Ocenění

Iron Sky: Nacisté znovu útočí! Z vesmíru!

Autor | Aktuality | Pátek 20 května 2011 8.40

O projektu Iron Sky si u nás už nějaký čas cvrlikají i vrabci na střeše, ovšem docela nedávno byl uveřejněn v pořadí už třetí trailer, a tak to berme jako příležitost k představení filmu i na stránkách XB-1. Po pravdě, poslední trailer trochu zchladil roztoužené očekávání, místo počítačových efektů se pozornost poprvé stočila na herce a nebyl to kdovíjak hezký pohled. Ale nejdřív hezky na začátek. Iron Sky je připravovaný finský film s mezinárodní produkcí. Na úrovni triků je přes veškerou snahu vidět mírný nedostatek financí, ovšem ono to zase tolik nevadí, na film si totiž jen těžko zajdete do kina, maximálně si pořídíte limitovanou DVD edici nebo si budete muset snímek stáhnout na internetu (předchozí film finských tvůrců – parodie Star Wreck byla na internetu ke stáhnutí zdarma v rámci licence creative commons, ovšem vzhledem k rozpočtu nového snímku o zopakování této strategie docela pochybuji). Ovšem pokud někdo z místních distributorů levných DVD zareaguje dostatečně svižně, mohl by se snímek brzy objevit i na českém trhu.

Síla filmu nespočívá ve vymakaných tricích (i když zase tak špatné nejsou), patrně ani v hereckých výkonech, ale ve zvoleném tématu. A ten je rozhodně atraktivní. Ke konci války, když nacistům teče do bot, se jednomu z příslušníků jednotek SS, důstojníku Hansu Kammlerovi, podaří historický průlom na poli antigravitace. Na tajné základně v Antarktidě jsou sestrojeny první vesmírné lodě, jež jsou v roce 1945 vyslány na odvrácenou stranu Měsíce s úkolem založit základnu Schwarze Sonne a připravit budoucí velkolepý a zničující návrat na Zemi. A zdá se, že v roce 2018 dozrál čas ukázat „untermensch“, kdo je tady pánem tvorstva…

Není třeba se bát nějaké nemístné propagace nacismu, ač to trailery příliš nezdůrazňují, chystaný film bude spadat do žánru komedie s celkovým rozpočtem slušných 7,5 milionů euro. Nezbývá tedy než doufat, že ohlášené datum premiéry – 4. dubna 2012 – bude skutečně dodrženo a snímek režiséra Timo Vuorensola bude stát za to.

2 681 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 6 »

 1. Komentáře by Roman Štědronský — 20.5.2011 @ 9.48

  Díky za upozornění na třetí trailer, sice průběžně na jejich stránkách sleduju, jak se to vyvíjí, ale tenhle jsem ještě nezaregistrioval. Souhlasím – téma je skvostné a jako komediálně založený film by to vůbec nemuselo být špatné.

  P.S. Jinak se mi líbí mapa se zobrazením zájmu o film. Ani Česka republika nezůstává stranou, aktuálně to bude odhadem někde mezi 200-300 zájemci (na mapě jsou počty pro jednotlivá města).

 2. Komentáře by standa.e — 21.5.2011 @ 2.20

  Nebyl on náhodou třetí trailer součástí „bonusové zóny“? Tedy přispějte na tvorbu filmu a dostanete k dispozici další materiál? Mám dokonce pocit, že tam někde konstatují něco ve smyslu „Spoléháme na solidnost lidí, kteří nás podporují a nebudou tyto materiály veřejně linkovat.“
  Star Wreck: In the Pirkinning existuje ještě jako „Imperial edition“ zastřešená Universalem. Tam kompletně předesignovali lodě a vylepšili triky. Svým způsobem mne to mrzelo, i když jsem ten krok chápal. Majitelům práv ke Star Treku a Babylonu 5 by se nemuselo líbit, že se jim prohánějí jejich lodě v cizím filmu… Ale prostě to po té úpravě už není ono 😉

  K té mapě zájmů – bohužel, Žlutice mi přihodili k Varům, ale co už naděláme… 😉
  Upřímně, hrozně těm Finům fandím, protože dokázali, že když opravdu chcete a máte dost energie, tak MŮŽETE. Ale kdo z nás by snesl mít dva roky v obýváku modrou zeď kvůli trikům, že?

 3. Komentáře by standa.e — 21.5.2011 @ 2.32

  Tak beru zpět, už ho nejspíš sami uvolnili, ten třetí teaser. Jinak druhý teaser doporučuju vidět celý, pak už nebude třeba dumat nad propagací nacismu („To kick some nazi arse!„) 😉 Jen docela komicky to vyznívá s hudbou od Laibachu 😉 .

 4. Komentáře by standa.e — 21.5.2011 @ 5.15

  A ještě snad… Spoluautorkou scénáře je finská sci-fi spisovatelka Johanna Sinisalo. Sedminásobná držitelka nejstarší finské sf ceny Atorox… Hm, možná je příznačné, že českým sci-fi internetovým serverům vydání její knihy v češtině uniklo. Faktem ale také je, že nesledovat dění kolem Iron Sky, také bych ji neznal. A nějaké ty české internetové odezvy? Třeba tady. Svým způsobem mi to připomíná Poláčkův posun ke Spánku rozumu a k Vlaku, ale to je na delší povídání…

 5. Komentáře by idle — 21.5.2011 @ 17.34

  Hele a já tu knížku i četla. Je taková zvláštní, ale asi mě moc neuchvátila, už si z ní moc nevybavuju.

 6. Komentáře by standa.e — 22.5.2011 @ 19.03

  Tak to se stává. Hlavně je ale šance, že příběh bude mít hlavu a patu (nakonec Sinasalo je studovaná dramatička), což u Star Wreck přeci jen neplatilo doslova (ale zase narážky na ST a B5 byly dokonalé, jak od pravých fandů :-D)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.