Ocenění

Iron Sky přináší invazi nacistů z odvrácené strany Měsíce

Autor | Aktuality | Pátek 13 Červenec 2012 8.00

Tak jsme se konečně dočkali české premiéry fanoušky dlouho očekávaného filmu Iron Sky – satirické science fiction komedie o invazi nacistů, kteří se těsně před koncem války ukryli na odvrácené straně Měsíce. Námět zní hodně šíleně a zdálo se, že z něj může vzniknout buď skvělá zábavná podívaná, nebo příšerná slátanina. K jaké možnosti se Iron Sky nakonec přiklonilo? První vlažné recenze ze zahraničních promítání má původní očekávání poněkud zchladily; zdálo se, že se z Iron Sky vyklubal film s velkým, ale zčásti promrhaným potenciálem – trikově skvěle zvládnutý a místy vtipný, ale s nefukčním scénářem a v mnoha pasážích nudný. Po české předpremiéře snímku na Festivalu fantazie tak bylo mé nadšení o to větší.

Iron Sky není film pro každého. Není to film pro někoho, kdo ani ve sci-fi komedii nedokáže přijmout šílenou premisu, že se na odvrácené straně Měsíce usadili uprchlí nacisté a vybudovali tam obrovskou základnu. Není to ani film pro někoho, kdo bere vážně projevy politiků a nemá rád někdy až absurdní satiru na politickou situaci. Stejně tak Iron Sky není pro diváka, který není ochoten přistoupit na to, že některé postavy jsou neuvěřitelně hloupé a ignorantské – ale to rozhodně neznamená, že by byl hloupý scénář. Iron Sky by se mohlo líbit především příznivcům Monty Pythonů, Vrtěti psem či mnohých britcomů – zkrátka satiry a jemně absurdního humoru. Další dílo, které snímek evokuje, je Doktor Divnoláska. V několika scénách se dokonce vyskytly krásné odkazy právě na tento film a v ději se dá najít několik paralel. Lidé jsou zkrátka šílení a každá zbraň je dříve či později nějak použita…

Tvůrci, zodpovědní například za parodii Star Wreck, prošpikovali film vtipy od těch nejpřízemnějších a nejjednodušších přes průměrně propracované až po „špeky“. Nudit se tak bude málokdo, i když ne každý se zasměje všem gagům. Kromě vtipů si ale užijeme i povedené kostýmy a kulisy a nádhernou trikovou podívanou (kdyby byl Michael Bay alespoň tak originální jako autoři Iron Sky se svým Soumrakem bohů, mohli by Transformers být vizuálně zajímavější), při jejímž sledování je zatěžko uvěřit, že film byl natočen de facto amatérsky a jen díky crowdfundingu. Co se týče děje a postav, není Iron Sky tak výjimečným snímkem jako v předchozích aspektech, ale rozhodně je na tom o mnoho lépe než mnoho hollywoodských velkofilmů. V rámci vlastního, lehce absurdního světa drží scénář až na nepatrné detaily velmi dobře pohromadě a postavy se chovají tak, jak by se zachovali mnozí skuteční lidé (které bychom sice nechtěli potkat, ale jejich chování bychom jim bez sebemenších problémů uvěřili). Ačkoli tedy někteří recenzenti obzvláště děj a jednání postav kritizovali, musím se snímku razantně zastat; to, že má něco vlastní, trochu pokroucenou logiku, je něco úplně jiného, než když to logiku nemá.

Zbývá říci jen jedno: Podívejte se na Iron Sky. Přednosti snímku, které jsem mohla vyzdvihnout bez rizika spoilerů, jsem zmínila; to nejzábavnější a nejzajímavější ale čeká na to, až film uvidíte.

1 366 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 13 »

 1. Comment by Dilvermoon — 13.7.2012 @ 19.43

  Huustý. Prohrát s takovou kosmickou technologií válku, to dokáže jen takovej dement jako byl Hitler. :-)  To chci vidět. Navíc můj oblíbenej Divnovláska. Není co řešit.

 2. Comment by arwenu — 13.7.2012 @ 23.31

  Ty ale umíš přemlouvat :)

 3. Comment by MaMs — 16.7.2012 @ 13.41

  Já osobně jsem byl z filmu dost zklamaný a navíc naštvaný, protože to byl promarněný čas – není to totiž ani komedie, ani satira a ani pořádné scifi. Ze všech těchto žánrů si to bere něco, ale jako celek se rozpadá a lidově řečeno nemá ani hlavu, ani patu. To, že člověk vzpomene na Divnolásku nebo Chaplinova diktátora, je fajn, ale srovnání s nimi je trochu mimo, stejně jako říct, že se bude líbit příznivcům Monty Pythonů, protože Iron Sky je opravdu trochu někde jinde. Útočí hlavně na americkou zabedněnost, zahleděnost do sebe a touhu po moci, ale s tím se jiné filmy vypořádávají daleko lépe (ze stejného žánru např. Absurdistán, v originále Idiocracy, který může být na první pohled stupidní, ale myšlenkově i humorně je mnohem bohatší). Ač mají být nacisti základem filmu, vytrácí se někam do pozadí a vůbec jsou celkem nevyužití. Když jsem viděl první trailery, byl jsem nadšený a čekal jsem hodně dobré a temné scifi. I kdydy to byla slušná komedie, nezlobil bych se, ale skoro jsem se nezasmál. Takhle se na to dá dívat jen kvůli sympatické Julii Dietze a bílému černochovi, který strčí do kapsy všechny zbylé postavy. Jednoznačně promarněná příležitost – námět je totiž skvělý!!

 4. Comment by standa.e — 16.7.2012 @ 16.26

  Teda, přiznám se, že mi není jasné, jak mohl někdo na základě teaserů (a vzhledem k celkovému pozadí filmu) čekat temnou SF. Ale asi je to o schopnosti vidět vtip i tam, kde je předkládán se smrtelně vážnou tváří. Vždyť už sama ústřední zápletka nemůže být brána seriózně! Ten příběh sám je vtipem!

  Nemá smysl se tady hádat. Možná to chce jen poučeného, nebo otevřenějšího diváka (mimo jiné poučeného i v předešlé tvorbě – viz Star Wreck: In the Pirkinning) a diváka schopného číst mezi řádky a za nimi i bez toho, aby byl veden za ručičku. Já se bavil náramně. A něco mi říká, že si to skoro zaslouží anketu ;-)

 5. Comment by standa.e — 16.7.2012 @ 16.32

  Řeknu to jinak – námět (Náckové na Měsíci) je sám o sobě tak nehorázná pitomost, že si to neumím představit natočené jinak, pokud by to nemělo být směšné.

 6. Comment by MaMs — 17.7.2012 @ 11.50

  Já si to naopak představit dovedu – vždyť alternativní minulost není ve fantastice žádné novum. A úplně první upoutávky nenaznačovaly, že půjde o komedii. Osobně parodie miluju, ale tohle byl fakt krok špatným směrem.
   

 7. Comment by Jana Dvořáčková — 17.7.2012 @ 20.37

  Díky za tip. Na základě námětu bych do toho tedy nešla, protože mám bohužel vyzkoušeno, že co mi na první pohled připadá jako ptákovina, pak také ptákovinou skutečně JE.
  ALE – to (někdy bohužel i za cenu promarněného času, vis. třeba v poslední době Terra Nova) – to mi dojde až poté, co ten čas obětuji. Jen škoda, že nevím, kolik ho ještě mám. Na film ale každopádně kouknu.

 8. Comment by MaMs — 24.7.2012 @ 12.58

  Recenze Jirky Pavlovského, kterému se rozhodně dá věřit více než mně, že Iron Sky je dost mimo: http://www.pevnost.cz/knihovna-obyvatele/admin/v-cisle-iron-sky

 9. Comment by standa.e — 24.7.2012 @ 23.08

  No, já si sám pro sebe věřím sobě. Tedy tomu, co jsem viděl ;-). Asi se na to ale budu muset podívat znovu, abych postřehl, kde „začali tvůrci najednou moralizovat, tvářit se vážně a ukazovat, jaká je Amerika a kapitalismus zlo.“ Ale kdo jsem já, že jo, já nejsem pan recenzent ;-)

  Heh, hlavně ať to nevypadá jako že z toho dělám nějaké hluboké umění či film století Prostě – ani jednou jsem si nebyl vědom nějakého „nastavování zrcadel“ a „tepání společnosti“ – „ošklivé, zlé, jú es ej„. Spíš ironie, sarkasmu, a to veskrze obecné.

  Každopádně, MaMs, neodkazuj se v debatě na nikoho „s vyšší autoritou“. Máš svůj názor a je to OK. Já mám zase svůj. Tady se o nich prostě bavíme. Nesoutěžíme tu o to, kdo dočurá nejdál. (Popravdě, já osobně třeba na Pavlovského recenze moc nedám, protože nedokáži nelézt klady kde je nachází on a bývám překvapen tím, jak slepý umí být zas on ;-).)

  A víš ty, co je na tom nejvtipnější? Že tak je to naprosto v pořádku a správně.

 10. Comment by KeB — 24.7.2012 @ 23.59

  Už to viděl Ďuro Červenák? :-D To je člověk se kterým se víceméně shodují i mé názory. Mluvím o čsfd :)

 11. Comment by MaMs — 25.7.2012 @ 10.13

  Abych svoje slova podložil a potvrdil, můžu se odkázat na koho chci. Tak mě to koneckonců naučili ve škole. Můj názor je OK, chtěl sem jen ukázat, že není jediný v tom duchu. Iron Sky je totiž mimo a když si toho všimne někdo povolanější, je jen dobře to zmínit. Nevybočuje z šedivého průměru a za chvíli se na něj zapomene (ale možná je to jen můj problém – filmovým průmyslem jsem obecně zhnusený minimálně poslední dva roky, takže je možné, že jsem trochu zaujatý… ale stejně je to brak!).
  A Ďuro film viděl, na CSFD má krátký koment.

 12. Comment by standa.e — 25.7.2012 @ 12.58

  MaMs: Tak samozřejmě si odkazuj jak chceš, já ti jen přátelsky radil ;-) Každopádně nepomíjej první Pavlovského odstavec, kde máš zřetelně uvedeno, v čem spočívá problém s hodnocením daného filmu ;-) Pavlovský se rozhodl hodnotit z pozice „diváka nezasvěceného“. Ty z pozice „unaveného z filmového průmyslu“. Obojí přitom hodnotí film právě z pozice toho, čím prostě není.

  Kdybych měl Iron Sky hodnotit za sebe, pak ****1/4. Kdybych byl zcela náhodný divák kina – *** až ***1/2. Prostě jsem viděl daleko víc větších sebežroutských slátanin i daleko víc jakovtipnějších komedií, než abych to poslal tak snadno do pekel.

  Každopádně já se bavil. Pokusím se ti naznačit proč. Vezmi si třeba takový „efekt Sarah Pallin“ – ta bylo jasně identifikovatelné. Jenže(!) na pozadí této prvoplánovosti si tvůrci, dle mého soudu, utahují i z „efektu Obama“, jehož největší kvalifikací byla černá pleť… Klišoidní scény jsou tak strašně klišé, až jde, podle mě, zjevně o sarkastický škleb (s keatonovsky vážnou tváří) právě vůči všem těm klišé – nejvíc to demaskují „kapitánský můstek“ a jeho velitelka v závěrečné bitvě a bitva sama či proměna Renatina šatníku od módy 40.let do sexy uniformy (a vůbec celá scéna jejich příchodu k prezidentce) v duchu „máte-li ji brát vážně, musí být cool). A že náckové útočí na USA? No, v současné kinematografii je přece většinou cílem útoku USA, ne? Cílem opět není USA, ale současná filmová optika.
  Vtip s „krátkým filmem“ Chaplina mi zase přišel vyloženě geniální i ve své důslednosti (nešlo jen o frk pro jednu scénu) – a opět jej považuji za vícevrstevný. Nejenom, že ukazuje možnost dezinterpretace libovolného díla v jeho naprostý opak, ale, já si z toho odnesl i narážku na módu všech directors a ultimate a definitive cutů.
  A tak dále a tak dále. Samozřejmě že ne vše je dokonalé a třeba vtip s parafrází filmu „Pád Třetí říše“ bych jednoznačně vystřihl, protože utrpěl jistou devalvací titulkovaných parodií scény na internetu. U vtipu s pornočasopisem v rukách řadových nácků jsme také trochu na pubertální vlně – i když si umím představit, že přesně tak by se ten rozhovor i odehrál.
  Kdybych měl hledat nějaké poučení, vyšlo by mi, že snílkové jako Renate mohou snít svůj sen tak nanejvýš někde na Měsíci. No a my všichni ostatní si navzájem nemáme co vyčítat, takže si to dokažme, sami sobě, alespoň přiznat.
  Mimochodem, největší prču si, podle mě, udělali tvůrci ze svého rodného Finska. ;-) A dost už s tou tapetou.

 13. Comment by standa.e — 25.7.2012 @ 13.00

  KeB: Tak o té shodě estetického vkusu nepochybuji ;-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.