Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Avengers: Infinity war (film)

Autor | Aktuality | Středa 9 května 2018 20.10

Rok se s rokem sešel a na stříbrná plátna opět přibyl další z filmů marvelovského univerza. Množství superhrdinů se za tu dobu rozrostlo skutečně úctyhodně a před tvůrci ležel nelehký úkol. Docílit toho, aby každý z nich diváka nezklamal a neztratil byť jen kousek osobního kouzla, a zároveň aby se příběh posunul a stopáž nebyla jen módní přehlídkou známých tváří v obměněných situacích. Kousky a nápovědy příběhů, na které každý skalní fanoušek Marvelu čekal až na konec titulků, se tak mohly konečně spojit a v kinosálech se poprvé ukázal v akci i hlavní superpadouch Thanos, s nímž si Avengers mají tentokrát poradit. Byl ovšem dobrý nápad nechat je opravdu všechny sejít se v jednom (prozatím tedy v první části) snímku? Teenageři patří mezi tradiční cílovou skupinu superhrdinských filmů, ovšem značka Marvel ještě nemusí být jistotou, že se vaše ratolest pobaví…

Avengers-Infinity-War

Nastíníme-li úvod snímku Avengers: Infinity War, nalezneme všechny superhrdiny opět roztroušené po celém vesmíru či žijící civilní život plný běžných starostí a netušící, jaké nebezpečí na svět číhá tentokrát. Thanos, který vlastní rukavici schopnou sjednotit moc všech kamenů nekonečna, se probral k akci a chce mít svůj módní doplněk náležitě vyšperkovaný. Začíná jeho cesta za zbylými kameny, které zčásti vlastní známí hrdinové na Zemi. Naše planeta sice je střežena schopným mistrem mystických umění, jakým Dr. Strange bezesporu je, a navíc i armádou Avengerů, ovšem i přes to je ve své podstatě proti Thanosovi bezbranná. Thor ztratil díky sestře kladivo i domov, Avengers rozdělila smlouva o Segovii, Bannera trápí vnitřní konflikt zelené barvy a Wakanda je jen jedna. Na první pohled bilance značně žalostná, nicméně nikdo netvrdil, že příběh s takovým názvem bude jen snadnou jízdou a přehlídkou schopností či svalstev. S takovým úvodem divák tedy očekává vskutku monstrózní zážitek plný efektů, dějových zvratů i vypjatých emocí a to ne jednou ale hned tolikrát, kolikrát se na plátně objeví ten který hrdina. A že jich tam je hodně.

Jedinec A – prvorozená z dvojčat, 14 let, spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Zklamání. Thanos mi sice přišel zajímavý, ale tvůrci se mu mohli trochu víc věnovat. Takhle to je jen „rychlý pěsti“ a „silný nohy“. Kdybych měla srovnávat, tak mě Thor: Ragnarok bavil víc. Byla tam elegantní záporná postava, jejíž hlášky stály za to. Tady je vlastně jen tři a půl metru vysoký emzák. Co se týče ztrát, tak to tedy vzali od podlahy a hráběmi. To mě naštvalo nejvíc. Fakt by to chtělo Ghost Ridera.

Jedinec B druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Upřímně nevím, co si o tom mám myslet. První polovina mi přišla strašně zmatená, druhá nudná. Bohužel jsem začala v průběhu filmu přemýšlet, kdy už to skončí. Thorova blbost dosáhla vrcholu, inteligence většiny poklesla snad kromě doktora Strange, který nezklamal, ovšem sám to fakt nezvládne. Thanos vypadal zajímavě, ale myslím, že pokud to není totální šílenec, už nemá žádnou šanci, jak být šťastný. Už předtím jsme si říkaly, že by to chtělo Ghost Ridera, ovšem domnívám se, že teď už to je skoro nutnost. Vůbec se mi ten film nelíbil.

Je sice možné, že nás režisér ještě obšťastní jakousi extended verzí snímku, která zmatek trochu rozmělní a dá příběhu větší srozumitelnost, ovšem pokud se chcete jen podívat na další verzi Starkových traumat, Bannerových konfliktů či Thorových bleskoefektů, zklamáni nebudete. Vtěsnat tolik superegem obdařených entit na jedno plátno do této stopáže vskutku není vůbec nic jednoduchého a ať už je výsledek jaký chce, tvůrci odvedli poctivou marvelovskou práci. Všem se dostane toho v menší či větší míře, na co čekají. Film správně graduje, profesionální práce je takřka dokonalá a hrdinové se zjevují i hláškují v těch správných pózách jako vždy. Jen toho nového je pomálu a podnětů k přemýšlení tu mnoho nenaleznete. Avengers: Infinity War je pro fanouška určitě povinnost a pokud nečekáte nic překvapivého, jen osvědčenou jistotu ve větší a hustší míře, zklamáni nebudete. Tedy až na ten konec. Ten z vás vykouzlí reakci více než nečekanou.

Avengers: Infinity War

USA, 2018, 149 min

režie Anthony Russo, Joe Russo

hrají Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans,

Scarlett Johansson, Don Cheadle, Benedict Cumberbatch, Tom Holland,

Chadwick Boseman, Zoe Saldana, Karen Gillan, Tom Hiddleston,

Paul Bettany, Elizabeth Olsen aj.

marvel-logo

1 639 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by gully — 9.5.2018 @ 21.36

    Další z nekonečné řady amerických sraček s přiblbým smyslem pro humor.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.