Inspirace nebo plagiát – nejasná hranice palčivého problému
Literární časopis XB-1 je z velké části věnován původní tvorbě, ať už jde o domácí autory kratších prací, nebo o jejich publicistické a výtvarnické kolegy. Vzhledem k ekonomické situaci na našem trhu zpravidla nejde o profesionály či snad dokonce členy naší malé redakce, ale o nadšené přispěvatele, díky jejichž nepříliš bohatě honorované práci můžeme každý měsíc vycházet. S většinou z nich spolupracujeme dlouhodobě a svou prací uvnitř i mimo časopis si dávno vydobyli nejen důvěru redakce, ale i našich čtenářů. Rádi však uvítáme i práce nováčků a bohužel zejména u nich tu a tam dochází k problémům, když se až příliš přiblíží k ať už známým či méně známým dílům svých kolegů. Každý podobný problém vrhá špatné světlo na kvalitu a snahu všech přispěvatelů našeho časopisu.
Zde je podobnost mezi originálem a novou prací vskutku nepřípustná.
Hranice mezi inspirací či poctou a plagiátem se může zdát nejasná. Mnoho renomovaných autorů se rozhodne vzdát poctu spisovateli či výtvarníku, jehož dílem se nechali inspirovat. Mnohdy může jít o přiznanou variaci na dobře známé dílo či o obálku stejného díla (jak lze vidět na přiložených příkladech z dílny našich předních ilustrátorů). Ovšem stává se, že se autor, ať už nevědomě nebo záměrně, dopouští plagiátu (z historie víme, že nejen umělci souběžně pracují na pracích inspirovaných stejným zdrojem a důležité je mnohdy být jednoduše první). U povídky může jít o převzatou příběhovou linku, u publicistiky o až příliš velkou podobnost s jiným dílem (zde je posouzení obtížnější, protože publicista je mnohdy nucen čerpat z děl svých předchůdců), u výtvarného díla o příliš velkou podobnost (přičemž variace na stejné téma je naopak vcelku obvyklá).
Variace na stejné téma v podání Martina Zhoufa s grafikou Richarda Hescoxe.
Rozeznat plagiát není tak lehké, jak by se mnohdy mohlo zdát. V silách redakce bohužel není obsáhnout znalostí veškerá beletristická, publicistická a výtvarná díla, i kdyby jen uvnitř fantastického žánru. Faktem je, že plagiátů se v množství prací, které svým čtenářům každý měsíc poskytujeme, objevuje pouze nepodstatné minimum (tento článek pak reaguje na problém s recenzí, na který jsme vás upozorňovali v novinkách na nástěnce hlavní strany), o to víc nás však každý podobný problém mrzí. Samozřejmě nejde o problematiku týkající se pouze časopisu XB-1, ale o problém obecný, s nímž se víceméně potýká snad každé periodikum či nakladatelství. Za sebe i své čtenáře doufáme, že se plagiátů na stránkách našeho časopisu i jinde v budoucnu nedočkáme, ovšem přiznaných variací a poct na známá díla se rozhodně nezříkejme, vždy je dobré čerpat z bohaté minulosti a vzdát jí zasloužený hold, vždyť i fantastika má být na co pyšná a její historie je opravdu bohatá.
Inspirace obálkou Michaela Whelana v podání Jana Patrika Krásného.
1 375 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora