Ocenění

Hvězdné války na obzoru. Jaké budou?

Autor | Aktuality | Úterý 5 března 2013 7.45

Kolem Hvězdných válek se toho v poslední době změnilo tolik, že si vývoj událostí rozhodně zaslouží pozornost. Vše odstartoval prodej Lucasfilmu a licence Star Wars loni v říjnu. The Walt Disney Co. zaplatila Georgi Lucasovi čtyři miliardy (a nějaké drobné) amerických dolarů. Zatímco Lucas se projevil jako filantrop a rozhodl se téměř celý zisk věnovat na bohumilé účely, na hlavu společnosti Disney se sesypaly otazníky a několik týdnů byla fúze a budoucí spolupráce Mickey Mouse a Darth Vadera tématem číslo jedna lidové tvořivosti na internetu. Dnes je ovšem jasné, že tato změna, přes všechny obavy fanoušků Hvězdných válek, přinese minimálně jednu snad pozitivní věc: bude se točit poslední trilogie, na kterou už Lucas neměl čas a energii, a studio zároveň plánuje i další filmy.

 

Protože se kolem nových projektů objevila řada spekulací, zkusme nejdříve rozlišit, co je a co není pravda. Spolehlivé zdroje nejdříve přinesly informace o tom, že se chystá nový film, který by měl režírovat Zack Snyder a který bude vycházet z klasického japonského příběhu Sedm samurajů. Nebylo by to až tak nelogické, protože George Lucas se nikdy netajil tím, jak velký vliv na něj měly snímky režiséra Akiry Kurosawy a že chtěl angažovat jeho hlavní hereckou hvězdu Tošira Mifuneho. Všechny zprávy ovšem vyvrátil sám Snyder, který prohlásil, že se žádného projektu Lucasfilmu neúčastní. Jisté ovšem je, že v Disney opravdu chtějí natočit poslední trilogii o rodině Skywalkerů. Už nyní se podařilo obsadit režisérskou židli J. J. Abramsem a uvedení do kin je plánováno na rok 2015. Když byl Abrams, který právě dokončuje Star Trek Into Darkness, potvrzen v roli režiséra, Harrison Ford po předchozím váhání nakonec souhlasil se svou účastí v roli Hana Sola. Minimálně jeden člen z původního hereckého ansámblu je tak oficiálně potvrzen.

Ale Disney se pravděpodobně nezastaví jen u pokračování série. V únorové čtvrtletní zprávě představil předseda společnosti Bob Iger záměr natočit i řadu snímků mimo hlavní dějovou linku. A rovnou oznámil dva nejbližší projekty, do kterých už byli angažováni scenáristé. Hlavní postavou prvního snímku by měl být Han Solo a časově by měl spadat do období mezi třetí a čtvrtou epizodou (tedy předtím, než se setkal s Lukem a Leiou). Druhý film také slibuje zajímavou alternativu k hlavní sérii, protože jeho hrdinou by měl být neblaze proslulý lovec odměn Boba Fett a děj by měl být paralelní k událostem původní trilogie. Naopak zvěsti o filmu s Yodou v hlavní roli prozatím nikdo nepotvrdil. Na těchto tzv. vedlejších filmech budou pracovat scenáristé Simon Kinberg (X-Men: Poslední vzdor, Jumper, Abraham Lincoln: Lovec upírů) a Lawrence Kasdan (Hvězdné války, epizody V a VI, Dobyvatelé ztracené archy). Zároveň by měli vypomáhat Michaeli Arndtovi, hlavnímu scenáristovi nové trilogie, který prorazil filmem Malá Miss Sunshine. George Lucas dostal funkci konzultanta, takže tým je více než pestrý. Na všechno by měla dohlížet Kathleen Kennedyová, nová postava v čele Lucasfilmu, která má na kontě coby producentka desítky úspěšných filmů, počínaje E. T. – Mimozemšťanem a konče životopisným Lincolnem, jenž získal před pár dny dva Oscary.

Přestože jsou známa některá jména, obavy kolem podoby nových filmů nerozehnala. Nepomůže tomu ani to, jak Lucas v nové sérii míchal všechno dohromady a snažil se uspokojit každého diváka – tu kousek romance, tu akční scéna, tu žbrblání Jar Jar Binkse, aby tam bylo taky něco pro děti… Pokud by studio Disney zvažovalo jít o krok dál a natáčet například ve stylu svého největšího úspěchu poslední dekády, tj. Pirátů z Karibiku, pak by upeklo odlehčenou kombinaci dobrodružného a komediálního pojetí. Snad ale ví, jaké zlaté prasátko si to koupilo a nebude ničit zavedenou značku. Navíc osudy předpokládaných protagonistů, tedy potomků Luka a Leiy, jsou už dávno napsané a každý si je může přečíst v jakékoli online encyklopedii věnované Hvězdným válkám. Scenáristé by v podstatě neměli udělat nic jiného, než k nim přidat nějakou tu omáčku. Spektakulární omáčku.

934 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Bublushka — 6.3.2013 @ 16.53

    Bezva článek. Dozvěděla jsem se mnoho nového a o to víc se těším až půjdou nový Star warsky do kin :-). Jsem už tou generací která všechny díly mohla vidět jako reprízy v telce a tak jsem ráda že u něčeho ze světa Star Wars budu moci být v začátcích :-).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.