tohoto roku dorazila do kin. Filmový život známých postav však dnes není jediný, další prostor dostávají v knihách nebo počítačových hrách. K novému uvedení Skryté hrozby samozřejmě vyšel rozsáhlý obrazový slovník, aby měl fanoušek za co utrácet. Možná i jemu ale naskočila husí kůže, když zahlédl další aktivity neuvěřitelného prodejního týmu Hvězdných válek: Darth Maul a Yoda v reklamě na čaje Lipton alespoň nabízejí normální produkt, co si ale myslet o francouzsko-belgickém fastfoodu, který nabízel k 3D premiéře speciální Vader burger obarvený načerno? V herních vodách zase poměrně úspěšně zahájily letos on-linové Star Wars: The Old Republic. Serióznější přístup v této hře vyvažuje poměrně absurdní produkt Kinectu, který je místy skoro stejně mimo mísu jako ony hamburgery. Obzvlášť hloupoučkou degradaci původního pojetí světa v předaleké galaxii vymysleli autoři pro taneční část, kdy na parketu předvádějí svoje disco-kreace snad všechny postavy Hvězdných válek, včetně Han Sola, Darth Vadera nebo Palpatina.

Obchod světem vládne, o tom není sporu. Důsledky těchto zběsilých komerčních aktivit však můžou vést k několika zásadním problémům. Silná orientace na současného mladého diváka/hráče/sběratele je pochopitelná, otázkou je, zda nepoškodí a nerozmělní původní příběhy na beztvarou růžovou hmotu. Hvězdné války byly postaveny na markantním rozlišení mezi dobrou a špatnou stranou, což se v produktech typu hry Kinect naprosto převrací. Silná charakteristika postav se narušuje a pravděpodobně vzniká nová skupina fanoušků Hvězdných válek, která bude znát hry pomalu dřív než původní filmy. Co se týká marketingových licencí a produktů, ve velkém množství případů jde o ten nejstrašnější typ kýče. Zatímco filmové Hvězdné války mají svoji nepopiratelnou hodnotu, plastiková kačenka do vany s hlavou Luka Skywalkera už sotva. Masivní komerční kampaně pomalu lezou na nervy i skalním fanouškům a vyvolávají otázky, jestli to má Lucas ještě zapotřebí. Možná nemá, ale s vysokou pravděpodobností si už obchodní moloch žije sám svým životem v rukách obchodního oddělení nacpaného ambiciózními, dravými a nenažranými prodejními agenty.

1 920 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 22 »

 1. Comment by Lamahe — 18.4.2012 @ 8.56

  Pamätám si, že ako malý chalan som niekedy v 80-tych rokoch narazil u známeho na nemecký katalóg figúrok/hračiek SW a vtedy to na mňa pôsobilo ako zjavenie. V porovnaní s vtedy dostupnými tlačovinami pre deti a mládež to bolo niečo neskutočné. Predstavte si, katalóg bol pre mňa konečný produkt – o figúrkach samotných som sa ani neodvažoval snívať ;)

 2. Comment by BorgDog — 18.4.2012 @ 11.37

  Zejména poslední tři věty jsou trefné. Já jsem sice „zavedený“ u konkurence, kde bych řekl toto není tak hrozné, ale i u ST jsem už viděl věci, ze kterých se mi „křivila huba,“ a nemyslím zrovna model ohořelé Enterprise nebo Spocka v rakvi. Plus, bojím se, že díky „skvělým“ filmům J.J. Abramse se ještě dočkám mnohem horšího…

 3. Comment by idle — 18.4.2012 @ 11.53

  To je jenom takové testování fanoušků, jestli jsou ochotni koupit každou kravinu nebo jo.

 4. Comment by KeB — 19.4.2012 @ 7.31

  Ten „Vejdr“ s mašlí na hlavě, je vskutku odporný… Ohořelá Enterprise? To nezní tak špatně, pokud to byl realistický model… Pokud si pamatuju dobře, tak ji Borgové dobře omlátili, když ukradli Picarda a udělali z něj Locutuse, ale jestli byla ohořelá to už si nevzpomenu :)

 5. Comment by arwenu — 19.4.2012 @ 10.07

  Kačeři jsou super, ty chci :o)

 6. Comment by vlk — 19.4.2012 @ 11.18

  Lamahe: ja doteraz rozmyslam ze si tie figurky niekde zozeniem a kupim :))

 7. Comment by Cloudy — 19.4.2012 @ 11.47

  @BorgDog: Ze sledování seriálů značky Star Trek bych rozhodně nedostal jedničku, ale když jsem na nějaký díl v televizi narazil, tak jsem nepřepínal (kromě Hlubokého Vesmíru Devět). U Abramsova Star Treku jsem si říkal, že se dívám na pomník a základy zároveň a obojí že je zvládnuté s náležitou úctou a elegancí, takže by to trekkie měl ocenit. Proto mě takovéhle stanovisko docela překvapuje. Úplně pomíjím vizuální, hudební a střihovou složku filmu, které se v létě roku 2009 snad nic nevyrovnalo.

 8. Comment by Martin Sust — 19.4.2012 @ 12.01

  Inu, když trekkies někdo překope jejich modlu do moderního hávu přístupného široké veřejnosti, tak si koleduje o jednu za ucho :-)

  Osobně se těším na dvojku, ovšem seriálům ani předchozím filmovým zpracováním jsem také moc nedal. A v tom to asi bude… 

 9. Comment by Martin Sust — 19.4.2012 @ 15.50

  V pražském Comics Pointu budou mít na veškeré Star Wars zboží zajímavou slevu: http://www.comicspoint.cz/aktuality/t-309/

 10. Comment by BorgDog — 19.4.2012 @ 16.20

  Důvod, proč je Abramsův film špatný by byl na delší diskuzi, nicméně rozhodně není v tom, že by by moderní. Je spíše v tom, že je plný děsných kiksů a nesmyslů jako stavba kosmické lodi na zemi jako věžák, což už opravdu nespolkne ani skalní fanoušek. Já sám se modernizaci Star Treku vůbec nebráním, sám ho ve svých povídkách překopávám poměrně dost, ale „moderní“ by se nemělo rovnat „dementní.“ Pokud si to někteří lidé pletou a za „moderní“ filmy pokládají třeba „Tansformers,“ tak Bůh buď filmové SF milostiv…
  KeB: Ohořelá Enterprise nebyla z TNG, ale z filmu ST:III, kde ji zničil sám Kirk pomocí autodestrukce. S takto „upraveným“ modelem začala tuším Art Asylum, a po ní to převzali další, až se koncepce stala vcelku populární, např. zde: http://dextersdiecasts.blogspot.com/2011/11/johnny-lightning-3-uss-enterprise-ncc.html nebo zde: http://tk386.com/aws/Battle_Damaged_Enterprise/index.html

 11. Comment by Martin Sust — 19.4.2012 @ 16.44

  Ale jo, ve filmu je pár kiksů, přesto ho považuji za moderní zpracování Star Treku. Bude to asi tím, že já ST beru s nadhledem, však se taky ta jejich technologická hatmatilka snad ani jinak brát nedá. Pokud přijmu jako reálnou telepotaci živých i neživých předmětů, cesty časem, existenci všemocných bytostí, jimž může jejich schopnosti závidět i bůh atd. atd., inu pak mě stavba kosmické lodi na povrchu zrovna nerozháže :-)

 12. Comment by yerry — 20.4.2012 @ 21.25

  SW v dobe vzniku u nás moc nešli, to skôr tie rôzne paródie na ne. Keď som videl originál, už mi moc nesadli, predsa len sú určené pre mladšieho diváka. Tá komercia okolo ma necháva chladného, nie je to moja srdcová záležitosť. No ale taká Battlestar Galactica, na tú mi nesiahajte, ale nebolo by od veci, zavesiť si ju doma na luster ;)

 13. Comment by BorgDog — 21.4.2012 @ 12.52

  S tím bys neměl mít větší problém, modely Gallacticy jsou pořád poměrně běžné, dokonce i té původní. Stačí chvíli Googlit.

 14. Comment by Dilvermoon — 21.4.2012 @ 13.47

  Star Trek jako seriál rozhodně neznám celý (ani zdaleka), ale co jsem někdy viděl, na mě působilo takovým….jak to říci…sterilním dojmem. To je asi nejvýstižnější, co mě napadá. Zkrátka mám pocit, že bere sám sebe příliš vážně. Zajímalo by mě, jak opravdu skalní trekkies vnímají Galaxy Quest. :-)
  A film Star Trek od Abramse? Tak ten beru a těším se na druhý díl. Chápu, že znalci ST tam asi najdou mouchy a porovnávají, ale film jako sólo záležitost určitě obstál. Jasně, najdou se nelogičnosti, ale to skoro všude, nicméně příběh jako takový je v pohodě a zápletka ne úplně snadná, ale logická. Jo, a angličtina s ruským přízvukem je vyloženě super. :-)

 15. Comment by BorgDog — 21.4.2012 @ 15.18

  Zápletka… logická… ugh… Raději nekomentuji. Ale ohledně GalaxyQuestu, co vím, tak většina fanoušků ho přijala nadšeně hlavně z toho důvodu, že neshazuje. Ano, rýpe, baví, ale přitom neříká, že je ST brak k smíchu a jeho fanové magoři. To je zásadní rozdíl oproti jiným parodiím tohoto typu a hlavní důvod, proč se zřejmě těší oblibě i mezi fanoušky.

 16. Comment by Dilvermoon — 21.4.2012 @ 15.49

  Klidně komentuj a řekni Bé :-)

 17. Comment by BorgDog — 22.4.2012 @ 12.54

  Dobře, řekl sis o to. :-) Kdybych měl být opravdu stručný, tak Abramsův film u mě propadá hlavně z těchto důvodů:
  1.) Nesmysly jako: Stavba obří kosmické lodi na zemi. Instantní výroba černé díry „růžovým žužu,“ které (opět nelogicky) stačí jednou vystřelit, zatímco podruhé se musí vrtat do jádra planety. Výbuch hvězdy, jehož šoková vlna se šíří nadsvětelnou (!) rychlostí, aby v ten pravý čas zpomalila (!!) a mohla zničit planetu. Pozorování rozpadu planety v sousední soustavě pouhým okem – ve dne! Až komický závěr, kdy je partě vlastně nedostudovaných puberťáků svěřeno velení nejsilnější lodi Flotily, přičemž sám Kirk přeskočí minimálně 5 hodností (podle starého TOS žebříčku dokonce 7). Tohle všechno se sečítá a kombinuje s dále uvedeným.
  2.) Naprosté nerespektování základních charakteristik postav a druhů. Romulané ve Star Treku vypadají i chovají se úplně jinak, s Abramsem nemají společného absolutně nic. O Vulkáncích platí totéž. Romulanské Impérium mělo ještě v TNG desítky, možná stovky planet, byla to velmoc srovnatelná s Federací – kam se ty planety poděly? I kdyby zničení Romulu byla katastrofa, kvílení, že to je konec Romulanů i Impéria je nesmysl, Romulané by se při své síle vzpamatovali hodně rychle. Také Spockovo dětství proběhlo úplně jinak a jeho charakter je totálně „out.“
  3.) Postup, jakým se z Narady-těžební lodi vytvořilo nezničitelné monstrum je i v „doplňkovém“ komiksu směšný. Nero prostě přišel na tajnou základnu Tal Shiaru, zaklepal, dostal a šel. Přitom pokud by „supernova“ expandovala tak, jak je popsáno, musela by tuto základnu „dohonit“ mnohem dřív, než on, podobně jako dohonila Romulus.

  4.) Nerův pobyt na Rura Penthe – zlatý hřeb. Klingoni tedy měli Naradu (kterou dobyli jak vlastně???) uskladněnou asi DVACET LET někde v doku, kde ji nechali „s klíčky v zapalování,“ nesnažili se ji studovat, rozebrat, odvézt pryč – a Nero nejspíš bral své vězení jako rekreaci na ukrácení času, než se vrátí Spock, aby si pak Naradu i s posádkou od Klingonů zas v klidu vyzvedl a letěl – s celou původní posádkou, která nepomřela, dokonce ani nezestárla… Nad tímto bodem scénáře asi nikdo neuvažoval déle než 30 sekund v kuse.

  5.) Nero měl dostatečnou sílu, aby v rozdrtil všechno, co Federace, Vulkánci i Klingoni v té době měli. Proč tedy nezamířil zpátky k Romulanům v minulosti? Uvítali by ho s otevřenou náručí a za pět dnů by bylo s Federací konec – nebyla by to mnohem elegantnější, efektivnější pomsta, než odpalování planet pro legraci? Přitom měl celých 20 let na to, si vše promyslet. Stejně tak jeho posádka.
  Netvrdím, že v jiných ST filmech chyby nebyly. Ovšem to, co nasekal Abrams, je s tím naprosto nesrovnatelné a navíc souhlasím a názorem, že Abramsova tvorba je „jednoroční popcorn.“ Ano, krátkodobě má úspěch, vydělá peníze, ale to je všechno – po jeho filmech za pět let pes neštěkne. „Staré“ ST filmy přitom zůstaly „živé“ desetiletí, a tady skutečně shledávám oprávněné tvrzení, že Abrams Star Trek zabije – srazí ho na úroveň sice výdělečného, ale škváru ty Transformers.
  Omlouvám se za gigantický příspěvek, ale asi to chtělo ven. :-)
   

 18. Comment by Dilvermoon — 22.4.2012 @ 13.44

  Omlouvám se, že jsem tě asi donutil film znovu protrpět, protože pochybuji, že tohle bys dal jen tak z voleje. :-) A zároveň přijmi můj obdiv. To ale neznamená, že přistupuji na tvrzení o tom, že film je špatnej. Není. A to ani v případě, že jsou tvé připomínky relevantní. S tím nemohu polemizovat, protože už si to tak dokonale nepamatuji. Ale jinak máš ode mne palec nahoru. :-)

 19. Comment by BorgDog — 22.4.2012 @ 14.12

  Budeš se možná divit, ale z voleje jsem to dal docela snadno, osvěžil jsem si jen pár postů na jednom ST fóru. Některé věci prostě nelze zapomenout. :-) A to jsem myslím ještě pár kousků vynechal (např. jak se na evidentně malou loď Kelvin vešlo těch 500 lidí…). A film… určitě není špatný asi tak, jako nejsou špatní ti Transformers. Je to laciná (ve smyslu kvality, nikoliv nákladů) zábava typu „mozek odložte v šatně.“ OK, nic proti tomu. Ale ROZHODNĚ to není důstojné pokračování, natož restart Star Treku, a ROZHODNĚ se mi nelíbí představa, že se tímto způsobem bude pokračovat. Přičemž z toho, co slyším o dalším pokračování je to bohužel dost jisté…

 20. Comment by standa.e — 22.4.2012 @ 19.20

  On někdo natočil jedenáctý Star Trek? Od JJA jsem viděl jen nějakou parodii z roku 2009, ale Star Wrecku, natož Galaxy Questu se rovnat nemohl… ;-)

  To BorgDog: Já se ten film prostě rozhodl ignorovat. Prostě neexistuje. Můj život je tak lepší.

 21. Comment by KeB — 22.4.2012 @ 19.54

  Sestra o filmu prohlásila něco v tom duchu, že UHURA za mlada je sice hezká, ale chová jako imbecilní kráva, které by měl někdo dát přes hubu… Možná necituju doslova, ale význam by měl být stejný :D

 22. Comment by BorgDog — 22.4.2012 @ 20.33

  Oba výše uvedení: +1! :-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.