Ocenění

Iron Sky přináší invazi nacistů z odvrácené strany Měsíce

Autor | Aktuality | Pátek 13 července 2012 8.00

Tak jsme se konečně dočkali české premiéry fanoušky dlouho očekávaného filmu Iron Sky – satirické science fiction komedie o invazi nacistů, kteří se těsně před koncem války ukryli na odvrácené straně Měsíce. Námět zní hodně šíleně a zdálo se, že z něj může vzniknout buď skvělá zábavná podívaná, nebo příšerná slátanina. K jaké možnosti se Iron Sky nakonec přiklonilo? První vlažné recenze ze zahraničních promítání má původní očekávání poněkud zchladily; zdálo se, že se z Iron Sky vyklubal film s velkým, ale zčásti promrhaným potenciálem – trikově skvěle zvládnutý a místy vtipný, ale s nefukčním scénářem a v mnoha pasážích nudný. Po české předpremiéře snímku na Festivalu fantazie tak bylo mé nadšení o to větší.

Iron Sky není film pro každého. Není to film pro někoho, kdo ani ve sci-fi komedii nedokáže přijmout šílenou premisu, že se na odvrácené straně Měsíce usadili uprchlí nacisté a vybudovali tam obrovskou základnu. Není to ani film pro někoho, kdo bere vážně projevy politiků a nemá rád někdy až absurdní satiru na politickou situaci. Stejně tak Iron Sky není pro diváka, který není ochoten přistoupit na to, že některé postavy jsou neuvěřitelně hloupé a ignorantské – ale to rozhodně neznamená, že by byl hloupý scénář. Iron Sky by se mohlo líbit především příznivcům Monty Pythonů, Vrtěti psem či mnohých britcomů – zkrátka satiry a jemně absurdního humoru. Další dílo, které snímek evokuje, je Doktor Divnoláska. V několika scénách se dokonce vyskytly krásné odkazy právě na tento film a v ději se dá najít několik paralel. Lidé jsou zkrátka šílení a každá zbraň je dříve či později nějak použita…

Tvůrci, zodpovědní například za parodii Star Wreck, prošpikovali film vtipy od těch nejpřízemnějších a nejjednodušších přes průměrně propracované až po „špeky“. Nudit se tak bude málokdo, i když ne každý se zasměje všem gagům. Kromě vtipů si ale užijeme i povedené kostýmy a kulisy a nádhernou trikovou podívanou (kdyby byl Michael Bay alespoň tak originální jako autoři Iron Sky se svým Soumrakem bohů, mohli by Transformers být vizuálně zajímavější), při jejímž sledování je zatěžko uvěřit, že film byl natočen de facto amatérsky a jen díky crowdfundingu. Co se týče děje a postav, není Iron Sky tak výjimečným snímkem jako v předchozích aspektech, ale rozhodně je na tom o mnoho lépe než mnoho hollywoodských velkofilmů. V rámci vlastního, lehce absurdního světa drží scénář až na nepatrné detaily velmi dobře pohromadě a postavy se chovají tak, jak by se zachovali mnozí skuteční lidé (které bychom sice nechtěli potkat, ale jejich chování bychom jim bez sebemenších problémů uvěřili). Ačkoli tedy někteří recenzenti obzvláště děj a jednání postav kritizovali, musím se snímku razantně zastat; to, že má něco vlastní, trochu pokroucenou logiku, je něco úplně jiného, než když to logiku nemá.

Zbývá říci jen jedno: Podívejte se na Iron Sky. Přednosti snímku, které jsem mohla vyzdvihnout bez rizika spoilerů, jsem zmínila; to nejzábavnější a nejzajímavější ale čeká na to, až film uvidíte.

2 033 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

  1. Komentáře by MaMs — 25.7.2012 @ 10.13

    Abych svoje slova podložil a potvrdil, můžu se odkázat na koho chci. Tak mě to koneckonců naučili ve škole. Můj názor je OK, chtěl sem jen ukázat, že není jediný v tom duchu. Iron Sky je totiž mimo a když si toho všimne někdo povolanější, je jen dobře to zmínit. Nevybočuje z šedivého průměru a za chvíli se na něj zapomene (ale možná je to jen můj problém – filmovým průmyslem jsem obecně zhnusený minimálně poslední dva roky, takže je možné, že jsem trochu zaujatý… ale stejně je to brak!).
    A Ďuro film viděl, na CSFD má krátký koment.

  2. Komentáře by standa.e — 25.7.2012 @ 12.58

    MaMs: Tak samozřejmě si odkazuj jak chceš, já ti jen přátelsky radil 😉 Každopádně nepomíjej první Pavlovského odstavec, kde máš zřetelně uvedeno, v čem spočívá problém s hodnocením daného filmu 😉 Pavlovský se rozhodl hodnotit z pozice „diváka nezasvěceného“. Ty z pozice „unaveného z filmového průmyslu“. Obojí přitom hodnotí film právě z pozice toho, čím prostě není.

    Kdybych měl Iron Sky hodnotit za sebe, pak ****1/4. Kdybych byl zcela náhodný divák kina – *** až ***1/2. Prostě jsem viděl daleko víc větších sebežroutských slátanin i daleko víc jakovtipnějších komedií, než abych to poslal tak snadno do pekel.

    Každopádně já se bavil. Pokusím se ti naznačit proč. Vezmi si třeba takový „efekt Sarah Pallin“ – ta bylo jasně identifikovatelné. Jenže(!) na pozadí této prvoplánovosti si tvůrci, dle mého soudu, utahují i z „efektu Obama“, jehož největší kvalifikací byla černá pleť… Klišoidní scény jsou tak strašně klišé, až jde, podle mě, zjevně o sarkastický škleb (s keatonovsky vážnou tváří) právě vůči všem těm klišé – nejvíc to demaskují „kapitánský můstek“ a jeho velitelka v závěrečné bitvě a bitva sama či proměna Renatina šatníku od módy 40.let do sexy uniformy (a vůbec celá scéna jejich příchodu k prezidentce) v duchu „máte-li ji brát vážně, musí být cool). A že náckové útočí na USA? No, v současné kinematografii je přece většinou cílem útoku USA, ne? Cílem opět není USA, ale současná filmová optika.
    Vtip s „krátkým filmem“ Chaplina mi zase přišel vyloženě geniální i ve své důslednosti (nešlo jen o frk pro jednu scénu) – a opět jej považuji za vícevrstevný. Nejenom, že ukazuje možnost dezinterpretace libovolného díla v jeho naprostý opak, ale, já si z toho odnesl i narážku na módu všech directors a ultimate a definitive cutů.
    A tak dále a tak dále. Samozřejmě že ne vše je dokonalé a třeba vtip s parafrází filmu „Pád Třetí říše“ bych jednoznačně vystřihl, protože utrpěl jistou devalvací titulkovaných parodií scény na internetu. U vtipu s pornočasopisem v rukách řadových nácků jsme také trochu na pubertální vlně – i když si umím představit, že přesně tak by se ten rozhovor i odehrál.
    Kdybych měl hledat nějaké poučení, vyšlo by mi, že snílkové jako Renate mohou snít svůj sen tak nanejvýš někde na Měsíci. No a my všichni ostatní si navzájem nemáme co vyčítat, takže si to dokažme, sami sobě, alespoň přiznat.
    Mimochodem, největší prču si, podle mě, udělali tvůrci ze svého rodného Finska. 😉 A dost už s tou tapetou.

  3. Komentáře by standa.e — 25.7.2012 @ 13.00

    KeB: Tak o té shodě estetického vkusu nepochybuji 😉

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.